Čtěte také: „Nevíme, proti komu bojujeme"

Snášela se na hlavu rozhodčích zápasu, kteří svými verdikty rozpálili fanoušky doběla a domácího trenéra přinutili na tiskové konferenci mluvit o znechucení a vyhánění diváků z hlediště.

Samozřejmě velmi kulantně, pojmenovat konkrétní příčiny svého naštvání měl přísně zakázáno, nechtěl-li sahat do své peněženky.

Jistě nelze důvody vysoké porážky Turů vidět pouze u sudích. Opava by zřejmě vyhrála i bez jejich podivného zásahu do hry na začátku druhého poločasu, protože byla objektivně řečeno herně lepší.

Domácí toho pokazili sami dost, ať to byla tristní bilance trestných hodů, řada ztrát či vychýlená muška z perimetru.

Ale v tom to je. O výsledku měly rozhodnout právě jen tyto chyby a umění soupeře je potrestat, nikoli fakt, že rozhodčí dokázali během chvilky svitavské družstvo rozložit takovým způsobem, že hráči totálně ztratili koncentraci na svůj výkon a prohráli o osmadvacet bodů.

Nelze se zbavit dojmu, že se prostě z nějakého důvodu rozhodli všem přítomným ukázat, kdo je na palubovce pánem. A tak tam švihli, mimo jiné, tři technické chyby v průběhu minuty, z vyrovnaného stavu to bylo rázem mínus deset z pohledu Turů a bylo vymalováno.

Pokud odmítneme možnost, že by se snad sudí těšili na to, až na ně bude celá hala řvát „hanba hanba," pak je jediným zdůvodněním jejich počínání právě touha dokázat si vlastní moc. Prostě teď jsme tady my a koukejte, co dovedeme.

Má to ale háček. „Technickými" si nikdo respekt nezíská, jen tím dává všem najevo svůj pocit nadřazenosti. Jenže to je slepá ulička.

Protože pět stovek diváků nepřišlo do hlediště na rozhodčí, ale na dobrý basketbal, na Abercrombieho, na Votroubka a další výborné hráče. A to i na straně soupeře.

Vždyť právě oni se starají o atraktivitu české ligy, právě oni vytvářejí produkt, díky němuž mají i rozhodčí svoji práci.

Ano, nemají to na hřišti vůbec snadné, mohou chybovat stejně jako hráči či trenéři, to soudný divák bez problémů uzná. Ale také mají hvězdám, které táhnou diváky do hal, vytvářet férové podmínky. A tohle se v sobotu ve Svitavách rozhodně nedělo.