Ke svému konci dospěla o minulém víkendu druhá liga florbalistů. Senzace nenastala a přestože měli hráči FbK Svitavy před posledním dvojzápasem ještě teoretickou naději zaútočit na celkové prvenství, tak vedoucí Pelhřimov si svoji pozici pohlídal. Stříbrné místo je i tak skvělou vizitkou pro svěřence trenéra Lubomíra Kocourka.

Litomyšlský FBC Peaksport se sice rozloučil se sezonou výhrou v Českých Budějovicích, ale zda mu bude desátá pozice stačit na záchranu, to je stále ve hvězdách. Hráči ze Smetanova města musí věřit, že jim bude osud nakloněn. Aby se udrželi, je potřeba splnit dvě podmínky: V první lize se musí zachránit Havlíčkův Brod a Pelhřimov musí uspět v play up o postup do vyšší soutěže. Zatím jsou jistými sestupující Rtyně s Jihlavou, Litomyšl je další na řadě v případě, že některý z výše uvedených bodů nedojde svého naplnění.

FBŠ Jihlava – FbK Svitavy 7:15 (4:5, 1:6, 2:4). Branky: Prudil 3, König 3, Říha 2, Doseděl 2, Klusák, Macků, Čáp, Malý, Brýdl.

Domácí měli být houževnatým soupeřem, jenže opak byl pravdou. Pro svitavské florbalisty se stali snadným a chutným soustem. V první třetině pořádaly den otevřených dveří obě obrany, ale po kolektivní domluvě dostali Svitavští soupeře pod obrovský tlak, začali zodpovědně bránit a povinné tři body byly na světě.

„Udělali jsme neskutečně mnoho školáckých chyb. Patnáct vstřelených gólů je dobrých, ovšem počet obdržených jsme měli eliminovat. Jihlava na to, že hrála existenční duel, nekladla velký odpor,“ řekl vedoucí týmu Marek Vomočil.

TJ Spartak Pelhřimov – FbK Svitavy 5:3 (2:1, 1:0, 2:2). Branky: Richter, Prudil, Čáp.

Pelhřimov v sobotu porazil Bystřici, takže Svitavy ho už nemohly dostihnout, chtěly si ale dokázat, že v budoucnu budou moci hrát první ligu. Brzy se také dostaly do vedení, soupeř ještě do přestávky vývoj pohledného utkání překlopil na svoji stranu. Gólman Skácelík držel naděje hostů i ve druhé třetině, leč v jejím závěru kapituloval po nevídaném „ťukesu“ potřetí. Zvýšená bojovnost Svitav vedla ve 43. minutě ke snížení po nepovedené a hlemýždím tempem se šourající střele Prudila – 3:2. Hosté měli v těch chvílích navrch, ale srazila je potrestaná chyba v rozehrávce. Po zásahu Čápa na 4:3 se ještě pokusili o hru v šesti v poli a bez brankáře, ale bez gólového úspěchu. Dvacet sekund před koncem soupeř zpečetil vítězství.

„Vyrovnaný zápas rozhodla zkušenost pelhřimovských hráčů. My se nemáme za co stydět, naopak. Zakončili jsme sezonu jako tým s nejmenším počtem obdržených branek a klukům patří za jejich výkony obrovský dík. Pelhřimovu přeji postup, po celou sezonu bylo vidět, jak je mu druhá liga malá,“ uvedl Marek Vomočil.

1. FbK Tábor – FBC Peaksport Litomyšl 7:5 (2:1, 3:3, 2:1). Branky: Hubinka 2, Joch, Karlík, Štancl.

Hostům nezbývala jiná šance než hrát na vítězství, k čemuž vykročili brankou po 54 sekundách. Jenomže po dvaceti minutách už prohrávali a i když se v prostřední části tempo hry přece jen zvedlo, tak se Litomyšlští trápili v přechodu do útoku a byli pořád pozadu. V závěrečné třetině sice stačili snížit na 6:5, ale to bylo z jejich strany vše, naopak Tábor stačil ještě jednou odpovědět.

„Bohužel jsme v závěru doplatili na vlastní chyby i nedisciplino­vanost. Toto utkání se přitom rozhodně dalo vyhrát,“ litoval hrající trenér Litomyšle Ladislav Štancl.

FBC Štíři České Budějovice – FBC Peaksport Litomyšl 9:11 (3:2, 3:7, 3:2). Branky: Karlík 3, Štancl 2, Bouška, Háp, Hubinka, V. Jakubík, Tobek, Joch.

Od začátku bylo jasné, že se Peaksport nemůže z desátého místa nikam pohnout, protože deváté Dačice o den dříve vyhrály ve Rtyni a Jihlava byla také mimo kontakt. Do zápasu tak šli s čistou hlavou a s vědomím, že na svoji situaci nic nezmění. Zpočátku se zdálo, že se rozloučí debaklem, jelikož záhy prohrávali 0:3, ale v závěru první třetiny se dokázali dvakrát prosadit. Aktivní hra ve druhé části pak přinesla celkem sedm gólů v síti Štírů, také ale tři v brance Peaksportu, z toho tu poslední velmi spornou. Budějovice chtěly vyrovnat a zápas nabral na nervozitě, ale hosté si cenné tři body nenechali vzít. Škoda však, že už nic podstatného neřešily.

„Od poloviny první třetiny jsme hráli to, co jsme si řekli. Bylo velmi znát, že jsme mohli hrát uvolněně. Jsem rád, že jsme v posledním utkání sezony zvítězili. Teď můžeme jen živit naději a věřit v dobrý konec,“ pronesl Štancl.

2. liga muži divize III – další výsledky 21. a 22. kola: Orel Rtyně v Podkrkonoší – Centropen Dačice 3:9 a Snipers Třebíč 6:15, Sokol Jaroměř – Snipers Třebíč 7:6 a Centropen Dačice 9:2, Spartak Pelhřimov – ASK Bystřice nad Pernštejnem 13:5, FBC Štíři České Budějovice – FBC Innebandytos Hradec Králové 6:5, FBŠ Jihlava – ASK Bystřice nad Pernštejnem 6:10, 1. FbK Tábor – FBC Innebandytos Hradec Králové 8:6.

Konečné pořadí sezony 2011/2012: 1. Pelhřimov (61 bodů), 2. Svitavy (52), 3. Třebíč (42), 4. Hradec Králové (40), 5. České Budějovice (38), 6. Tábor (34), 7. Bystřice (32), 8. Jaroměř (28), 9. Dačice (25), 10. Litomyšl (24), 11. Jihlava (19), 12. Rtyně (1).

(rh, vom, lš)