Druholigová florbalová sezona má za sebou zápasy prvního kola. Do bojů zasáhli oba zástupci svitavského okresu a jejich úspěšnost byla padesátiprocentní.

FbK Svitavy – ASK Bystřice nad Pernštejnem 6:2 (1:1, 2:1, 3:1). Branky: Richter 2, Brýdl, Doseděl, Sauer, Říha. Sestava: Skácelík – Čáp, Klusák, Říha, Kalhaus, Sauer – Musil, Prudil, Štěpař, Brýdl, Richter, Doseděl, Vomočil, Malý, Hynek.

Žádná spanilá jízda Svitav se proti nováčkovi nekonala. Počáteční tlak domácích odezněl a z rychlého protiútoku udeřili hosté. Vyrovnání zařídil střelou do růžku Brýdl. V prostřední části se ve druhém střídání prosadil Richter – 2:1.

„Nervózní třetina přinesla řadu neflorbalových momentů a zbytečných kiksů na obou stranách. Ani pro jeden tým nebyly výhodou přesilovky a bylo to spíše trápení,“ komentoval dění na palubovce Marek Vomočil, hrající vedoucí svitavského družstva. Krátce před druhou přestávkou udeřil z „čistého nebe“ Sauer – 3:1.

Hned v úvodu poslední třetiny zdramatizovali hosté vývoj proměněným nájezdem a snížili na 3:2. „Trenér Kocourek reagoval stažením sestavy na deset hráčů a to přineslo svoje ovoce. Výborně hrající druhá formace totiž rozhodla o osudu utkání, když skórovali Doseděl a podruhé Richter,“ řekl Vomočil. Osm vteřin před koncem zpečetil skóre Říha a domácí nakonec vyhráli přesvědčivěji, než to na začátku vypadalo.

FBC Innebandytos Hradec Králové – FBC Peaksport Litomyšl 8:4 (0:3, 5:1, 3:0). Branky: Joch, Kaplan, Štancl, V. Jakubík. Sestava: Řezníček, Bártek – Kaplan, Stříteský, Kmošek, Šeránek, Hubinka, Klička, Blatný – Maloch, Háp, V. Jakubík, Hrdina, Joch, Hrubeš, Štancl.

Na půdě soupeře, kterého v posledním duelu minulé sezony zdolal 12:3, vyšel Peaksportu náramně začátek. Rychle se dostal do vedení, které dokázal nejen držet, ale i navyšovat. V přesilovce na 2:0 a následně z rychlého brejku na 3:0.

Ve druhé třetině však zesílil tlak Hradce a Litomyšl začala převážně bránit. „To byl začátek našeho konce. Místo, abychom byli stále důslední a aktivní, jsme byli nejenom pasivní, ale také naivní,“ uznal hrající trenér Ladislav Štancl.

Domácí tím pádem výsledek obrátili a přestože Peaksport stačil vyrovnat na 4:4, po dvou třetinách vedli Innebandytos o branku. Poslední část se nesla ve znamení velké, ale marné snahy hostů o opětovné vyrovnání. Naopak soupeř utekl na 7:4. Pátý gól nebyl Litomyšli uznán a to byl konec jejích nadějí. „V závěru jsme si vytvořili určitý tlak, nevzdali jsme se předčasně, bohužel po neuznané brance koncentrace polevila a to nás stálo další míček v naší síti. Přes porážku jsme si však dokázali, že jsme na tom herně lépe než v minulé sezoně. Není na místě dělat přehnané závěry z jednoho zápasu, ale určité věci, na nichž je potřeba pracovat, nám ukázal. Hradec vyhrál zaslouženě, ve druhé polovině utkání dominoval,“ vyjádřil se Štancl.

Další výsledky 2. ligy divize III – 1. kolo: Orel Rtyně v Podkrkonoší – Sokol Jaroměř 4:6, FBC Štíři České Budějovice – 1. FbK Tábor 7:3, FBŠ Jihlava – Spartak Pelhřimov 4:6, TJ Centropen Dačice – Snipers Třebíč 4:11.

Český pohár mužů

Dva dny po premiérových zápasech nové druholigové sezony nastoupili florbalisté Litomyšle a Svitav k utkáním třetího kola Poháru České pojišťovny. A úterý 27. září je zastihlo v dobré formě.

FBC Peaksport Litomyšl totiž zvítězil na půdě FBC Playmakers Prostějov v poměru 6:4 a zajistil si tím historický postup do čtvrtého kola. V něm bude mít navíc tu čest přivítat doma extraligové Otrokovice. Gólově se pod zasloužený postup podepsali Štancl (3 x), Hrubeš, V. Jakubík a Hrdina.

Tým FbK Svitavy cestoval do Brna k zápasu s VSK Skurut Hai v pozici favorita a tu dokázal vcelku s přehledem zvládnout, ačkoli stejně jako v lize musel bojovat až do závěru zápasu. Nakonec ale Svitavští vyhráli 6:2 (poslední třetinu 3:0) díky hattricku Doseděla a dalším trefám Musila, Štěpaře a Čápa. Také pro ně to znamená postup do čtvrtého kola, ve kterém jim pohárový pavouk postaví do cesty vítěze střetnutí Frýdek–Místek – Kopřivnice.

III. liga muži

Prvním kole byla zahájena také florbalová III. liga mužů divize IV, v níž má Svitavsko dva reprezentanty. Ti se představili na turnaji pořádaném v Poličce. Domácímu celku SK 1. FBC se nedařilo, když podlehl Přelouči 3:9 a Trutnovu 2:10. Naopak vytáhl se B tým FbK Svitavy. Ten si nejdříve poradil s Trutnovem 4:2, když zaskočil soupeře dobře organizovanou hrou a napadáním. Ve svém druhém vystoupení pak béčko udělalo krátký proces s Holicemi (8:1).