Florbalová druhá liga čeká na svoje rozuzlení na obou pólech. Na tom horním kralují po víkendovém dějství Svitavy, které v domácím dvojzápase nezaváhaly. Díky tomu a současnému zaváhání druhého Náchoda s Českými Budějovicemi se jejich náskok na špici zvýšil na tři body a baráž o první ligu je tak stále více reálná. Litomyšl sice zvítězila v Pelhřimově, ale to je zoufalé málo, protože další ohrožené celky vítězí „o sto šest" a Peaksport nabírá vodu. Vždyť i na desátý Trutnov má manko pěti bodů a to je hodně.

FbK Svitavy – FBC Innebandytos Hradec Králové 5:1 (0:0, 3:0, 2:1). Branky: 28. Klusák, 29. Malý, 38. Richter, 50. König, 59. Brýdl – 60. Pokorný.

Ve skvělé atmosféře se domácí do rivala zakousli, ale trpělivá obrana Hradce společně s dobře postavenými tyčkami jim nedovolila proměnit šance, a to ani v přesilové hře. Početní výhodu, a to hned dvakrát, měli i hosté, rovněž bez efektu. Tlak Svitav nepolevil ani ve druhé třetině a ve 28. minutě otevřel skóre Klusák. Za další minutu to bylo 2:0 po střele Malého z poloviny hřiště a třígólový náskok zajistil domácím hráčům Richter.

V poslední třetině hosté přidali na tempu a Skácelík musel předvést výborné zákroky. Při vlastním oslabení vstřelil čtvrtou branku König a tím bylo o výsledku prakticky jasno. Ještě ho vylepšil v závěru Brýdl a tak jediné, co domácí mrzelo, byl fakt, že brankář Skácelík necelou minutu před koncem přišel o vychytanou nulu, kterou by si určitě zasloužil.

FbK Svitavy – TJ Sokol Jaroměř 6:2 (3:0, 1:0, 2:2). Branky: 3. a 53. Doseděl, 7. a 50. König, 6. Říha, 26. Kolena – 41. Munzar, 45. Kotrč.

Svitavští florbalisté na svého soupeře opět vlétli a rychle otupili jeho odpor. Navíc se mohli pochlubit vysokou produktivitou, neboť ze šesti střeleckých pokusů, které vyslali v úvodní třetině, skončily hned tři v síti. To na druhé straně jejich obrana na čele se Skácelíkem svoji svatyni uzamkla.

Ve druhé části měli Svitavští ideální možnost zvýšit v přesilovce pět na tři, ale prosadili se až v klasické početní výhodě, kdy se nemýlil junior Kolena. Odpověď hostů mohla přijít z nařízeného trestného střílení, jenže Skácelík si s ním poradil, když přečetl úmysl exekutora. Jaroměři se sice povedlo skórovat v nástupu do poslední třetiny a korigovat na 4:2, ovšem domácí drama nepřipustili. König z protiútoku potrestal vytaženou soupeřovu obranu a v 53. minutě dal konečnou podobu skóre Doseděl. V závěru ještě domácí „vylepšili" svoji statistiku i co se týče vyloučení, to však na výsledek nemělo jakýkoli vliv.

TJ Centropen Dačice – FBC Peaksport Litomyšl 10:7 (1:1, 5:3, 4:3). Branky: 33., 48., 50. a 60. Kubát, 6. a 34. Bohuslav, 22. a 42. Svoboda, 24. Stejskal, 24. Kůs – 14., 39. a 50. Štancl, 27., 33. a 44. Hubinka, 55. Jakubík.

Ani hattricky Štancla a Hubinky Peaksportu nepomohly v důležitém klání získat tolik potřebné body. Dílem proto, že domácí měli ještě lepšího kanonýra Kubáta, ale zejména z toho důvodu, že po vyrovnané první třetině se dostal do pozice týmu, který musí neustále dotahovat. A to se mu nevedlo, protože se několikrát sice dostal na dostřel dvou gólů, naposledy na 9:7, pokaždé však vzápětí znovu inkasoval.

Spartak Pelhřimov B – FBC Peaksport Litomyšl 6:8 (3:4, 1:1, 2:3). Branky: 11. a 43. Knězů, 3. Holada, 17. Beránek, 23. Fučík, 51. Čech – 2. a 15. Jakubík, 9. a 56. Štancl, 15. Háp, 36. Joch, 44. Hubinka, 47. Hrdina.

Poslední proti předposlednímu, to byl jeden z taháků osmnáctého kola. Hosté dobře věděli, že případná porážka je už téměř odsoudí do propadliště dějin, totéž ale platilo i pro domácí, kteří neváhali a doplnili sestavu několika posilami z prvoligového áčka. Utkání bylo nečekaně klidné, minimálně z pohledu vyloučení, protože za celých šedesát minut vyloučili rozhodčí jen jediného hráče!

Byli to ke svému štěstí Litomyšlští, kdo byl brankově napřed. Dvakrát přišli o jednogólové vedení, po trefách Štancla a Hápa odskočili na 2:4, ale domácí se znovu dotáhli. Druhá část přinesla uklidnění, co se zápisů do střelecké listiny týká, ve 36. minutě však vrátil Peaksportu nenápadnou střelou nejtěsnější vedení Joch.

V závěrečné třetině už hosté zápas nepustili, avšak stálo je to hromadu sil. Když už totiž vedli 7:5, zase nechali soupeře korigovat a ani po osmém zásahu z hole Štancla nebylo o ničem rozhodnuto. Domácí vrhli všechno do útoku, ve strhujícím závěru sáhli i k odvolání gólmana, ale Litomyšl si výhru, první po deseti nezdarech, nenechala vzít. Naděje na udržení není velká, před posledními čtyřmi duely ale ještě žije.

2. liga muži divize III – další výsledky 17. a 18. kola: Třebíč – Jaroměř 9:6 a Hradec Králové 4:7, Náchod – Tábor 5:3 a České Budějovice 8:11, Trutnov – České Budějovice 7:6 a Tábor 3:2, Pelhřimov B – Bystřice nad Pernštejnem 4:9, Dačice – Bystřice nad Pernštejnem 5:6.

Pořadí: 1. Svitavy (45), 2. Náchod (42), 3. Jaroměř (29), 4. Hradec Králové (27), 5. České Budějovice (27), 6. Tábor (27), 7. Bystřice nad Pernštejnem (26), 8. Dačice (25), 9. Třebíč (24), 10. Trutnov (23), 11. Litomyšl (18), 12. Pelhřimov B (1).

Předposlední hrací víkend druhé ligy má svůj termín 9. a 10. března. V sobotu je na programu okresní derby Litomyšl – Svitavy, ve kterém bude mít vedoucí celek tabulky svému rivalovi co oplácet. O den později přivítá Litomyšl Snipery z Třebíče a Svitavy zamíří do Bystřice nad Pernštejnem.

(rh, re)