Kolbiště Jezdeckého klubu Hřebčín Suchá přivítalo tuzemskou parkurovou elitu na Velké ceně Litomyšle. Ta byla opět zařazena do Českého skokového poháru, a to jako jeho čtvrté kvalifikační kolo. Ve startovní listině se objevilo třicet dvojic a na ty čekal pořádně náročný „oříšek".

Parkur stupně ST (145 cm), jehož autorem byl Petr Mašek, se ukázal být velice obtížnou prověrkou připravenosti koní i jezdců. A to nejen samotnými překážkami, ale také časovým limitem, který byl nastaven krutě přísně a jednotlivé dvojice měly značné problémy stihnout objet parkur za předepsaných 82 sekund. Tím atraktivnější a napínavější však celé závody pro spokojené publikum byly.

JEDINKRÁT BEZ CHYBY

Dlouho to vypadalo, že diváci čistý výkon v základním kole ani neuvidí. Buď bylo na vině překročení času, nebo chyba na posledním skoku. Obrovskou smůlu měl Vladimír Malák, který sice s Crookem neshodil, jenže na trati zaváhal a než našel správnou cestu parkurem, tak nabral takovou „sekeru", že mu bezchybná jízda do finále nepomohla.

Jako osmadvacátá se do soutěže pustila Barbora Tomanová v sedle Datasys Crocodile Dundee a stalo se, na co všichni čekali. Stihla to jak čistě, tak rychle a jako jediná šla do finále s nulou. A jelikož se svým druhým koněm Scarface zapsala jediný trestný bod za překročení času, měla Velkou cenu rozehranou opravdu skvěle.

PRVNÍ I DRUHÁ

Barbora Tomanová desetičlenné finále zahajovala a se Scarface byla zase bezchybná! Všem tak dala názorně najevo, kdo v Litomyšli vládne. Čisté finále zajeli za potlesku zaplněného hlediště i slovenský jezdec Ján Cigán na Arcanovi a Tereza Mücková s Control Me Karsit, oba si však přinesli ze základní části čtyři trestné body a Tomanovou nemohli ohrozit. Ti, kteří ji ohrozit mohli (Jan Chýle a Ladislav Arient), se nevyvarovali chyby, takže před posledním startem finále bylo jasné jméno vítězky.

Jenom čtyři čisté jízdy se povedly během celé Velké ceny: jedna v základním kole, tři potom ve finále

Otázkou zůstávalo, s jakým koněm bude Barbora Tomanová první. A protože s Datasys Crocodile Dundee „o fous" nestihla čas (na překážkách opět nechybovala!), zařadila se v tomto případě na stříbrnou příčku, vítězství brala se Scarface. Na stupně vítězů ji doprovodil jediný účastník ze zahraničí, kdy Ján Cigán navázal na tradiční úspěchy svých krajanů na litomyšlském kolbišti z minulých let.

„Jsem naprosto nadšená, je to krásné. Když jsem vstupovala s druhým koněm do parkuru, musela jsem se snažit koncentrovat na jízdu a neřešit, že jsem vítězkou. To se mi nakonec podařilo. Mám z obou koní radost," vyjádřila se suverénka soutěže na oficiálním webu Českého skokového poháru.

PŠENKA NEKVETLA

V Litomyšli se příliš nedařilo domácím jezdcům, což není žádná novinka. Jiří Skřivan s Flying Star nasbíral v základním kole devět trestných bodů a na finále tím pádem nemohl pomýšlet, ještě hůře dopadl Rudolf Doležal s Larou Croft (12) a Corijanou (20). Skřivan klesl v průběžném pořadí Českého skokového poháru z vedoucího na čtvrté místo, do čela tohoto žebříčku se posunul Jan Chýle před Zdeňka Žílu a Terezu Mückovou.

Během čtyř dnů programu Velké ceny Litomyšle bylo k vidění dohromady osmnáct skokových soutěží. Ve finále Czech Junior Cupu triumfovala Valentýna Kuková s Vidarou (JK Delta). Mezi jezdci do 25 let se nejvíce dařilo Sandře Tomaidesové na Princess 4 (Sportovní stáj Tenerife) a ve finálové soutěži Amateur Tour uspěla Michaela Špatná na Poison Ivy (JK Dianna Sobotovice).

Český skokový pohár bude pokračovat od 19. do 23. července Velkou cenou Olomouce v tamním moderním areálu Equine Sport Centrum.

Finále Velké ceny Litomyšle 2017

1. Barbora Tomanová – Scarface
(JK Dance and Jump) 1 trestný bod (1 + 0)
2. Barbora Tomanová – Datasys Crocodile Dundee
(JK Dance and Jump) 1 (0 + 1)
3. Ján Cigán – Arcan
(Slovensko) 4 (4 + 0)
4. Tereza Mücková – Control Me Karsit
(Stáj Karsit) 4 (4 + 0)
5. Jan Chýle – Cool Paradise
(Sportovní stáj Chýle) 5 (1 + 4)
6. Ladislav Arient – Apollo 6
(JK Cavallomio.eu) 5 (1 + 4)
7. Jiří Papoušek – Dukato VTH
(Stáj Papoušek, z.s.) 8 (4 + 4)
8. Daniel Uleščenko – Moon Ray
(JK Všetice) 8 (4 + 4)
9. Zdeněk Žíla – Dominka B.
(Meridian Team) 12 (4 + 8)
10. Jan Štětina – Benito-S
(Jezdecká stáj Schneider) ve finále vzdal