Tuři v replikách dresů československých mistrů Evropy z roku 1946, Děčín v barvách jejich tehdejších finálových rivalů z Itálie.

To byly kulisy zápasu, který si ovšem nehrál na nostalgii, naopak se záhy proměnil v pořádně ostrou a agresivní bitvu o vítězství. Však ho také mimo jiné doprovázelo pětačtyřicet odpískaných faulů. Nic ale nepřekročilo mantinely fair play.

Skóre se zpočátku vyvíjelo mírně v děčínský prospěch (3:8, 10:15), ale od stavu 13:17 začali úřadovat Tuři. Následující úsek hry vyhráli 16:2 a z mírného manka bylo rázem dvouciferné vedení. To do poločasu narostlo na hranici patnácti bodů a Severočeši působili proti výborně hrajícím domácím v těchto fázích hodně bezradně.

„V prvním poločase jsme předváděli kompaktní hru jak na obranné, tak na útočné polovině. Sedmnáct asistencí za poločas je obrovské číslo, bylo super, jak jsme si půjčovali míč,“ pochvaloval si asistent svitavského trenéra Lukáš Pivoda. Děčínský kouč Pavel Budínský tušil budoucí problémy už v průběhu úvodní desetiminutovky. „Utkání jsme otevřeli celkem dobře, přesto jsem měl pocit, že nejsme úplně ve své kůži. Což se ukázalo ve druhé čtvrtině, kdy jsme se sesypali, byli děraví v obraně, nebyli schopni řešit pick and roll Marka s Puršlem, v útoku jsme neuměli správně zareagovat na svitavskou defenzivu, chyběla nám spolupráce, málo jsme sdíleli míč,“ nelíbilo se trenérovi Válečníků.

Druhou polovinu otevřel Kovář trojkou a svitavský náskok dosáhl svého osmnáctibodového maxima (50:32). Následně se ovšem do hry domácích vloudily zmatky a protivník trestal, dlouho se potom rozdíl pohyboval okolo hranice deseti bodů. Kdykoli se ovšem zdálo, že se Děčín přirazí ještě blíže do kontaktu, přišel svitavský úder. Buď zpoza trojkového oblouku, nebo díky výtečnému O'Brienovi zpod koše.

„Kromě pár úseků ve čtvrté čtvrtině, kdy nám stál míč a hráli jsme jen pick and roll na pětníku, byl každý náš hráč nebezpečný a soupeř se nemohl soustředit jen na někoho. Naše lavička dala třiatřicet bodů, což my potřebujeme, musíme body rozložit, nemůže to být jen na Romanovi Markovi a Pavlovi Slezákovi. Výborně zahrál Sean O'Brien i všichni naši mladíci,“ hodnotil Lukáš Pivoda.

Ještě ve 37. minutě snižoval Autrey z trestných hodů na 74:68, následně si ovšem trojkovou pozici našel neomylný Slezák a to byla rána, která duel tzv. zavřela. „Nechtěli jsme nic zabalit a bylo to na nás vidět, jenže v okamžiku, kdy jsme se přiblížili na šest bodů a bylo ještě dost času, tak někteří hráči nechtěli vzít určité situace do svých rukou. Navíc jsme dostali těžkou střelu od Marka s klaksonem, po doskoku od O'Briena, který nás hodně trápil, potom další trojku a byli jsme zase dvanáct bodů pozadu,“ litoval děčínský kormidelník.

„Snad jedinou kaňkou na výsledku je 52 procent úspěšnosti z čáry trestného hodu, což je žalostné číslo, v dalších zápasech by nás to mohlo mrzet,“ našel asistent Pivoda výrazně slabší činnost Turů v televizním zápase. Jinak z něho ale vyzařovala spokojenost. „Proti Děčínu je to vždycky těžké a tvrdé utkání, věděli jsme, že nám bude chtít oplatit jarní čtvrtfinálové vyřazení z play off. Jsme moc rádi, že jsme zápas zvládli.“

„Výhra Svitav je zasloužená, byly kompaktnějším a vyváženějším týmem, největší rozdíl byl ve střeleckém sebevědomí,“ uznal Pavel Budínský.

„Podali jsme dobrý týmový výkon, byli jsme od začátku koncentrovaní, hráli tvrdě v obraně i v útoku. Jsme šťastní za toto vítězství a doufám, že takto budeme pokračovat v dalších zápasech,“ dodal křídelník Matěj Svoboda, autor dvanácti bodů. Jeho spoluhráč Sean O'Brien zaznamenal ceněný „double – double“, když ke svým třiadvaceti bodům přidal čtrnáct doskoků a s užitečností 35 byl jasnou hvězdou utkání.

Dekstone Tuři Svitavy – BK Armex Děčín 84:69 (21:19, 47:32, 62:51)

Body: O'Brien 21, Marko 13, Svoboda 12, Puršl 10, Slezák 9, Jelínek 6, Kovář 5, Kotásek 4, Woods 3, Novák 1 – Autrey 25, Carlson 10, Pomikálek 9, Šiška 9, Ježek 6, Kroutil 3, Grunt 2, Landa 2, Feštr 2, Krakovič 1. Rozhodčí: Matějek, Baloun, Kapaňa. Fauly: 24:21. Pět chyb: 31. Puršl, 37. Jelínek (oba Svitavy). Trestné hody: 23/12 – 23/15. Doskoky: 37:39. Trojky: 10:8. Diváci: 708. Čtvrtiny: 21:19, 26:13, 15:19, 22:18. Nejlepší hráč utkání: O'Brien (Svitavy).

Příště: USK Praha – Svitavy (sobota 6. října, 17:30).