Okresní derby dvou vedoucích celků slušně zaplněné hlediště rozhodně nezklamalo. Hrál se bojovný volejbal s řadou pěkných akcí na obou stranách. Rivalové si nakonec rozdělili po jednom vítězství, což je nutno hodnotit jako absolutně zasloužené

TJ Svitavy – VK Litomyšl 1:3 (–18, 16, –15, –18) a 3:1 (–25, 25, 13, 19)

Svitavy: Meluzín, Ryšánek, O. Ehrenberger, Černý, Jassa, Žižka, libero Ovad – Pavlík, Bureš, Liška.
Litomyšl: K. Novotný, Kadlec, Tuček, Menc, R. Novotný, Vodehnal, libero J. Radimecký – Fiala, P. Jindra. Rozhodčí: Škrábek – Dostál.

Hosté začali derby nervózně a s problémy na příjmu, vinou čehož pustili soupeře lacino do vedení. Brzy se ale dostali do „provozní teploty“ a vývoj otočili, když se jim zadařilo na bloku a těžili z chyb domácích, jež špatně přihrávali a většina jejich útoků postrádala razanci i přesnost.

Druhá sada už byla úplně o „něčem jiném“. Po vyrovnaném začátku to byli domácí, kteří si vypracovali několikabodový náskok, dařil se jim útok středem sítě a v závěru výbornými bloky doslova otrávili litomyšlské smečaře.

Do třetí sady sáhli hosté ke změně na nahrávce, když místo Kadlece přišel na hřiště Fiala, a to se jim vyplatilo. Rozhodující náskok si vypracovali hned na začátku (1:8), tuto ztrátu už domácí nedokázali vymazat, nejvíce se přiblížili na čtyři body.

Čtvrtý set byl velice podobný a Svitavy se o poslední naděje samy připravily četnými zkaženými servisy. V pohodě hrající lídr tabulky si závěr kontroloval.

Odveta nabídla od počátku dramatičtější bitvu. První set byl nejvyrovnanější ze všech zatím odehraných. V koncovce byli lehce napřed hosté, ale s proměněním setbolu měli potíže, podařilo se to K. Novotnému až na čtvrtý pokus.

Ve druhém setu se hrál asi nejlepší volejbal z celého dvojzápasu. Počáteční mírný náskok Litomyšle (3:7) domácí zlikvidovali a nastala veliká přetahovaná o každý bod. Za stavu 18:18 získali hosté dva důležité body a když se skóre pohnulo na 20:23, nikdo by si na Svitavské nevsadil. Jenže ti se nevzdali, zabojovali, odvrátili setbol a svůj třetí v pořadí pak dokázali proměnit.

Další průběh ukázal, co dokáže s týmem udělat získané sebevědomí. Domácí volejbalisté se dostali do nevídané euforie, vycházelo jim všechno, na co sáhli, a ve třetím setu soupeře zdeptali servisem, blokem i útokem. Zaskočení hosté neměli, čím by odpověděli. Drtivý poměr míčů 25:13 odpovídal dění na palubovce a nic na tom nemění fakt, že jeden bodík připsali domácím zapisovatelé na jejich stranu omylem (za stavu 17:9). Toho si však téměř nikdo nevšiml.

Pouze na začátku čtvrté sady to vypadalo, že Litomyšlští své šance oživí. Svitavští ale vycítili velkou šanci a šli za vítězstvím jak „buldozer“. Od stavu 10:10 nenechali nikoho na pochybách, že dva body budou tentokrát patřit jim. Sebedůvěra jim narostla do výšin, mimořádně se jim dařilo na smeči, když bohatě využívali rozpadlé obrany soupeře.

Situaci na špici tabulky tedy okresní derby nezměnilo. Litomyšl má před Svitavami nadále k dobru dvě vítězství. Ukázalo se však, že favoritům ze Smetanova města vyrostl v okrese silný protivník, který ho i v budoucnu může hodně trápit. Utkání měla na krajský přebor velmi dobrou úroveň, atmosféru a náboj.

Klíčové momenty

1. utkání. Vysoký počet zkažených podání limitoval domácí hru. Hosté se nemuseli ani příliš namáhat a jejich bodové konto narůstalo, protože soupeř poslal do sítě nebo do zámezí bezmála dvě desítky servisů. Zkušení protihráči toho samozřejmě využili.

2. utkání. V koncovce druhého setu vedla Litomyšl 23:20 a poté měla dokonce setbol, ale nevyužila jej a místo vedení 2:0 to rázem bylo 1:1. Tato situace domácí hráče neuvěřitelně „nakopla“ a zbytek zápasu proměnili v exhibici.