Ve městě spolu sdílí společnou domácnost nejúspěšnější in–line bruslařský pár v České republice PAVLA BÁČOVÁ a PETR KOVÁŘ. O výzdobu svého bytu nemusí mít starost, většinu stěn pokrývají poháry a medaile ze závodů. První má na sobě letopočet 2006 a patří Petrovi. Za tuto relativně krátkou dobu jich nashromáždili hezkou řádku.

K in–line bruslím se oba dostali v roce 2005 v Pardubicích na nesoutěžních jízdách. „Tam jsme se dozvěděli o závodech. Já jsem začala závodit takříkajíc na plný úvazek, Petr měl bruslení nejdřív jako tréninkový doplněk k fotbalu,“ říká Báčová. Po dvou letech závodili naplno oba dva. ,,Před třemi lety jsem dostával od soupeřů i dvě kola, teď je porážím,“ glosuje začátky i výkonnostní posun Kovář. Za sezonu absolvují asi třicet závodů. ,,Většinu tvoří půlmaratony, někdy si střihneme i desítku,“ uvedla závodnice.

„Jezdíme smíšené závody, takže já si vždycky vyberu nějakého chlapa a zkouším se s ním vyvézt,“ říká Pavla Báčová ke stylu svého závodění. Petr Kovář k tomu uvedl: ,,Já se snažím co nejvíc pracovat v přední skupině a prát se o bednu. Sem tam s námi jezdí například Sáblíková nebo jiní olympionici a to je něco jiného, ty neurvu ani náhodou.“

Brambory už ne

V nejprestižnějším česko – slovenském seriálu Nestlé in-line Tour, čítajícím čtrnáct mítinků, se letos oba partneři umístili shodně na čtvrté pozici. ,,Příště už brambory nechceme,“ plánují zlepšení. Na Otrokovickém in–line poháru obhájil Petr Kovář loňské prvenství, Pavla Báčová byla druhá. Český pohár registroval Kováře na celkovém sedmém a Báčovou na osmém místě. Pavla ještě například zvítězila na desetikilometrové trati na výstavišti v Brně, Petr si na mistrovství ČR vyzkoušel konkurenci profesionálních závodníků z ciziny (Německo, Rakousko) a rozhodně se neztratil, byl dvacátý, v kategorii nad 30 let šestý.

S tréninkem to není ve Svitavách samozřejmě jednoduché. „Jezdíme na rovině u Dinasky, ze začátku na nás kamiony troubily, ale teď už si zvykly. Ve Žďáru nad Sázavou nám náš klub CIO VSK Technika Brno vyjednal možnost tréninku na speciálním tříproudovém okruhu, přes zimu máme možnost jezdit na ledě na rychlobruslích. Týdně to dělá pět dvouhodinových tréninků, na víkendy jezdíme do Žďáru,“ vypočítávají oba nadšenci. U toho mají každý svoje civilní zaměstnání. ,,Ve Žďáru nás to moc baví, je to nový způsob tréninku. Kombinujeme posilovnu, běhání, kola, prostě žádný stereotyp,“ pochvalují si oba bruslaři.

Cíle do příštího roku? ,,Konečně se posunout z toho čtvrtého místa v Nestlé Cupu, rádi bychom to zkusili i na světovém poháru v Berlíně s absolutní elitou,“ mají svitavští in linisté nemalé choutky. „Udržet se v domácí špičce, snažit se konkurovat také zahraničí,“ doplnil Petr Kovář. (mo)