V Moravské Třebové žije mistr světa. Pokud snadud snad někomu tato relevantní informace utekla, tak jej následující řádky dostanou do obrazu.

Jeho jméno je JAN SÝKORA, obyvatelem Moravské Třebové je více než třicet let a specifický svět bojových umění ho uchvátil už v dětství, když začínal v oddíle karate TJ Slovan.

Na studiích v Brně si vyzkoušel i další druhy bojových sportů, aby se po roce 2000 stal průkopníkem nového stylu, kterému se pro absenci českého názvu říká freestyle karate Tang Soo Do. A v něm patří do světové elity.

Objel celý svět

Za pojmenováním Tang Soo Do se v podstatě skrývají moderní sestavy na hudbu poskládané z prvků bojových umění. „V České republice trénujeme v Praze a v Moravské Třebové. Naše pojetí vychází z tradičního karate a je obohaceno o prvky akrobacie, sebeobrany a také cvičení se zbraněmi," přiblížil sportovec.

Jan Sýkora se v rámci svojí bohaté kariéry úspěšně zúčastnil řady mezinárodních turnajů v Portugalsku, Velké Británii, Rakousku, Německu či USA. „Získal jsem přitom pět titulů mistra světa v různých soutěžích počínaje tradičními sestavami přes freestyle sestavy na hudbu až po sestavy se zbraněmi," vypočítává Jan Sýkora.

Zatím poslední z jeho skvělých úspěchů se datuje do závěru minulého roku, kdy jako jediný zástupce České republiky startoval na mistrovství světa v bojových sportech organizace WMKF na Maltě. Ze čtyř disciplín tam obsadil jedno první, dvě druhá a jedno třetí místo. Konkurenty mu byli závodníci ze silných evropských týmů (Anglie, Skotsko, Itálie, Portugalsko), ale také borci z exotičtějších destinací, jakými byly Mexiko, Indie nebo Kuvajt.

Výchova nástupců

Jan Sýkora se ovšem nevěnuje jen vlastní sportovní činnosti, ale svoje více než dvacetileté zkušenosti předává i dětem. Absolvoval mezinárodní semináře, je trenérem nejlepšího českého týmu v sestavách na hudbu (Team NoGravity) a v současné době vede kroužek karate při DDM Moravská Třebová. Trénuje více než dvacítku dětí ve věku od 4 do 11 let.

„Pro rok 2016 je mým záměrem sestavit juniorský soutěžní tým, s nímž se budeme zúčastňovat domácích i zahraničních turnajů a sbírat úspěchy," uvedl Sýkora.

On sám se v brzké době chystá do amerického Columbusu na jednu z nejvýznamnějších multisportovních akcí na světě zvanou Arnold Sport Festival, která se tradičně koná pod patronací Arnolda Schwarzeneggera.

Proč by se vlastně mládežníci hledající pro sebe to ideální sportovní vyžití měli vrhnout zrovna na bojová umění? Mistr světa Jan Sýkora na to má jednoznačnou odpověď:

„Trénink bojových umění je komplexním cvičením, které rozvíjí nejen tělo, ale i ducha, a může být nejlepším vkladem do života. Děti se u nás naučí důležitým činnostem, obranným a útočných technikám rukou i nohou, základním gymnastickým a akrobatickým prvkům přispívajícím ke všeobecnému pohybovému rozvoji. A v neposlední řadě získají ohebnost a sílu, vnitřní kázeň, disciplínu, zdravou sebedůvěru a smysl pro týmovou spolupráci," představuje Jan Sýkora zájemcům, co všechno jeho odvětví nabízí. (mt)