Jedná výhra a tři porážky. Právě taková je aktuální bilance svitavských Turů v Mattoni NBL. Třetí nezdar si připsali v úterní dohrávce na palubovce sportovního centra v Nymburku, což pochopitelně nebylo při kvalitách jejich soupeře žádné překvapení.

ČEZ Basketball Nymburk – Tuři Svitavy 96:56 (30:6, 55:24, 74:38). Body: Wilson 21, Simmons 15, Vyoral 14, Benda 9, Sokolovský 8, Křemen 6, Lawrence 6, Lenzly 6, Kříž 5, Nečas 4, Palyza 2 – Kramný 13, Moravec 10, Teplý 8, Miloš 7, Meno 5, Špaček 5, Sedlák 4, Mróz 3, Harčár 1. Rozhodčí: Dolinek, Galajda, Karásek. Fauly: 14:18. Doskoky: 44:28. Trestné hody: 17/12 – 12/6. Trojky: 10:6. Čtvrtiny: 30:6, 25:18, 19:14, 22:18.

Trenérské dvojici Pětivlas – Růžička chyběli ve středních Čechách George a Macela, což se na údernosti svitavské hry určitě podepsalo, jenže ani jejich přítomnost by na průběhu nemohla mnoho změnit.

Hosté určitě nechtěli dopadnout hned v samotém úvodu zápasu jako v minulém týdnu Opava, která prohrávala 0:22, jenomže tlak favorita byl takový, že mu nedokázali čelit a stalo se jim něco podobného.

Po deseti minutách měli Tuři na kontě jen šest vstřelených bodů, zatímco domácí třicet a čtyřiadvacetibodový rozdíl jasně vypovídal o tom, co se na hřišti odehrávalo.

„V první čtvrtině jsme bohužel vyrobili devět ztrát, z toho bylo šest naprosto nevynucených. Ale zbytek zápasu jsme dohráli tak, jak jsme chtěli hrát už od začátku,“ vyjádřil se svitavský trenér Tomáš Pětivlas.

Od druhé čtvrtiny začali i Svitavští dokazovat, že dobrý basketbal dovedou předvést i proti tomuto mimořádně silnému protivníkovi. Byť Nymburk svůj odstup neustále navyšoval, nebylo to už tak dramatické jako na začátku zápasu a výsledky zbylých hracích období už byly ze svitavského pohledu poměrně lichotivé.

Na přelomu třetí a poslední čtvrtiny hosté dokonce zvládli šňůru 12:0, díky které korigovali průběžné skóre. Závěr znovu patřil domácím, avšak „stovku,“ kterou jejich fanoušci očekávali, jim Svitavy nedovolily. Konečné skóre se zastavilo přesně na čtyřicetibodovém rozdílu v podobě 95:56.

„Ani za rozhodnutého stavu jsme neklesali na mysli a bojovností jsme vyrovnávali rozdíl mezi týmy. Bohužel rozhodla už první čtvrtina utkání,“ zalitoval příliš brzkého konce veškerých svitavských nadějí trenér Tomáš Pětivlas.

Určitě není bez zajímavosti, že další tři čtvrtiny jeho svěřenci prohráli přijatelně 50:66, na čemž měl podstatnou zásluhu dobře hrající Radim Kramný. „Toto utkání mu vyšlo na výbornou. Je to mladý hráč, pracuje na sobě a má velký potenciál se zlepšovat,“ věří lodivod Turů svému urostlému pivotovi.

Další nesmírně těžká zkouška čeká na Svitavy v sobotu od 17 hodin, kdy přívítají Prostějov, tedy finalistu minulého ročníku. Snad se jim tentokrát povede pohlídat si začátek zápasu o poznání lépe.

(rh, pá)