Závěrečný šestý podnik Orion Shiva KTM Cupu 2017 napsali tečku za zajímavým domácím šampionátem v motoskijöringu, který byl atraktivním startem do nové motoristické sezony. V Dobřanech se sešlo dobře tisíc fanoušků a ti sledovali napínavé boje, v nichž se až v závěru áčkového finále rozhodlo o držitelích titulu

BITVA AŽ DO KONCE

Větší drama už to ani být nemohlo, protože ani po průjezdu všech posádek cílem nebylo jasné, kdo se bude nejvíce radovat. Bratři Šrolerovi a obhájci J. Mňuk s Langerem se poskládali na sedmadevadesáti bodech a teprve porovnání výsledků v jednotlivých závodech určila, že klášterecká dvojice zapíše svoje čtvrté zlato.

A to přitom měla ve finále kliku, propadla se na zadní pozice a dojela až sedmá, což by jí na titul nestačilo. Jenže dlouho vedoucí Mňuk s Langerem tři kola před koncem spadli, klesli na druhou pozici, na ní dojeli i do cíle a z toho vzešla zmíněná bodová „remíza", která udělala více radosti Šrolerům. Aby ne, zisk titulu se nikdy neomrzí.

Klání v Dobřanech opanovali Pavel Dvořáček s Petrem Čížkem (SMX Rudník) a stali se dvacátou dvojicí, která vyhrála závod mistrovství ČR.

TŘETÍ POST JE FAJN

Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým v barvách Orionu Litomyšl byli před dobřanským podnikem také ve hře o nejvyšší umístění, ovšem už v Chotčinách je postihly vážné technické problémy a ty jim šanci na prvenství sebraly. V Dobřanech dojeli jako šestí a odměnou za jejich snažení jim tak byl bronz. Je jistě cenný, byť sami zřejmě mysleli výše.

Seriál Orlický pohár 2017 určený pro hobby jezdce opanovali v celkovém hodnocení František Kylar a Tadeáš Majvald z Letohradu.

Po skončení povedeného dobřanského závodu mohlo být v příjemně vytopeném „Dřeváku" provedeno slavnostní vyhodnocení úspěšné sezony 2017. Vyhlášeno a odměněno věcnými cenami bylo pět nejlepších jezdců i lyžařů v mistrovství republiky i Orlickém poháru. Dále byl oceněn nejlepší letošní pořadatel (AMK Dobřany), osobnost motoskijöringu v ČR (Josef Vašíček) a „skokan roku" (Pavel Dvořáček).

Mistrovství ČR v motoskijöringu 2017

1. Patrik Šroler – Miroslav Šroler 97 bodů
(SMK Klášterec nad Orlicí, Beta 300 2T)
2. Josef Mňuk – Filip Langer 97 bodů
(Mňuk Racing Team, Yamaha 450 4T)
3. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový 92 bodů
(Orion Racing Team Litomyšl, Honda 450 4T)
4. Roman Mňuk – Zdeněk Langer 81 bodů
(Mňuk Racing Team, Yamaha 450 4T)
5. Pavel Dvořáček – Petr Čížek 71 bodů
(SMX Racing Team Rudník, KTM 250 2T)

Manažer Kovář: Škoda, titul byl hodně blízko

První medaili letošní sezony, a to bronzové hodnoty, má Orion Racing Team na kontě. V motoskijöringu ji vybojovali Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým, ovšem jak oni, tak manažer PETR KOVÁŘ vnímali její poněkud hořkosladkou příchuť. Kdyby štěstí přálo jenom o trochu více, mohl být titul.

Třetí místo v mistrovství republiky. Je to pro Orion dobrý výsledek, nebo jste v koutku duše chtěli více?

Zklamání tam je u mě i u kluků, protože titul byl blízko, byli náramně rozjetí. My to ale překonáme. Krátce jsme byli i ve vedení, bohužel zlom nastal v Chotčinách, kdy selhala skoro nová motorka, na které se nedalo jet. Mimochodem šla do reklamace, která byla uznána. Lukáš musel oprášit starší stroj, bojoval, ale na lepší než třetí pozici to už nestačilo.

V posledním podniku v Dobřanech musela vaše posádka útočit, avšak soupeři byli tentokrát rychlejší, že…

Věděli jsme, že aby kluci mohli ještě usilovat o titul, bude nutné vyhrát kvalifikaci. To se nepovedlo a potom nám bylo jasné, že to na zlato nevyjde. Nic naplat, přejeme to soupeřům, i když Šrolerovi to také měli se štěstím a nebýt pádu Josefa Mňuka ve finále, dopadlo by asi všechno jinak. Takhle se Šrolerovi vyrovnali čtvrtým titulem litomyšlskému jezdci Bohuslavu Svatošovi a co se týče zisku bodů, jsou nejlepší v historii tuzemského motoskijöringu.

Celý letošní seriál musíme hodnotit jako nadmíru úspěšný. Souhlasíte, že se zařadil mezi ty nejzdařilejší?

Určitě. Odjelo se všech šest podniků, což dlouho nepamatujeme. Pouze v Chotčinách byla trať hodně měkká, jinak panovaly optimální podmínky. Pořadatelé byli bez výjimky perfektní, takže Orion Team jako spoluorganizátor je spokojen. Závodníků jezdilo hodně, v Dobřanech jich v mistrovství republiky bylo devatenáct a za podobné číslo bychom do budoucna byli rádi. Bylo by výborné, kdyby každý rok přešly do mistrovského seriálu třeba tři posádky z Orlického poháru hobbíků.

Vaši motokrosaři mají před sebou další týdny přípravy na nadcházející sezonu…

Je to tak. Jezdci z našeho týmu byli podruhé v Itálii, kde tři dny kvalitně trénovali. Závodit se začne v dubnu a příprava na dobré dráze se jedině vyplatí.