Ke druhému utkání v Mattoni NBL zamířili basketbaloví Tuři na půdu nováčka do Chomutova a nebyl to „výlet“, na jaký se bude vzpomínat zrovna s radostí v srdci.

Domácí Levharti jim uštědřili nečekanou stobodovou porážku a Svitavští se tudíž po jednoznačné premiérové výhře proti Ústí nad Labem ocitli na opačné škále pocitů. Zápas to byl ze strany hostů nevydařený a v ničem se nepodobal předchozímu galapředstavení proti Ústí nad Labem.

„S takovou hrou, jakou jsme předvedli, bychom v Mattoni NBL v dalších utkáních neměli nárok,“ musel po čtyřiceti minutách konstatovat trenér Turů Tomáš Pětivlas.

BK Levharti Chomutov – Tuři Svitavy 105:83 (36:18, 61:50, 78:69).

Body: Staněk 30, Lowery 26, Krakovič 12, Wright 11, Hanzlík 10, Štěpánek 6, Jakeš 4, Sucharda 4, Kudláček 2 – George 16, Horák 12, Macela 12, Meno 10, Špaček 9, Mroz 9, Miloš 5, Kramný 4, Moravec 2, Sedlák 2, Teplý 2. Rozhodčí: Galajda, Kučera, Baloun. Fauly: 22:26. Pět chyb: Anderson (Chomutov). Trestné hody: 35/27 – 25/18. Trojky: 8:5. Doskoky: 38:33. Čtvrtiny: 36:18, 25:32, 17:19, 27:14. Nejlepší hráč zápasu: Pavel Staněk (Chomutov).

Hladová smečka Levhartů bažící po prvním vítězství v Mattoni NBL se na ospalé Tury vrhla jako na nejlákavější kořist. Během chvíle vedli domácí 24:6 a to byl klíč k celému průběhu středečního utkání.

Pětivlasovi svěřenci nezachytili mohutný nástup domácích, kteří na hřiště vtrhli jako velká voda a po první čtvrtině vedli o 18 bodů. Ani Levhartům obrana příliš nefungovala a tak se diváci bavili pořádnou přestřelkou (111 bodů za poločas). Hostům se podařilo ztrátu dotáhnout na jedenáct bodů po dvaceti minutách.

V průběhu třetí čtvrtiny se zdálo, že zápas není pro Tury beznadějný, přiblížili se až na šest bodů, jenže chomutovští ostrostřelci Staněk a Lowery poté znovu zamířili svoji palbu na svitavský koš a definitivně zápas rozhodli ve prospěch domácích Levhartů. A nakonec padl dokonce trojciferný výsledek, což svitavští fanoušci rozhodně nečekali.

Tuři si duel prohráli katastrofálním začátkem, vůbec se jim nevedlo v obraně, překvapivě zaostávali na doskoku a také poměr ztrát (3:12) vypovídá jasnou řečí. Na vynikající střelbu Staňka s Lowerym (celkem 56 bodů) nenašli protizbraň, sám bývalý reprezentant Staněk nasázel pět trojek.

„Věděli jsme, že pokud zopakujeme výkon z prvních třiceti minut utkání s Ostravou po celý zápas, nejsme bez naděje na vítězství. Začali jsme velice koncentrovaně, každý, kdo byl na hřišti, nejen bojoval, ale plnil i taktické pokyny. Ve třetí čtvrtině soupeř snížil, náš tým však opakování průběhu z minulého zápasu nedovolil,“ rozplýval se chomutovský lodivod Tomáš Eisner.

To na svitavské straně panovaly rozpaky, protože byť Tuři čekali těžké utkání se silným soupeřem, tak náklad 105 bodů byl hodně těžký. „Zápas byl naprosto rozdílný proti sobotnímu s Ústím. Pokud budeme mít takové výpadky, nemáme vůbec šanci bojovat o ty pozice, na kterých chceme být,“ uvedl na tiskové konferenci kapitán Svitav Pavel Miloš.

„Domácí vyhráli naprosto zaslouženě. Sice jsme ve třetí čtvrtině snížili a už to vypadalo, že se vracíme do utkání, ale pak jsme udělali řadu chyb v obraně a Chomutov je trestal. V útoku jsme se začali stále více uchylovat k individuálním akcím a ty měly minimální šanci na úspěch,“ ohlédl se za nepovedeném duelem Tomáš Pětivlas.

V sobotu čeká na Tury Inter Bratislava, se kterým se v létě utkali ve dvou přípravných duelech s bilancí 1:1. „Po příchodu pěti cizinců je to úplně jiný tým než vloni ve slovenské extralize a bude velmi nebezpečný,“ varuje svitavský lodivod.