Ještě první poločas nevypadal z pohledu svitavských basketbalistů špatně, byť samotný úvod jim hrubě nevyšel (16:5), nicméně ještě v úvodní čtvrtce se do zápasu vrátili a ve druhé se dostali především díky trojkové střebě do vedení (33:40). Do poločasu se však jejich náskok smrsknul na jediný bod.

Po změně stran se obrázek hry rapidně změnil. Hosté nezachytili úvodní minuty (12:1), záhy nabrali manko a na rozdí od předcházejících zápasů nenašli cestu zpátky. Poslední naděje svitla po snížení na 61:58, odstup však vzápětí opět narostl do dvouciferné podoby a nevěštilo nic dobrého. Závěrečné hrací období ukázalo, že lepším týmem je Olomoucko dirigované výtečným Douglasem.

Poslední perioda se dohrávala jasně v jeho režii a protože svitavská středeční obrana rozhodně v ničem nepřipomínala tu sobotní, skončilo to stovkou na jejich účet. Ani čtrnáct přesných trojek Turům k úspěchu nepomohlo, byla to totiž prakticky jediná činnost, o kterou se mohli opřít. O víkendu neubránitelný Aiken skončil s užitečností minus tři a protože domácí objevili šest dvouciferných střelců, byla jejich pomsta sladká.

„Nebudeme kvůli této porážce věšet hlavy. Je to poprvé v sezoně, co jsme prohráli utkání takovým rozdílem, ale velké závěry bych z toho nedělal. Olomoucko nicméně vyhrálo naprosto zaslouženě,“ uznal svitavský trenér Lubomír Růžička. Důvody nezdaru shrnul jednoduše: „Nevážili jsme si míče a hlavně ve druhém poločase hráli hodně naivně. Soupeř dal dvaatřicet bodů po našich dvaadvaceti ztrátách, s takovým číslem by se při veškerém respektu nedalo uspět ani v Hradci Králové. Pro nás to musí být ponaučením, je potřeba dobře potrénovat a vrátit se k naší hře,“ nedělal trenér z výsledku tragédii.

„Těch ztrát bylo opravdu hodně, s tím se těžko vyhrává, tím spíše, když domácí je využívali, chodili do rychlých protiútoků a proměňovali je. Tím se chytili a my je nedokázali zastavit, navíc trefovali svoje střely, což se jim v sobotu nedařilo. Špatně jsme bránili a v tom byl rozdíl oproti minulému utkání,“ dodal křídelník Tomáš Teplý, autor čtrnácti svitavských bodů.

„Byl to úplně odlišný zápas než v sobotu,“ konstatoval kouč Olomoucka Pregrag Benaček. „Soupeři tentokrát nezahrál Aiken, který nás minule porazil, i to byl jeden z důvodů našeho úspěchu. Snažili jsme se soustředit na bránění Romana Marka, který je tahounem a tvůrcem svitavské hry, i to se nám docela dařilo. Celkově jsme ve druhém poločase zlepšili obranu, oproti osmačtyřiceti bodům v prvním části jsme jich po přestávce dostali třiatřicet. Brali bychom i vítězství o bod, dopadlo to ještě mnohem lépe a z toho máme radost, protože Tuři letos hrají opravdu výborně,“ hodnotil duel zkušený domácí kormidelník.  

1. KOLO:

BK Olomoucko – Dekstone Tuři Svitavy 106:81 (23:25, 47:48, 75:63)

Body: Douglas 29, Palyza 20, Váňa 12, Dunans 10, Mikulič 10, Pelko 10, Sehnal 5, Norwa 4, Goga 4, Dedek 2 – Kovář 16, Teplý 14, Slezák 13, Marko 10, Kotásek 8, O'Brien 7, Jelínek 5, Puršl 5, Welsch 2, Aiken 1. Rozhodčí: Blahout, Kec, Kurz. Fauly: 22:24. Trestné hody: 31/24 – 21/15. Trojky: 8:14. Doskoky: 35:33. Diváci: 484.

Další výsledky skupiny A1:

Děčín – Ústí nad Labem 75:76, Brno – Pardubice 81:80, Nymburk – Opava odloženo (28. února).

Pořadí:

1. ČEZ Basketball Nymburk (100.0), 2. Dekstone Tuři Svitavy (69.6), 3. BK Olomoucko (60.9), 4. BK Armex Děčín (60.9), 5. Sluneta Ústí nad Labem (60.9), 6. BK JIP Pardubice (56.5), 7. BK Opava (45.5), 8. egoé Basket Brno (39.1).

Příště:

ČEZ Basketball Nymburk vs. Dekstone Tuři Svitavy (středa 13. února, 18:30).