„Je to motokros na 400 kilometrů, jezdci letí v tom písku naplno. Navíc ta motocyklová kategorie je obrovsky vyrovnaná a prestižní,“ dodal Ervín Krajčovič, šéf týmu Orion – Moto Racing Group. Michek na Dakaru klesl na třinácté místo a po maratonské etapě nejtěžší dálková soutěž graduje do finále.

Tohle jsou pravé dakarské kulisy – kam oko dohlédne, tam jsou vidět pouze duny a písek. Saudskoarabská poušť Rub al-Chálí měří asi 1000 kilometrů od východu k západu, celkovou plochou předčí Nizozemsko, Belgii a Francii dohromady. „Je to fakt pecka, vypadá to tady krásně,“ básnil o Pusté končině Krajčovič. „Sice v pět hodin ráno jsme tu měli dlouhé kalhoty a rukáv, ale od osmé hodiny se tu udělá vždycky velké vedro. Pravá a nádherná poušť.“

V nekonečném písku.V nekonečném písku.Zdroj: Orion MRG

Unikátní prostředí si pochvaluje také Michek, i když jízda v tom terénu není vůbec jednoduchá. „Všude samé měkké duny, je to v nich fakt ostrý. Motorka se tam hodně zapichuje, člověk musí být neustále ve střehu. Jsem rád, že jsem to dojel v klidu a v pohodě,“ popisoval Michek, kterého překvapila obrovská vyrovnanost mezi výkony jezdců. „Jede se pila až na hrot.“

Druhým netovárním jezdcem

To však jen potvrzuje, že právě motocyklová kategorie je na Dakarské rallye dlouhodobě nejprestižnější, figuruje v ní nejvíce továrních značek. „Mají o ní zájem jak skvělí závodníci, tak fabrické týmy. Byli jsme se podívat ke trati a opravdu jezdci nevynechají ani jeden metr, ve kterém mohou letět naplno. Navíc když v této poušti rychlostně zpomalí, mohou zapadnout. Je to tu hodně zrádné,“ dodal Krajčovič.

V první patnáctce celkového pořadí jsou pouze tři jezdci ze soukromého týmu. A to na devátém místě Američan Mason Klein z BAS World KTM Racing, poté je právě Michek a za ním pak na čtrnácté příčce Slovák Stefan Svitko ze Slovnaft Rally Teamu.

V nekonečném písku.V nekonečném písku.Zdroj: Orion MRG

Michek má také velkou výhodu, v této poušti už jel v minulém roce. V rámci Abu Dhabi Challenge se tu jel závod v rámci mistrovství světa dálkových rallye. „Určitě z toho těží, i když ta soutěž vedla po jiné trase. Věděli jsme, do čeho ale jdeme a uzpůsobili jsme k tomu přípravu,“ dodal Krajčovič.

(z tiskové zprávy)