Domácí se opět prezentovali kvalitním defenzivním výkonem. Ubránit Kolín na pětašedesáti bodech se nepovede každému.

Dekstone Tuři Svitavy – Geosan Kolín 81:65

Body: Jelínek 20, Roseboro 14, Mickelson 11, Slezák 11, Teplý 10, Smithson 9, Vučica 4, Andres 1, Šindelář 1 – Machač 14, Vocetka 12, Harčár 11, Kerr 10, Číž 5, Dixon 5, Hunt 5, Horák 3. Rozhodčí: Lukeš, Kurz, Holubek. Fauly: 17:19. Pět chyb: 38. Vocetka (Kolín). Doskoky: 34:36. Trojky: 9:8. Trestné hody: 14/10 – 13/7. Diváci: 481. Nejlepší hráč utkání: Jelínek (Svitavy). Vývoj po čtvrtinách: 26:19, 48:34, 70:51.

Vyrovnaný byl pouze úvod utkání, kdy Kolín několikrát vedl, naposledy ovšem 13:12 v 5. minutě. Potom domácí, které do řádného provozního tempa nastartovaly dvě slepené trojky Jelínka, rázně otočili kormidlem zápasu.

Díky dobré obraně a nápadité hře na útočné polovině si začali budovat náskok, který ve 13. minutě po dalším Jelínkově tříbodovém zásahu poprvé dosáhl dvouciferné hodnoty. Další průběh měli Tuři plně pod svojí kontrolou, jejich odstup začal atakovat dvacetibodovou hranici a hosté nenašli účinnou protizbraň na výborně hrající Svitavy.

„Na hráčích je vidět, že si konečně začínají užívat basketbal, baví je bránit a od obrany všechno začíná. Navíc v útoku jsme si velmi dobře vyhověli, posouvali jsme míč a nacházeli hráče buď ve vymezeném území, nebo volné na trojce," chválil trenér Lubomír Růžička.

„S příchodem Pavla Slezáka jsme obranu zagresivnili, je tím hráčem, který vybičuje ostatní," pokračoval ve svém hodnocení.

Výborný zápas odehrál Jelínek, autor čtyř trojek, pod košem se k němu přidal nezastavitelný Roseboro. „Ten nám pomohl jako šestý hráč, který přišel na hřiště s obrovskou energií, hned dal osm bodů a dostal nás do bodového polštáře, který jsme potom udržovali," chválil trenér.

Jen ve čtvrté čtvrtině Kolín pozlobil, ale svitavský úspěch tím nebyl ohrožen. „Kolín se nevzdával, je to houževnatý tým a jakmile jsme dali prostor většímu počtu hráčů, tak to hned trestal. To mě mrzí, ale dovedli jsme zápas k vítězství, takže historie se na to neptá," dodal Růžička, který stále čeká, jak se vyvine situace okolo příchodu Romana Marka, jenž stále nemůže za Tury nastoupit.

„Náš tým si po příchodu nových hráčů sedá, odvedli jsme dobrou práci, chodili rychle do protiútoku, dobře jsme posouvali balon, nacházeli volné hráče, Jirkovi Jelínkovi to padalo. Jsme na dobré cestě, musíme takhle pokračovat i v dalších zápasech," uvedl kapitán Svitav Tomáš Teplý.

Kolínský kouč Predrag Benáček našel příčiny porážky v prvním poločase, kdy jeho celek dostal skoro padesát bodů. „Po přestávce jsme zlepšili obranu, hráli s větší energií, ale bylo to bohužel pozdě. Nedokázali jsme ubránit Jelínka a Roseboroa, což byl jeden z našich velkých problémů," uznal zkušený trenér.

„Kdybychom bojovali celý zápas tak, jako ve čtvrté čtvrtině, myslím, že výsledek by byl jiný," poznamenal jeden z jeho svěřenců a někdejší svitavský hráč Pavel Harčár.

Ve skupině A2, v níž půjde o dvě vstupenky do čtvrtfinále play off, je situace neskutečně vyrovnaná. Všech šest týmů je poskládáno v rozmezí dvou výher, takže se dají čekat boje na ostří nože. Na Svitavy čeká úvodní duel v nadstavbě už toto úterý 7. února, kdy se od 18:10 představí před televizními kamerami v Ústí nad Labem.

Další výsledky Kooperativa NBL:

22. kolo: Opava – Pardubice 70:78, Nymburk – Prostějov 100:58, Brno – Jindřichův Hradec 93:89 po prodl., Děčín – Ústí nad Labem 76:74, USK Praha – Ostrava 81:70.

Konečné pořadí po základní části:

1. Nymburk (43), 2. Pardubice (40), 3. Děčín (37), 4. USK Praha (34), 5. Opava (34), 6. Kolín (33), 7. Ústí nad Labem (31), 8. Prostějov (30), 9. Svitavy (29), 10. Jindřichův Hradec (29), 11. Ostrava (28), 12. Brno (28).