Patnáctibodová porážka byla pro Tury možná trochu krutá, nicméně na vítězství neměli nárok.

Qanto Tuři Svitavy – BK Děčín 63:78 (17:18, 36:42, 51:62)

Fakta: Body: Votroubek 22, Teplý 11, Abercrombie 11, Šotnar 6, Špaček 4, Vaňák 4, Šindelář 3, Macela 2 – Bažant 16, Houška 13, Jelínek 11, Landa 10, Vyoral 10, Tucker 6, Bosák 5, Kaša 3, Jiříček 2, Kroutil 2. Rozhodčí: Dolinek, Vondráček, Kapaňa. Fauly: 19:21. Pět chyb: 39. Abercrombie. Trojky: 5:5. Trestné hody: 20/14 – 17/15. Doskoky: 33:44. Diváci: 500. Nejlepší hráč utkání: Bažant (Děčín).

Kdyby utkání trvalo pět minut, bylo by domácím hej. V tu dobu totiž vedli 11:3 a hostující kouč musel hru zastavit oddechovým časem, neboť jeho svěřenci působili na palubovce jako zbloudilé duše. „Náš přístup byl pasivní a laxní," kritizoval trenér Pavel Budínský.

Ovšem utekly sotva tři další minuty a time out si musel vybral i svitavský lodivod Petr, neboť hosté se probrali a rázně otočili kormidlem zápasu. Dařilo se hlavně Bažantovi, který byl ústřední postavou při obratu na 13:18. Až teprve poslední akce Turů a střela Votroubka znovu zvedly náladu v hledišti.

„Zvýšili jsme obrátky na obranné polovině, přitlačili jsme trochu na míč a snažili se odříznout určité kombinace. Po první čtvrtině jsme vypadali, že bychom mohli mít kontrolu nad utkáním," uvedl někdejší reprezentační trenér.

Náskok hostů se ve druhém hracím období dostal do dvouciferné podoby a Tuři se ho marně snažili snížit. Podařilo se to až těsně před sirénou, kdy se za tři body trefil Votroubek a šestibodové manko bylo po dvaceti minutách ještě přijatelné.

Klíčová pasáž duelu se odehrála na konci třetí čtvrtiny, když po trojce Teplého domácí korigovali na 49:55 a měli několik útoků na to, aby se dostali na kontakt. Jenže je nezakončili dobře, naopak děčínský kapitán Houška dal koš s faulem, proměnil i následnou šestku a odrazil tím svitavský nápor.

V poslední čtvrtce už si favorit kontroloval bezpečně situaci a Tuři přes svoji tradiční bojovnost nenašli způsob, jak se v útoku prosadit proti mimořádně agresivní obraně soupeře. Také proto, že je tentokrát ani trochu nepodržela trojková střelba, jejich obvykle excelentní zbraň. Jen pět přesných projektilů z 29 pokusů, to je na Svitavy podprůměrná bilance.

„Vinou naší nedisciplinovanosti jsme si ztížili pozici," narážel trenér Budínský na technickou chybu ze závěru prvního poločasu. „Potom bych však pochválil tým, že jsme udrželi disciplínu jak herní, tak mentální. Utkání jsme vyhráli díky tomu, že jsme měli lepší pohyb míče, udělali několik lepších rozhodnutí a také lépe stříleli."

Trenér Svitav Stanislav Petr uznal, že výkon jeho družstva nemohl na úspěch proti silnému sokovi stačit. „Děčín má důraznější a tvrdší obranu. My nemáme ani typy hráčů, kteří by do tak tvrdých soubojů rádi chodili, což se projevovalo ve ztrátách a těžkých střelách. Dá se říci, že hosté nepustili Coryho Abercrombieho skoro do hry, jeho boj o to, aby se v útoku dostal k míči, byl hrozně těžký a vyčerpávající. My tam ty míče ani nedostávali," posteskl si Petr, jemuž se nepozdával ani pohyb míče, jaký předváděl jeho tým.

„Potřebujeme, aby rozehrávači tolik nedriblovali a míč pustili z ruky dříve na slabou stranu, aby obrana soupeře musela více pracovat. Ve druhém poločase nám chyběla herní disciplína, některé střely jsme volili špatně, brzy, přes obránce. Zase tak nastříleno jsme neměli, abychom si mohli takhle věřit," povšiml si kouč Turů.

Jednoznačně byl Děčín lepší na doskoku. „Když už jsme ubránili a hosté netrefili, tak tam od nás nebyl žádný boj o postavení, protihráči to spadlo do ruky a dával lehký koš. Ne, takhle se s Děčínem vyhrát určitě nedalo," konstatoval Stanislav Petr.

Budiž, porážka proti Děčínu není zase taková tragédie. Je to tým vysokých kvalit, kompaktní, se širokou rotací (body hráčů z lavičky: 15:49!) a právem se řadí k favoritům ligy. Pro Tury by měl být nepochybně daleko „hratelnější" následující duel na ostravské palubovce (středa, 17:30), kde budou ve hře pozice na hraně nejlepší osmičky.