Po vyrovnané úvodní čtvrtině, v jejímž závěru Tuři chvílemi i vedli, se vývoj skóre začal stále výrazněji překlápět na ostravskou stranu. Poločasový rozdíl tří bodů sice ještě sliboval možné drama, ovšem třetí čtvrtka patřila jasně hráčům Nové huti, na jejichž kvalitní střelbu neměl soupeř odpověď.

Domácí odskočili až na sedmnáct bodů a bylo jasné, že tohle nebude svitavský den. Hosté se sice snažili s výsledkem ještě něco udělat a ze svého manka lehce ukrojili, ale Ostrava si koncovku pohlídala.

Zarážející je její drtivá převaha v podkošovém prostoru. Přestože se do sestavy vrátil Roseboro, tak domácí posbírali o dvacet doskoků více, poměr útočných byl dokonce 14:3 (!). Podstatně ve prospěch domácích hovořila také statistika házených trestných hodů.

„Domácí byli hladovější a agresivnější. To dokumentuje jejich čtrnáct útočných doskoků a 31 trestných hodů. Někteří naši hráči začínali létat v oblacích. Byli jsme trapní, že nedáváme absolutně volné dvojtakty, za stavu minus čtyři máme volné střely za tři body a místo toho, abychom prokázali zabijácký instinkt, tak jsme se báli a domácí toho využili,“ hodnotil svitavský trenér Lubomír Růžička.

„Věděli jsme, že to nebude lehká záležitost. Domácí družstvo je dobře poskládané, hráči mají vysokou kvalitu. My přijeli s nějakým plánem, který nám zpočátku nevycházel, tak jsme přeskupili řady a dostali se do pětibodového vedení, ale pak jsme nepochopitelně dělali triviální ztráty, kterých bylo do poločasu deset,“ pokračoval ve svém komentáři lodivod Turů.

„Trochu jsme se nadechli díky zónové obraně, ale tu nemůžete hrát dlouho proti tak silnému týmu, jakým jsou domácí,“ dodal Růžička s vědomím, že práce se svým mančaftem bude mít ještě více než dost.

„Do zápasu jsme vstoupili koncentrovaně, jak jsme chtěli. Celkem jsme dostali 69 bodů, což je od takového soupeře jako Svitavy super počin. Je pravda, že nedaly nějaké „šoupáky“, ale to my také ne. S naší obranou jsem spokojen. Když hosté změnili obranu na zónu, tak jsme s tím měli problémy, tolik to netrénujeme. Blagojevič pak ale dal klíčové trojky a zápas jsme dovedli do důležitého vítězného konce,“ pochvaloval si ostravský kouč Dušan Medvecký.

Další zápas odehrají Svitavy 30. listopadu, kdy se představí v Prostějově, kde svoje domácí zápasy hraje Olomoucko.

NH Ostrava – Dekstone Tuři Svitavy 78:69 (20:21, 37:34, 58:47)

Body: Stanojevič 17, Blagojevič 14, Payne 14, Woods 13, Stojačič 12, Bohačík 7, Medvecký 1 – Teplý 16, Roseboro 11, Jelínek 10, Slezák 8, Marko 8, Smithson 6, Stria 4, Puršl 4, Kovář 2. Rozhodčí: Kučera, Jedlička, Karafiát. Fauly: 18:24. Pět chyb: Stojačič (Ostrava). Trestné hody: 31/20 – 14/9. Doskoky: 51:31. Trojky: 6:10. Diváci: 985. Nejlepší hráč utkání: Blagojevič (Ostrava).