Do soutěže se celkem přihlásilo 21 soutěžících ze sedmi zemí (jmenovitě z Německa, Rakouska, Ukrajiny, Slovensko, Holandska, Francie, Rakouska a Česka). „Mezi nejvyznamnější účastníky patřila Monique Wakkermanová z Nizozemí, jež je ve světovém poháru na druhém místě, a český reprezentant Pavel Kučera, sedmý v klasifikaci,“ přiblížil konkurenci Jindřich Samek z Modelklubu Svitavy.

Pohár se létá vyřazovacím způsobem, to znamená, že soutěžící, který má dvě prohry, je vyřazen, ostatní postupují do dalších kol. „Na všech soutěžících byla poznat vylétanost a ani rozbitých modelů nebo nebezpečných situací nebylo tentokrát tolik jako v minulosti,“ poznamenal Samek. Po vylučovacích soubojích se do pátého kola probojovalo posledních šest modelářů, a to čtyři z České republiky, jeden Ukrajinec a jeden Němec. Po šestém a sedmém kole zůstaly ve finále dva soutěžící, kteří neměli žádnou prohru, a to ukrajinský junior Alexandr Pokorský a Lubor Jelínek, zástupce svitavského modelářského klubu (na snímku). „O vítězi muselo rozhodnout až třetí finálové kolo, protože první dvě skončila nerozhodně. V rozhodujícím souboji měl více štěstí Lubor Jelínek, rozdílem šedesáti bodů poměrem 474:414 se stal vítězem a držitelem poháru,“ uvedl spokojený Jindřich Samek. Na bronzovém stupínku skončil J. Karger (Německo). Ostatní Svitaváci obsadili 4. (Toman), 5. (V. Zahálka) a 12. příčku (M. Zahálka a Slezák).

Nad regulérností celého SP bděla tříčlenná mezinárodní jury ve složení Pavol Barbarič (Slovensko), Rostislav Rozbořil (Česká republika) a Ton van de Kerkhof (Holandsko). Během závodů nebyl podán protest. „Počasí soutěži přálo, bylo slunečno a vál slabý vítr. Možná i díky tomu se světový pohár odehrál v pohodové náladě bez jakýchkoliv připomínek jak za strany soutěžících, tak ze strany pořadatelského sboru. Tyto závody byly poslední prověrkou před mistrovstvím Evropy, které se koná od 6. do 14. července v Bělehradu,“ dodal J. Samek. Za průběh svitavského klání patří poděkování pořadatelům a rozhodčím, nechyběli zástupci města, Svazu modelářů ČR a také dvě stovky diváků odcházely spokojeny. ⋌(js, rh)