Poděbradský klub se pro převod licence rozhodl kvůli přetrvávajícím ekonomickým problémům. Transakci už v pondělí schválila Asociace ligových klubů. „Hlavním důvodem je současná ekonomická situace, která neumožňuje zajištění dostatečného objemu prostředků pro bezproblémové fungování v NBL,“ uvedl klub v prohlášení.

Do Svitav se nejvyšší soutěž stěhuje poprvé v historii, klub je známý dobrou prací s mládeží, dospělý tým si v minulé sezoně vybojoval postup do druhé nejvyšší soutěže. Místo toho po získání licence poprvé v historii naskočí mezi elitu.

Svitavy, v jejichž hale se letos hrála závěrečná část Českého poháru, včera už podle sportovního ředitele soutěže Zdeňka Ringsmutha podaly závaznou přihlášku do nejvyšší soutěže. „Svitavy můžou mít přínos, mají krásnou halu, silné divácké zázemí a soutěž se navíc objeví v novém regionu,“ řekl Ringsmuth.

Vedení NBL ale dál řeší problém, který z týmů doplní pole účastníků po odstoupení BA Sparta Praha. Její místo zaujali poražení finalisté z Plzně, kteří původně měli mezi elitou startovat na divokou kartu.

Šanci hrát v první lize už odmítly Chomutov, Jindřichův Hradec, Sokol Pražský a Zlín, federace ještě jedná s představiteli Ústí nad Labem. Jasno musí být do pátku, kdy se losují I. a II. liga.