Utká se deváté družstvo základní části proti dvanáctému se vzájemnou bilancí 1:1. Svitavy zvítězily v listopadu minulého roku venku 9:7 a Opava v polovině ledna v hale Na Střelnici dokonce 12:9.

Úplně nová soutěž

Forma i umístění v tabulce mírně favorizují svitavské florbalisty, kteří v posledních šesti zápasech základní fáze první ligy bodovali hned pětkrát. Naposledy uspěli proti Ústí nad Labem ve 22. kole poměrem 7:5. Opava si při pohledu na bodovou šňůru Svitav připsala vítězství jenom ve 20. kole proti Black Angels, kteří tvoří druhou dvojici s Pelhřimovem. Papírové předpoklady se nicméně v play down stejně jako v play off mažou a začíná se od nuly.

„Začíná nová soutěž, ve které nehraje žádnou roli to, jak dopadla základní část. Bude se hrát tvrdě, bude se hrát srdcem, bude to o touze vyhrát, o té jiskře, kterou musíte mít, abyste to dokázali. Bude to o disciplíně, o tom, že umíte rány rozdat, ale především o tom, že je umíte přijmout, zvednout se a pokračovat dál nejlépe, jak to jde až do úplného konce. Podpoříte svoje spoluhráče, protože oni podpoří vás, když to budete potřebovat. Věřím, že tohle všechno kluci v sobě mají a všem to předvedou. Doufám, že si přeneseme do play down dobrý pocit z posledních zápasů základní části a navážeme na ně kvalitními výkony. Věřím tomuto mančaftu, že může uspět," uvedl optimistický naladěný svitavský trenér Roman Kalhaus.

Mise „Věříme"

Svitavy v průběhu sezony nasbíraly 27 bodů. Nyní je jisté, že bodová mizérie z prostřední části soutěže byla patrně tím hlavním důvodem, proč jediný zástupce Pardubického kraje v první lize nehraje čtvrtfinále. Paradoxem je, že vloni se Svitavám podařilo vyválčit sedmé místo se ziskem třiadvaceti bodů. Tentokrát ale více bodů rozdávaly zrovna Opava a Pelhřimov a tím výrazněji nabobtnal i celkový počet bodů u jednotlivých celků před Svitavami.

I přesto, že Svitavští chytli v poslední třetině soutěže druhý dech, jejich snaha nakonec odměněna nebyla. Bodová šňůra však alespoň přinesla herní pohodu. Proti Opavě ale bude více než kdy jindy záležet na správně zvolené taktice a jejím dodržování, o čemž se hráči i diváci názorně přesvědčili v lednovém zápase, v němž Slezané potrestali každou chybu domácích florbalistů gólem. Pozitivní je fakt, že svitavský tým bude v plné sestavě. Po zranění se ve výborné formě vrátil obránce Ladislav Štancl, který vnesl svým přehledem do hry řád.

Šance na udržení

Každá cesta vede k cíli a ten je definován takto: svitavská prvoligová příslušnost v sezoně 2015/2016. Pro všechny hráče je to hnací motor a hlavní motivace, proč v této sérii uspět.

Klíčovým faktorem úspěchu bude divácká kulisa. V průběhu sezony si na jedenáct domácích utkání v hale Na Střelnici našly cestu téměř tři tisíce diváků, což je fantastický počin. V porovnání se čtyřiadvaceti nejlepšími kluby České republiky obsadily Svitavy, co se týče návštěvnosti, šestou příčku. Za sebou nechaly hvězdné kluby ze Střešovic, Vítkovic, Chodova nebo i prvoligového vítěze základní části Českou Lípu.

Play down se hraje na tři vítězné zápasy. Nejrychlejší cesta k záchraně tudíž vede přes Opavu. Vítězi této dvojice automaticky končí sezona. V případě nezdaru se otevírá Svitavám další příležitost, ale ta je mnohem složitější a delší, neboť při součtu všech proměnných může sezonu prodloužit až do května. Pokud by Svitavy proti Opavě sérii nezvládly, utkají se s poraženým celkem z dvojice Black Angels – Pelhřimov. Hrálo by se opět na tři vítězné zápasy, vítěz by pak ještě musel porazit v další sérii druhý nejlepší celek z národní ligy.

Pokud by však Svitavy neuspěly v případném druhém kole, automaticky putují do národní ligy. Stejný scénář by nastal i v případě, kdyby uspěly a poté padly s druhým nejlepším celkem národní ligy. To si ale samozřejmě nikdo nepřipouští, všichni věří, že „smáznou" hned Opavu a budou mít klid.

Aktuální statistiky

Ze statistik je patrné, že útočná síla Svitav je téměř totožná s opavskou. Rozdíl je v obraně, o čemž svědčí počet inkasovaných branek. Úspěšnost přesilovek nemá ani jeden tým oslnivou a Opava má dokonce mírně lepší oslabení. Velký rozdíl panuje v trestných minutách (soupeř jich nasbíral o 45 více). Nejlepší trio kanadského bodování – Svitavy: Vladislav Doseděl (37), Aleš König (36) a Vladislav Richter (30). Opava: Karel Boželník (33), Marek Dzierža (30), Dominik Klimscha (26).

(vom, rh)