Po celý závodní víkend byla docela slušná „kosa" a v pondělí ráno klesla rtuť teploměru až k minus osmi stupňům.

„Navíc první runda se jela již dopoledne, takže dráha byla promrzlá a ztuhlí byli i samotní závodníci, kteří se místy prali sami se sebou," přiznal manažer Orionu Litomyšl – RS Petrol Teamu Petr Kovář.

Smola na bodech

I přesto se čeští reprezentanti neztratili. Filip Neugebauer (Osička Pfeil Team) zajel kvalitní první jízdu a odměnou mu bylo třetí místo v cíli. Loňský světový vicemistr Martin Michek jedoucí v barvách R.S.C. Buksa ADOS KTM Teamu dokončil první rozjížďku jako devátý a po svém loňském trápení na této dráze byl spokojen.

Na body ještě dosáhl i František Smola z Orion Teamu Litomyšl za 16. příčku. Jeho týmový kolega Petr Bartoš se do bodované dvacítky nevešel.

Druhou jízdu, která se tentokrát jela jako poslední z celého programu, zvládl výborně Neugebauer. V závěru se dokonce probojoval na druhou pozici, když předjel domácího borce Mika Krase, který trochu překvapivě odešel fyzicky.

Kdo ale neodpadl, byl Estonec Gert Krestinov. Cílem projel jasně na vedoucí pozici, celkově se mohl radovat ze zlatého věnce a slova uznání měl pro vítěze i bronzový Neugebauer.

„Michek nyní bral jedenácté místo, Smola po pádu skončil sedmnáctý, Bartoš obsadil pozici hned za ním a na jeden bodík dosáhl i další Čech Petr Michalec," vypočetl Kovář bodované výsledky početné české sestavy, která může vstup do seriálu hodnotit jako úspěšný.

Solidní základ

„Pro naše reprezentanty je to docela dobře rozjeté," potvrzuje manažer Petr Kovář. „Neugebauer vydoloval z holandského písku bronz a na konto si připsal 42 bodů. Desátý Michek si odvezl z Valkenswaardu 22 bodů a s ohledem na dalších deset Velkých cen to má pro něho určitě velký význam, protože hodně závodníků před ním se dalších podniků nezúčastní."

Také litomyšlští zástupci si připsali mistrovské body, ačkoli jich možná nebylo tolik, jak by si sami představovali. Smola jich má na kontě devět a Bartoš tři. „V Holandsku zajel skvěle i Slovinec Gerčar z českého týmu UFO Racing, který získal bramborovou medaili, a špatně si nevedl ani šampión z loňska Rakušan Walkner. Ten skončil jenom o příčku za Michkem," doplnil Petr Kovář.

Mistrovství světa MX3 bude pokračovat dalším závodem v květnu v bulharském Trojanu. Tam už se nepojede současně s kubaturami MX1 a MX2, jako tomu bylo v Nizozemsku, takže teprve tento podnik opravdu ukáže, jak silná konkurence se bude v této třídě letos scházet.

Mistrovství světa v motokrosu třídy MX3 – 1. závod ve Valkenswaardu (Niz.): 1. Krestinov (Est., Kawasaki) 47 bodů, 2. Kras (Niz., Suzuki) 45, 3. Neugebauer (ČR, Kawasaki) 42, 4. Gerčar (Slov., Honda) 34, 5. Lyndgaard (Dán, Yamaha) 34, 6. Muratov (Rus., KTM) 28.

Čeští jezdci: 10. Michek (KTM) 22, 17. Smola (KTM) 9, 19. Bartoš (KTM) 3, 23. Michalec (Honda) 1.

(kov, rh)