V sobotním utkání ( 18. dubna) byla k vidění nevídaná přestřelka s 27 tříbodovými koši (14:13) a nešťastnou koncovkou pro domácí celek. Ten v neděli rozhodli o vítězství drtivým nástupem a vedením 14:0. Jelikož Jičín dokázal vyhrát i ve Žďáru nad Sázavou, vyvrcholí postupová bitva zřejmě až 3. května v závěrečném duelu nadstavby Jičín – Svitavy.

Svitavy – BSK Jičín 86:88

Body: Teplý 29 (7 trojek!), J. Špaček 21 (3), Šindelář 15 (1), Sobotka 9 (3), Havránek 6, M. Dvořák 4, Lepold 2. Rozhodčí: P. Ubr – J. Hecl.

Čtvrtiny: 21:15, 13:21, 22:22, 30:30. Diváci: 100.

Domácí nastoupili oslabeni o nemocného Nohala. V taktické bitvě v první čtvrtině se mohli spolehnout na kvalitní obranu a ta jim pomohla k šestibodovému vedení. Bohužel v nástupu do druhé části přišly zbytečné ztráty míče a tříminutový bodový půst. Hosté srovnali krok a po trojce exligového Nováka vedli 32:28. V závěrečné minutě poločasu odskočili dokonce až na 36:30, ale domácí dvěma koši stihli snížit na dvoubodový rozdíl.

Po pauze byl k vidění oboustranně útočný basketbal s výbornou tříbodovou střelbou. V té u hostů vynikal výborně hrající Peterka, který ve třetí čtvrtině trefil čtyři ze svých sedmi trojek v zápase. Především díky němu hosté udržovali těsné dvoubodové vedení i před poslední čtvrtinou.

V ní se ve svitavské sportovní hale strhla pravá basketbalová přestřelka. Za šest minut tak viděli skvělí diváci celkem osm úspěšných trojek (5:3 pro domácí), Svitavští díky tomu vedli 75:73. Ještě na začátku 38. minuty bylo skóre vyrovnané 78:78. V koncovce ovšem domácí hráči pravděpodobně neunesli tíhu zápasu a z osmi trestných hodů proměnili pouhé tři, což bylo na vítězství málo. Koncovka byla dramatická se třemi time outy v poslední minutě, ale závěrečnou střelu znamenající vítězství domácí již nestihli.

Pavel Špaček, trenér: Především gratuluji soupeři k vítězství po výborném výkonu. Na našich hráčích byla v prvním poločase patrná nervozita, třináct ztracených míčů za poločas je toho důkazem. Do druhé půle jsme už nastoupili mnohem koncentrovaněji a předvedli tradiční útočný výkon. Bohužel soupeře podržel nad vodou životní zápas hrající Aleš Peterka, který v prvních dvanácti minutách druhé půle zaznamenal šest trojek. Přesto jsme mohli utkání vyhrát, ale v závěru nás „nepodržely“ trestné hody.

Absolutorium zaslouží především Tomáš Teplý, autor sedmi trojek. Neodpustím si okomentovat jeden faktor, který mě připadá velmi problematický. A to je delegace rozhodčího ze Žďáru nad Sázavou, jenž nám v zápase odpískal dvě nesportovní chyby, v obou případech za nesportovní chování vůči protihráči. Stejné reakce ze strany hostů viděli jenom diváci… Věřím, že kluky prohra zdravě naštve a soupeři odpovíme stejnou mincí v Jičíně.

Svitavy – Sokol HK 85:61

Body: Teplý 20, Šindelář 18, J. Špaček 17, Lepold a Sedlák 8, Havránek 4, Fröhde, Sobotka a Svoboda 3, M. Dvořák 1. Rozhodčí: P. Ubr – J. Hecl.

ýsledky čtvrtin: 23:14, 19:16, 19:19, 24:12. Diváci: 80.

Hosté se do závěrečných bojů probojovali díky skvělému jaru. Jediní nehrají o postup a tak už mohou hrát uvolněný pohodový basketbal. Jednalo se tudíž o nevyzpytatelného soupeře, který neměl co ztratit. Naštěstí domácí vtrhli do zápasu maximálně koncentrovaně a prvních pět minut vyhráli 14:0! Soupeř sice střelecky ožil a minutu před přestávkou snižoval na 38:30, ale Šindelář s Havránkem zajistili domácím klidný dvanáctibodový poločasový náskok.

V třetí čtvrtině zvýšili Svitavští své vedení na 60:44 a poté se utkání již pouze dohrávalo. Příležitost na palubovce dostalo symbolicky všech jedenáct hráčů v domácích barvách. Mohli se tak vítězně rozloučit v posledním domácím vystoupení se svitavskými fanoušky, kteří mají velký podíl na vydařené sezoně.

Pavel Špaček, trenér: Není jednoduché se po nešťastné porážce koncentrovat na další zápas. Jsem rád, že to kluci zvládli, a nedali Hradci možnost dostat se do hry. Soupeř o svých kvalitách přesvědčil ve druhé a třetí čtvrtině, kdy s námi odehrál zcela vyrovnanou partii. V domácím prostředí bude velmi nepříjemný. Těší mě, že jsme se rozloučili se svitavskými fanoušky vítězstvím a domácí bilanci dvanácti výher a dvou proher považuji po loňské nevydařené sezoně za velmi dobrou. Rád bych jim poděkoval a zároveň všechny pozval na závěrečná klání ročníku v Hradci Králové a v Jičíně. Právě oni mohou být naším šestým hráčem.