Ještě nikdy se svitavským Hydrám nepodařilo českolipské „Brzdy" porazit, tato nepříznivá série ale skončila.

FbK Svitavy – FBC BRZDY CZ Česká Lípa 5:4 SN (1:1, 0:1, 3:2 – 0:0, 1:0)

Fakta: Branky: 6. a 44. Říha, 48. a 51. Richter, rozhodující nájezd Doseděl – 21., 41. a 55. Tichý, 18. Vnuk. Rozhodčí: Žďárský – Valenta. Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 235. Střely: 27:26.

FbK Svitavy: Skácelík – Šivák, Kalhaus, Šmarda, Prudil – Klusák, Sauer, König, Richter, Říha, Brýdl, Kolena, Bečvář, Nejedlý, Anýž, Doseděl.

Soupeři se museli vyrovnat s absencí opor. Hostům scházel Slaný, domácí nemohli vyslat do boje Štancla a Doseděla.

Prvního gólu se fanoušci dočkali v 6. minutě, kdy se po volném úderu nadvakrát prosadil Říha. První třetina ale patřila spíše Českolipským, kteří měli míček častěji pod kontrolou a jejich převahu zúročil ve vyrovnávací branku Vnuk – 1:1.

Na začátku druhé části svojí obvyklou střelou z dálky poslal hosty do vedení Tichý. Zanedlouho mohlo být ještě hůř, dvouminutové oslabení ale domácí ubránili, což jim vlilo novou krev do žil a začali se více osmělovat, na skóre se to ale do druhé přestávky neprojevilo.

Poslední třetina začala stejně jako ta druhá, tedy gólem Tichého (1:3). Za malou chvíli snížil svým druhým zásahem Říha a dostal přes dvě stovky diváků do varu. Svitavských bylo rázem plné hřiště, o vyrovnání se postaral Richter, který parádně vymetl všechny „pavučinky" v horním růžku branky.

Když potom stejný hráč během jediné sekundy využil přesilovou hru, bylo publikum u vytržení – 4:3. Svitavská obrana pak odolávala tlaku prvního týmu tabulky, ale jen do chvíle, než potřetí natáhl k ráně Tichý a zkompletoval hattrick.

V pětiminutovém prodloužení si žádný z týmů nedokázal vytvořit větší šanci a utkání došlo do nájezdů, přestože v závěru domácí vyděsili každého v hale katastrofální rozehrávkou volného úderu a bylo obrovské štěstí, že soupeř neměl dostatek času, aby tento kiks potrestal.

Pro samostatné nájezdy nasadili hosté svoji brankářskou jedničku Ponomareva. Hned z prvního pokusu mu dal gól Doseděl, který byl nasazen taktéž až na trestná střílení. Ze strany České Lípy byl úspěšným exekutorem Jirsa a když Kalhaus odmítl rozhodnutí, přišla na řadu „náhlá smrt". Fantastický Skácelík nepustil ani jeden gól, ale ani svitavští střelci se nebyli schopni trefit. Až vzal Doseděl osud utkání na svá bedra a rozhodl o premiérovém svitavském úspěchu s Českou Lípou.

Jaká je škoda, že Svitavy nedokázaly podobný výkon předvést v předchozích utrápených utkáních. Rozhodně by se nekrčily na deváté pozici, kam se posunuly, leč odstup za osmým Hattrickem Brno se navýšil na šest bodů. Právě tohoto rivala hostí v sobotu od 18 hodin v boji o udržení naděje na play off.

1. liga muži – další výsledky 19. kola: SK Bivoj Litvínov – S.K. P.E.M.A. Opava 11:7, FBC Kladno – Florbal Ústí nad Labem 1:4, FBC Start 98 – 1. FBK Rožnov pod Radhoštěm 5:6 (PP), TJ Znojmo LAUFEN CZ – Black Angels Praha 10:3, FBŠ Hattrick Brno – Spartak Pelhřimov 9:2.

Pořadí: 1. Česká Lípa (40), 2. Litvínov (39), 3. Znojmo (38), 4. FBC Start 98 (37), 5. Ústí nad Labem (35), 6. Rožnov pod Radhoštěm (32), 7. Kladno (32), 8. Hattrick Brno (28), 9. Svitavy (22), 10. Black Angels Praha (21), 11. Pelhřimov (11), 12. Opava (7).

(lb, rh)