Opět za velkého vedra pokračoval domácí šampionát v motokrosu na dráze v Petrovicích u Karviné a diváci viděli opravdu parádní závod. Postarali se o to Martin Michek a Filip Neugebauer, nyní nejlepší čeští jezdci v prestižní kategorii MX1.

Po velkém boji byl nakonec v součtu finále A a superfinále úspěšnější Michek, ale o svém triumfu rozhodl až v posledním kole. Stříbro si z Petrovic nakonec odvezl Francouz Florent Richier a bronz zůstal pro zklamaného Neugebauera.

Závodníci v barvách Orionu Litomyšl František Smola a Petr Bartoš bojovali, ale na stupně vítězů to tentokrát nestačilo. „V první rundě oba zaspali na startu a potom museli tvrdě dohánět. Navíc Smola měl v průběhu rozjížďky lehký pád v souboji se Žeravou a nenašel správný rytmus," řekl k závodu manažer týmu Petr Kovář.

Superfinále už bylo pro litomyšlské borce o něčem jiném a po startu byli mezi nejlepšími. Smola hájil čtvrté místo, Bartoš byl hned za ním. Ten poté upadl, zase musel dohánět a je potřeba před ním smeknout, jak to nevzdal a ze dvanácté pozice se znovu dotáhl za týmového parťáka," chválil Kovář.

Superfinále a tím i celé petrovické klání vyhrál Michek. V konečném pořadí bral Bartoš čtvrtou pozici a Smola pátou, ten měl ale určitě na víc.

Po předposledním podniku domácího seriálu je Smola nadále třetí, ale vážně se na něho dotahuje právě Michek. Bartoš skočil do elitní desítky a může ho mrzet zbytečné jarní zranění na volném podniku v Žamberku. O mistrovském titulu se v závěrečném závodu v říjnu v Kramolíně rozhodne mezi Richierem a Neugebauerem. Pro Francouze hovoří fakt, že jeho týmový kolega Michek kvůli výpadku v Dlouhé Loučce nemá šanci obhájit titul a v případě potřeby mu může krýt záda.

Ve třídě MX2 jede v poslední době výtečně Maďar Bence Szvoboda a formu si přivezl i do Petrovic. V Kramolíně to tak bude hodně zajímavé, jelikož ztrácí na vedoucího Maillarda z Francie jen bod. Mezi veterány slavil zase úspěch Michal Baborovský a v této třídě je v podstatě o titulu rozhodnuto,

Závodníci Orionu Litomyšl jsou v tuto chvíli již v Anglii, kde se o víkendu koná další díl mistrovství světa MX3. Na trati v Matterley Basin bude chtít Smola minimálně udržet aktuální umístění v TOP 5 a Bartoš zaútočit na nejlepší desítku.

Buksa/ADOS Motokros 2013 – 5. závod v Petrovicích – kubatura MX1 – finále A: 1. Florent Richier (KTM, Buksa ADOS KTM Team), 2. Martin Michek (KTM, Buksa ADOS KTM Team), 3. Filip Neugebauer (Kawasaki, Osička Pfeil MX Team), 4. Jiří Čepelák (Yamaha, Yamaha Čepelák Racing Team), 5. Petr Bartoš (KTM, Orion Litomyšl RS Petrol Team), 6. Petr Smitka (Kawasaki, Hulho Motocross Team), 9. František Smola (KTM, Orion Litomyšl RS Petrol Team).

Kubatura MX1 – superfinále: 1. Martin Michek, 2. Filip Neugebau-er, 3. Florent Richier, 4. František Smola, 5. Petr Bartoš, 6. Jaromír Romančík (Suzuki, Team Max 2).

Klasifikace MMČR po 5. závodu: 1. Florent Richier (388), 2. Filip Neugebauer (384), 3. František Smola (365), 4. Martin Michek (354), 5. Jiří Čepelák (341), 6. Petr Smitka (333), 10. Petr Bartoš (281).

(rh, kov)