Oba celky totiž nastoupí v replikách historických dresů, které budou připomínat ty, v nichž českoslovenští reprezentanti odehráli první poválečné mistrovství Evropy, jež v roce 1946 slavně ovládli po finálovém triumfu 34:32 nad týmem Itálie. A proč to všechno? Svitavský klub se po domluvě s děčínským soupeřem rozhodl touto formou propagovat blížící se premiéru filmu Zlatý podraz, který se v kinech poprvé objeví 25. října a který vznikl při příležitosti stého výročí založení československého státu.

PŘIPOMÍNKA TRIUMFU

Spojili jsme se s jedním ze scénáristů snímku Jakubem Bažantem a oslovili ho s nabídkou propagace filmu v rámci Kooperativa NBL. Museli jsme proto udělat repliky dresů, které připomínají dresy Československa a Itálie z našeho vítězného finále z roku 1946. Museli jsme se také dohodnout s Děčínem, jenž s takovým pojetím zápasu souhlasil,“ popsal zrod originálního nápadu svitavský manažer Martin Lepold.

Ten před utkáním zároveň vyzval všechny fanoušky a hosty, aby přišli pokud možno oblečeni v dobových kostýmech ze 40. let minulého století. Čestný rozskok duelu provede jeden z herců ze Zlatého podrazu Jan Mansfeld. Herec brněnského divadla Husa na provázku ztvárnil basketbalovou legendu Ivana Mrázka.

VĚDOMÍ KVALITY SOUPEŘE

Nelze však současně zapomenout, že utkání bude ostrým a nesmlouvavým bojem o mistrovské body. Oba soupeři vstoupili do sezony o víkendu vítězně, bez porážky ovšem po dnešním měření sil zůstane pouze jeden z nich. „Zápas má hned několik lákadel pro fanoušky. Jedná se o reprízu loňské čtvrtfinálové série. Válečnická soupiska doznala několik změn, podobně jako ta naše. Nové akvizice na straně Děčína mají svoji kvalitu. Jdeme do utkání s několika úkoly. Musíme se vyrovnat s houževnatým a energickým stylem hry, zastavit jednoduché pozice z protiútoků a bojovat o každý doskok. Druhým aspektem duelu je slavnostní nádech k oslavám stého výročí republiky a propagace filmu Zlatý podraz, který oslavuje hrdiny československé poválečné éry. Pevně věřím, že si fanoušci najdou cestu do haly Na Střelnici a vytvoří bouřlivou atmosféru,“ nechal se slyšet kouč Dekstone Turů Svitavy Lubomír Růžička.

„Čeká nás zajímavé utkání vzhledem k propagaci filmu. Zároveň hrajeme proti soupeři ze čtvrtfinále play off, který nám bude chtít vyřazení oplatit. Děčín disponuje tvrdou obranou a bude záležet, jak se s tím popasujeme. Určitě máme po prvním utkání co zlepšovat, potřebujeme zlepšený výkon na obou polovinách hřiště,“ je si vědom křídelník Tomáš Teplý. (ph, rh)