Každoroční vyhlašování nejlepších sportovců města dostalo letos nový a slavnostnější kabát. Z obřadní síně radnice se přestěhovalo před zaplněný sál centra Fabrika a mělo vysokou společenskou úroveň. Přispěli k ní předávající, starosta David Šimek, místostarosta Pavel Čížek, předsedkyně TJ Svitavy Marcela Sezemská a krajská radní Jana Pernicová, stejně jako studentský dixielandový soubor The Dozing Brothers.

Opět se potvrdilo, že takové ankety a jejich slavnostní vyhodnocování mají svoje místo. Jsou poděkováním sportovcům všech generací za reprezentaci regionu či města.

Přehlídka úspěchů

A koho tedy vybrali pořadatelé jako sportovce města Svitavy za rok 2011? V kategorii jednotlivců – žáků to byli: fotbalista Filip Čížek, opora a kapitán úspěšného družstva U15, třetího týmu v tabulky české žákovské ligy. Miroslav Doseděl, sportovní lezec a jeden z nejlepších českých závodníků v disciplíně na rychlost, člen reprezentace ČR do 15 let. Jeho bratr Jan Doseděl vyniká v lezení na obtížnost a má na kontě bronz z mistrovství ČR.

Volejbalista Miroslav Odvárka náleží mezi klíčové osobnosti týmu starších žáků, kteří tak září v českém poháru i v dalších soutěžích. Na celostátní úrovni sbírala hodnotné výsledky také atletka Radka Průšová, českým mistrem byl letecký modelář Václav Zahálka ml. a v dresu basketbalových žáků podával výborné výkony Miroslav Zeman.

Mezi dorostenci si pro ocenění přišli basketbalista Radek Jurka a fotbalista Roman Petrila. Mezi dospělými to pak byli atlet Ondřej Klička, brankář svitavského fotbalového áčka Jan Lampárek a letecký modelář Václav Zahálka st.

Z kolektivů byli vybráni volejbaloví starší žáci, kteří se již vypracovali mezi absolutní českou špičku, jejich oddíloví kolegové nejmladší žáci za svoje výkony v seriálu barevného minivolejbalu a fotbalová patnáctka, která na podzim zazářila v české ligové soutěži.

Osobnosti neschází

Trenéry roku se stali Martin Andrle, jenž vede zmíněné fotbalisty U15, a Marek Meluzín, který se stará o přípravu volejbalových starších žáků.

Jako tradičně byly vybrány i osobnosti, které neodmyslitelně patří ke sportu ve Svitavách. Tentokrát to byli dlouholetý hráč a funkcionář fotbalového oddílu Herman Jandl a Petr Lána, který pět desítek let pracuje pro volejbal.

Uděleny byly i dvě zvláštní ceny. Jedna pro basketbalové Tury za mimořádnou propagaci města, druhá in memoriam pro loni zesnulého Bohuslava Chválu, který svůj sportovní život zasvětil motocyklům a zejména ploché dráze.

(rh, red)