Do sportovní haly Na Střelnici přijede v sobotu 21. prosince dosavadní lídr prvoligové soutěže ve florbale SK Bivoj Litvínov. Svitavský FbK podřídil tomuto utkání podzimu naprosto všechno a touží po skalpu jednoho z nejzkušenějších týmů České republiky.

Zápas by měla provázet více než slušná divácká kulisa, jelikož oddíl zahájil v pondělí distribuci volných lístků do základních a středních škol přímo ve Svitavách a v jejich přilehlém okolí. Pikantní vánoční duel našel také svého patrona, jímž se stal jeden z nejúspěšnějších sportovců pocházejících ze Svitav – Lukáš Kotas. Málokdo ví, že hráč BK JIP Pardubice ve svitavském klubu strávil i jednu florbalovou sezonu (2000/2001), až posléze ho naplno pohltil basketbal.

Návrat opor

„Naším cílem bude, aby hala Na Střelnici praskala ve všech a diváci měli radost ze hry. Nahrává nám i fakt, že basketbal má o víkendu volno a 21. kolo Mattoni NBL se hraje 29. prosince. I proto chceme využít uvolněný prostor a diváky na šestou odpolední hodinu přilákat na strhující podívanou. S fanklubem máme připraveno i řadu překvapení. Tým bude po dlouhé době téměř kompletní a doma se o svou šanci porve," slibuje jeden z hlavních organizátorů Marek Vomočil.

Po delší době se na domácí palubovce představí svitavská brankářská jednička Jiří Skácelík, jenž musel kvůli pracovním povinnostem vynechat pět zápasů. Trenéra Kocourka potěšil i návrat Lukáše Musila a zejména zkušeného Ladislava Štancla. Po všech patáliích bude mít tedy mužstvo opět sílu, kterou disponovalo na začátku sezony. I přesto, že marodka v první polovině soutěže byla tak rozsáhlá, drží se Svitavští na osmé příčce zaručující postup do play off. Na paty jim však šlape hlavně pražský Start 98 a Pelhřimov. I proto bude každý bod z utkání podzimu velmi důležitý a může sehrát na konci základní části svou úlohu.

O tom, zda Svitavy v tomto klání uspějí, může rozhodnout i divácká kulisa, která zejména v posledním domácím duelu dohnala hráče k maximálnímu výkonu proti silným Vinohradům. Ti se jim odměnili vítězstvím v nájezdech. „Svitavští fanoušci jsou skvělí a leckterý extraligový tým nám je může závidět. Řekl bych, že i ostatní týmy první ligy vědí, že ze Svitav se jen tak body neodvážejí a to i díky výborným divákům, kteří dokáží náš tým vyburcovat k dobrým výkonům. Hodně zápasů bývá dost vyrovnaných. To fanoušky baví a přitahuje," říká předseda florbalového klubu David Komůrka, který bude právě tuto sobotu bude oslavovat kulaté životní jubileum a od hráčů si nadiktoval jako dárek tři body.

Hrdý patron

Svitavy jsou městem sportu. Zdejší příznivci přišli na chuť basketbalu, který zde má dlouholetou tradici, stejně tak florbalu, jenž se stal druhým nejnavštěvovanějším halovým odvětvím. Velkým lákadlem pro diváky byl v minulé sezoně zápas play up proti Kopřivnici. Tento souboj si nenechalo ujít zhruba 480 diváků. Letošní rekord překonal hranici tří stovek přihlížejících. V sobotu se však očekává, že zápas Svitav s Litvínovem by mohl překonat premiérově v historii klubu hranici 500 diváků. K tomu má pomoci také Lukáš Kotas.

„Naši nabídku přijal rychle. A já jsem za to velmi rád, že je to zrovna on, který v našem městě prošel snad všemi míčovými sporty včetně florbalu. Jeho podpora je pro nás nesmírně důležitá. Natočil pro nás i pozvánku na utkání a v hale Na Střelnici by neměl chybět," oceňuje přístup svého kamaráda Marek Vomočil.

Lukáš Kotas zároveň vyzdvihuje svitavskou diváckou kulisu: „Svitavy, a říkal jsem to už před tím, než se basket dostal do Mattoni NBL, si zaslouží sport na nejvyšší úrovni. Diváci chodí pravidelně, vytvářejí výbornou atmosféru a myslím, že se basketbalistům povedlo vystihnout vhodnou dobu, kdy do toho jít. U nich to byl blesk z čistého nebe, ale s tím, jak pracuje například florbal, nemusí do budoucna jít o jedinou nejvyšší soutěž, která se tu bude dlouhodobě hrát. Co se týká práce s mládeží, všichni víme, jaký je v současnosti problém přitáhnout děti ke sportu, ale řekl bych, že tohle se ve Svitavách u většiny sportů daří více než dobře," uvedl Lukáš Kotas.

Silný protivník

Všichni příchozí se mohou těšit na skutečnou přehlídku výrazných florbalových osobností. Na litvínovské straně to bude v první řadě Daniel Hulič, tahoun mužstva, tvořivý středopolař, mazák a vedoucí muž kanadského bodování první ligy s 41 body. Na straně domácích to bude třeba David Říha, který si vysloužil za své výkony v soutěži pochvalu i od konkurenčních trenérů. Je to velká opora a nejproduktivnější svitavský hráč s 24 body, drží se v v pětici nejlepších kanonýrů.

Litvínov se prezentuje účelným, rychlým a důrazným florbalem. Není vůbec divu, že ho jeho výkony katapultovaly po třinácti kolech právem na vedoucí místo v tabulce. Svitavy naopak uzavírají skupinu týmu kandidujících do play off. Bude zajímavé sledovat, zda vyhraje zkušenost či dravost podpořena domácím prostředím.

Jak si svitavští hráči poradí s papírově silnějším rivalem, na to se můžete přijít podívat do svitavské haly v sobotu 21. prosince od 18 hodin. Klub rozdá 100 voucherů na okamžitou konzumaci piva a 50 voucherů na limonády. Soutěžit se bude i o dárkový koš. O atmosféru se postará vedoucí florbalového fanklubu Martin Vojta. (vom, rh)