Přelom základní a nadstavbové části soutěže je dobrou příležitostí ohlédnout se za dosavadní účastí družstva Basketbal Qanto Svitavy mezi tuzemskou elitou a podívat se i trochu do budoucnosti. Slova se ujal PAVEL ŠPAČEK, manažer klubu a asistent trenéra.

Dvě vítězství. Kdyby vám někdo před zahájením sezony řekl, že základní část zakončíte s takovým výsledkem, bral byste ho?

Určitě ano. Náš celek má jednoznačně nejmenší zkušenosti s Mattoni NBL a týmy, se kterými se můžeme měřit, jsou pouze USK Praha a Plzeň.

Pokud se podíváte střízlivě na odehrané zápasy, odpovídá bilance 2 – 18 podle vás realitě, nebo vidíte některé rezervy? Která utkání a porážky v nich vás nejvíce mrzí?

Realitě rozhodně odpovídá. Mrzí nás pouze dvě prohry s USK Praha, kde jsme si věřili na jedno vítězství. V Praze jsme k němu měli velmi blízko. Naše rezervy jsou hlavně v individuálních činnostech jednotlivce. Tvrdě na tom pracujeme. U mladých hráčů jde o proces dlouhodobý.

Kdybyste měl ukázat na pozitiva, která dosavadní účinkování Svitav v NBL přineslo, která by to byla?

Jsem přesvědčen, že jsme oživením soutěže. V řadě zápasů jsme dokázali dlouho držet krok s elitními týmy Mattoni NBL a při troše štěstí jsme je mohli více potrápit i v koncovce. Velkým přínosem jsou utkání v hale Na Střelnici před plným hledištěm. Basketbalové prostředí je díky výborným fanouškům důstojné této profesionální lize.

Co říci k individuálním výkonům hráčů? Jistě jste měli představy o jejich kvalitách, do jaké míry se splnily? Je někdo z nich, kdo vás příjemně překvapil, či naopak zklamal? Zůstávají největším rozčarováním Američané, s nimiž jste ukončili předčasně spolupráci?

Asi nejvíce na sebe upozornil Ladislav Horák, druhý nejlepší střelec Mattoni NBL. Radim Kramný a Tomáš Teplý skvěle začali, ale nevyhnuli se slabším zápasům. Tomáš Macela potvrdil, že má na to hrát MNBL. Jan Špaček střídal dobré výkony s průměrnými. Asi největším pozitivním překvapením byly výkony Lukáše Šindeláře a Jakuba Sedláka, kteří dokázali odehrát skvělá utkání, což před sezonou nikdo nečekal. Ostatní určitě nezklamali, ale k tomu, aby se vyrovnali úrovni MNBL, musí na sobě velmi zapracovat. Jména jako Fröhde, Lepold či Havránek mají budoucnost. Co se týká Američanů, jejich angažování bylo velkou zkušeností, kterou využijeme v budoucnu. Bohužel jejich výkonnost neměla stoupající tendenci a proto jsme kontrakty ukončili.

Po několika dobrých, i když prohraných, zápasech v roce 2010 přišel nepovedený vstup do nového roku a série vysokých porážek doma i venku. Čím si ji vysvětlujete?

Propad výkonnosti ovlivnilo několik faktorů. Po odchodu Američanů byla v týmu nižší konkurence v boji o pozice, což ovlivnilo i kvalitu tréninků. Soupeři v měsíci lednu patřili ke špičce ligy a Ostrava či Nový Jičín měly skvělou formu. V Opavě ani v Kolíně jsme prostě na výhru neměli. Navíc se nám nedařila střelba ze střední vzdálenosti, což byl jev trvalý a výrazně omezoval naše útočné možnosti. Série porážek se také negativně projevila na psychice jednotlivých hráčů, kteří přestávali věřit svým individuálním dovednostem.

Sáhli jste nakonec k výměně trenéra. Bylo to pro vás těžké rozhodnutí, už vzhledem k tomu že kouč Jindřich Svojanovský je ze Svitav? Co nového by měl vnést, a už vnáší, do svitavského týmu Tomáš Pětivlas?

Výměna trenéra je vždy velmi problémová záležitost. Ovšem bývá velmi účinná k dodání nového impulsu pro hráče. V našem případě jsme k této variantě přistoupili po sérii čtrnácti porážek s cílem dodat týmu potřebné sebevědomí do bojů o záchranu. Věřím, že nový trenér přinese ve hře nové impulsy jak v obraně, tak v útoku. Přínos Jindřicha Svojanovského hodnotím kladně, ovšem tým se po sérii porážek nezlepšoval a vize jeho zlepšení převážila ve prospěch nového trenéra. Jindrovi děkujeme za odvedenou profesionální práci a jsme rádi, že u historického vítězství nad Opavou byl na lavičce Svitavák. Tomáš Pětivlas má předpoklady posunout naši výkonnost o stupínek výš. Jeho prvořadým úkolem je záchrana. Smlouvu má podepsanou do 31. května 2012 a všichni společně věříme, že jeho mise ve svitavském basketbale bude úspěšná.

Před sezonou jste avizovali, že bude dávat především příležitost mladým českým hráčům. V průběhu soutěže jste však nějaké zásahy do kádru přece jen udělali a přivedli zkušenější borce. Museli jste tedy vaši původní představu nějak korigovat?

Nevím, o jakých zkušených borcích hovoříte. V našem týmu hrají čeští hráči od 19 do 25 let. Jediným „starším“ hráčem je Svitavák Marin Leopold, který zároveň dělá i executive manažera klubu. Možná myslíte Ognjena Petroviče, který zatím nemá s klubem podepsanou smlouvu a hraje stále na try-out. Jsem přesvědčen, že mladí hráči příležitost dostali a mnozí z nich v této zkoušce uspěli. Ze získaných zkušeností mohou těžit v dalších sezonách.

Basketbalovou veřejnost překvapil příchod Borise Mena, tedy muže, který má v Mattoni NBL zvučné jméno. Jak se vám podařilo přilákat takového hráče, do posledního (snad dočasně) týmu tabulky, který má jen malé šance na předkolo play off?

Po předčasném odchodu Američanů jsme řešili doplnění týmu na pozicích jedna a čtyři. Chtěli jsme angažovat hráče, jehož známe, abychom se vyvarovali možných omylů v jeho výkonnosti. Když jsme se dozvěděli, že Brno umožnilo Borisovi předčasně ukončit smlouvu, neváhali jsme ani minutu a kontaktovali ho. Věřím, že ve Svitavách máme v současnosti vytvořeny takové podmínky, které umožní i angažování hráče podobného kalibru jako je on. Velmi nás potěšilo, že naše podmínky hodnotil jako výrazně lepší než v Brně. Nejvíce ho oslovilo, že máme vizi na dalších pět let a umožníme mu hrát také křídlo, které naposledy hrával na univerzitě v USA.

S vaší účastí v Mattoni NBL souvisí i postupná přestavba klubu v poloprofesionální a profesionální. V jaké fázi se nyní nacházíte a jaké plány máte do nejbližší budoucnosti?

Vrcholový sport má své zákonitosti a těm se musíte podřídit. Svitavy neměly v minulosti s vrcholovým sportem žádné zkušenosti, a proto jeho aplikace do místních podmínek byla velmi složitá. Velmi si vážím všech, kteří nám v této věci vyšli vstříc. V současnosti máme již vybudovaný systém srovnatelný s týmy středu tabulky. K profesionálnímu trenérovi máme nasmlouvaného specialistu na kondiční tréninky, novým executive manažerem týmu je Martin Lepold, využíváme možností rehabilitace, posilovny a regenerace. Samozřejmě vše je ovlivněno finančními možnostmi, ale věřím, že když se v lize udržíme, budeme v příští sezoně plně profesionálním klubem. Těžko se mi o tom hovoří, ale jen ten, kdo něco podobného zažil na vlastní kůži, může posoudit kus práce, co za tím stojí.

Jak myslíte, že se Basketbal Svitavy vyrovnal s „přestupem“ do nejvyšší české soutěže? Nejen po stránce sportovní, ale také organizační, zázemím a podobně. Je rovnocenným partnerem pro ostatní kluby?

Mattoni NBL byla pro všechny v našem klubu obrovská výzva. Zpočátku nás brali jako naivní idealisty, ale po výhře nad Opavou nás začali brát vážně. Postupně si v nejvyšší soutěži budujeme své místo, ale je to cesta velmi obtížná. Musíme si uvědomit, že před touto sezonou znali Svitavy jen basketbaloví odborníci na mládež a top kluby se musely učit zeměpis, kde vlastně ty Svitavy leží. O to víc nás těší, že se jim tady líbí a náš projekt podporují.

Jaké máte v tomto směru reakce od vašich kolegů v jiných klubech? Berou vás jako skutečného partnera, nebo vám dávají najevo, že jste nováček, že jste poslední, že utkání s vámi jsou nutným zlem a podobně?

Nováčkovské dani neutečete. Mladíci to neměli v MNBL nikdy jednoduché a museli si vždy své pozice tvrdě odpracovat. I na nás je pohlíženo jako na „bažanty“, ale naštěstí nejsme sami. I Plzeň si prožívá totéž. Tím se přece jen pozornost médií rozděluje na dva týmy a dá se s tím žít. Věřím, že postupem času se naše pozice zlepší a budeme pro ostatní týmy rovnocennými partnery. V hlasování na Asociaci ligových klubů máme stejný hlas jako třeba Nymburk a to má cenu již nyní.

Překvapil vás zájem diváků ve Svitavách o zápasy Mattoni NBL? Na začátku sezony to bylo logické, ale že i v době, kdy se vám nedařilo, bylo prakticky pořád plno, to je určitě pozitivní a svědčí to o tom, že zde zájem o basketbal je. Souhlasíte?

Byli jsme v obrovském očekávání, zda Mattoni NBL bude mít odezvu u svitavských diváků. Musím říci, že realita výrazně předčila očekávání. Naši fanoušci jsou prostě skvělí. Velmi si jich vážíme a oceňujeme to, že jdou i na předem prohraný zápas podpořit naše mladíky v bojích s absolutní špičkou. Angažováním Borise Mena jsme chtěli poděkovat i jim za podporu v průběhu nováčkovské sezony a pevně věříme, že ještě společně zažijeme krásný pocit z vítězství na domácí palubovce. Máme k tomu minimálně pět příležitostí.

V současné době probíhají zásadní diskuse o budoucnosti Mattoni NBL a o jejím rozšíření. Jaký je názor svitavského klubu na tuto problematiku? Kalkulujte nějak s možností, že se třeba nebude sestupovat?

Myslím, že naše kroky jasně vypovídají o tom, že v této oblasti nijak nespekulujeme. Chceme si uhrát záchranu na hřišti. Samozřejmě je zde i varianta rozšíření ligy na čtrnáct účastníků, která by nám zřejmě zaručila účast v dalším ročníku. My podporujeme projekt čtrnáct týmů v Mattoni NBL. Ne ze zištných důvodů, ale z přesvědčení, že se soutěž má více otevřít mladým českým hráčům. Koneckonců taková je naše cesta.

Vaše cíle a očekávání před zítřejším startem nadstavbové skupiny A2?

Po výhře v Plzni jsme se dostali do pozice týmu, který je sice poslední, ale dal jasně najevo, že to myslí se záchranou vážně. Uvidíme jaké to vyvolá reakce soupeřů. S ambicemi týmů může výrazně zamíchat přestupová horečka, která končí 28. února. V každém případě bychom rádi obsadili v konečné tabulce umístění zaručující účast v dalším ročníku Mattoni NBL bez ohledu na administrativní vlivy. Věříme že nám v tomto boji pomohou skvělí svitavští fanoušci, které na zápasy zveme.

Pohled do statistiky – individuální výkony

Počet nastřílených bodů
(celkem 1299): Horák 254 (průměr 15,8 bodů na zápas – 2. místo v Mattoni NBL), Teplý 202, Kramný 200, Macela 144, Špaček 123, Šindelář 97, Sedlák 63, Egwuatu 59, Bledsoe 35, Lepold 30, Meno 28, Harčar 28, Petrovič 13, Bratčenkov 11, Havránek 7, Fröhde 5.

Doskoky celkem: Kramný 152, Horák 94, Šindelář 67, Macela 57. Doskoky obranné: Kramný 113, Horák 74, Macela 44, Šindelář 41. Doskoky útočné: Kramný 39, Šindelář 26, Horák 20. Bloky: Kramný 22, Egwuatu 10.

Osobní chyby: Teplý 65, Kramný 65, Špaček 60, Macela 60. Získané fauly: Horák 91, Teplý 67, Macela 54, Kramný 42.

Asistence: Macela 55, Špaček 21, Teplý 21, Kramný 19. Zisky: Macela 30, Špaček 16, Teplý 11, Kramný 10. Ztráty: Macela 45, Horák 38, Teplý 38, Kramný 37.

Odehrané minuty: Horák 537,9 (průměr na utkání 33,62 – 1. místo v Mattoni NBL), Teplý 537,0, Kramný 536,8, Macela 501,6.