„Jeho hlavním cílem není soutěžit o nejlepší výkony, ale v průběhu běžných hodin tělesné výchovy zapojit co nejvíce žáků do osmi měřitelných disciplín a zároveň je motivovat k tomu, aby sportovali i ve svém volném čase. Každé dítě si může najít sporty, které mu nejlépe půjdou. Po splnění všech osmi disciplín totiž žáci dostanou sportovní vysvědčení – unikátní analýzu svých pohybových schopností. Ta dětem ukáže, pro které sporty mají největší předpoklady, jak je mohou rozvíjet a také, kde se sportům ve svém okolí mohou věnovat,“ uvedl Tomáš Fliedr, který je garantem projektu na dolnoújezdské základce.

USMÁLO SE ŠTĚSTÍ

„V uplynulých třech letech získala naše škola nejvyšší ocenění – zlatý certifikát Sazka olympijského víceboje – za stoprocentní účast žáků v projektu,“ pochlubil se Fliedr.

„Hlavní odměnou je však pro žáky možnost zatrénovat si s olympionikem. Po splnění všech podmínek se na nás konečně usmálo štěstí a byli jsme vylosováni jako jedna ze dvou škol v Pardubickém kraji,“ sdělil dolnoújezdský učitel.

Školu navštívila mistryně světa ve vodním slalomu a účastnice olympiády v Riu Kateřina Kudějová. A nepřijela sama. Celý tým byl složen ze známých sportovců či bývalých reprezentantů, nejznámější osobností byla trojskokanka Šárka Kašpárková.

„Děti soutěžily v pěti týmech a pěti disciplínách, které pro ně olympionici připravili. Celá akce byla zakončena autogramiádou. Součástí sportovního dopoledne bylo i úchvatné vystoupení kouzelníka a iluzionisty Pavla Dolejšky,“ zdůraznil Tomáš Fliedr, že celá akce byla pro dolnoújezdské školáky nezapomenutelným zážitkem.

HBITOST I VYTRVALOST

Za připomenutí stojí, že děti v Sazka olympijském víceboji plní osm základních disciplín, ve kterých prověří svoji ohebnost, hbitost, silovou vytrvalost, rovnováhu, rychlost, běžeckou vytrvalost, výbušnost a sílu. Jedná se o hluboký předklon, T – běh, zkrácené sedy – lehy, postoj čápa, sprint 60 metrů běh na 500 (1. stupeň) resp. 1000 metrů (2. stupeň), skok z místa (1. stupeň), trojskok snožmo z místa (2. stupeň) a hod basketbalovým míčem.

O aktivitě újezdských školáků a učitelů směrem k aktivnímu pohybu svědčí i to, že škola pravidelně pořádá T-Mobile olympijský běh.