Tak tohle si fanoušci skutečně nechají líbit! Pořádný basketbalový nášup dostali diváci, kteří se v pozdním sobotním večeru vydali na zápas Mattoni NBL mezi svitavskými Tury a Děčínem. Tipy na výsledek zněly jasně, ale průběh hry je postavil úplně na hlavu. Domácí totiž předvedli, co to v praxi znamená kolektivní výkon, a když se přidalo dosti nevýrazné vystoupení favorita, je z toho další zboření historického mýtu. První svitavský skalp Děčína je na světě!

Svitavy - Děčín 82:71

Když se ve 2. minutě trefil za tři body hostující Houška a jeho tým vedl 3:2, nikoho v hale by jistě nenapadlo, že je to naposledy v zápase a Děčín bude od té chvíle jenom dotahovat.

Tuři totiž vletěli na hřiště jako velká voda a obvykle pevná děčínská obrana se pod jejich ataky sesypala. Především Kornowski řádil ve velkém stylu a po jeho koši s faulem, který potvrdil i šestkou, byl v 8. minutě pohled na ukazatel skóre takřka neuvěřitelný 21:9!

Teprve v závěru první čtvrtky se hosté dostali z útlumu a díky dvojici Houška Vyoral se jim povedlo stáhnout manko na rozdíl tří bodů (23:20), ale poslední slovo měl v této části Davis a střelou s klaksonem náskok Turů o dva body vylepšil.

Byl-li průběh úvodní čtvrtiny nečekaný, tak druhých deset minut přineslo hostům totální šok, protože během tří minut prohrávali o osmnáct bodů (38:20) a až do konce poločasu se rozdíl v skóre pohyboval ve dvouciferných hodnotách. Tuři hráli s neuvěřitelným nasazením a zaskočený rival chvílemi vůbec nevěděl, která bije.

„Poslední dva zápasy poznamenaly naše myšlení, co se týká agresivity hry. Ze začátku jsme nebyli agresivní na obou polovinách hřiště. Hráli jsme v obraně skoro bez faulu, místo, abychom někdy použili faul, když už musíme něco zastavit, tak jsme nedělali nic a soupeř mohl v klidu skórovat," uvedl trenér Děčína Pavel Budínský.

Svitavští basketbalisté se vytočili do netušených obrátek a bylo na nich vidět, jak hodně si začali věřit. „Zápas se lámal na začátku druhé čtvrtiny, kdy jsme z plus pět utekli na plus patnáct. Hráčům ohromně narostlo sebevědomí, když zjistili, že Děčín je tentokrát hratelný soupeř," pochvaloval si kouč Turů Lubomír Růžička.

Po přestávce se čekal děčínský nápor, ten ale dlouho velké škody nedělal a pokud už se hosté ve skóre lehce přiblížili, tak se za tři body dvakrát trefil Teplý a odstup se tudíž znovu zvýšil (62:48). Na konci třetí části se však několikrát prosadil Landa a osmibodová ztráta ještě Děčín nechala ve hře.

Hosté se pak dostali na šest bodů (65:59), ale hned následovaly trojky Peterky a Moravce a to už diváci začínali tušit, že překvapení bude dokonáno. Poslední pokus o zvrat učinil ve 37. minutě Stria (73:67), vzápětí se ale prosadil Kornowski a jelikož hosté se nezvykle střelecky trápili, kontrolovali si Tuři i v závěrečné šestkované s přehledem jeden z nejhodnotnějších výsledku tohoto ročníku.

„Basketbal se hraje na koše a naše bídná střelba z pole a především zpod koše, kdy naši pivoti nebyli schopni zakončit ani jednoduché situace, nás dost psychicky lámala. Vytvořili jsme příjemný polštář domácím, ale chtěli jsme se vrátit do zápasu. Přiblížili jsme se jenom na šest bodů, na víc to nestačilo," mrzelo trenéra Budínského, jenž uznal, že domácí celek zvítězil zaslouženě.

„Mohu být spokojen s tím, že jsme hráli kolektivně, máme osmnáct asistencí, dokonce i vyšší týmovou efektivitu. Ale nic to nemění na tom, že Svitavy hrály dobře, hrály tak, jak potřebovaly, měly oporu v Kornowskim, který s autoritou proměňoval svoje střely a když se k němu přidali i další hráči z perimetru, tak se dostaly do vedení, které si uhlídaly do konce," dodal Budínský.

Jeho protějšek Lubomír Růžička zvolil svého amerického pivota hvězdou utkání. „Kenny proměňoval těžké střely a byl spásou a záchranou vždycky, když se Děčín přiblížil. Byl schopen dát střelu přes hlavu, navázal na sebe dva obránce a pak jsme byli volní na perimetru. V útoku jsme celkově pracovali dobře, i když máme méně asistencí, tak jsme si vytvářeli slušné střelecké pozice," byl spokojen kouč Růžička.

Oproti minulým vzájemným kláním Děčín daleko hůře střílel ze všech pozic a to byl také jeden z klíčových faktorů. „Zamezili jsme jednoduchým košům soupeře. Měl spoustu otevřených střel, v minulém utkání ve Svitavách je proměňoval s vysokým procentem úspěšnosti a my potom odpadli, ale tentokrát je nedával, na jeho hráčích bylo vidět, že si méně a méně věří. Posledních pět minut jsme zvládli s bravurou," ocenil Růžička jehož borci poprvé v této sezoně zdolali soupeře z elitní čtyřky soutěže.

Ve středu 5. února čeká na Svitavy dohrávka odloženého duelu na hřišti USK Praha.