Apartmány, střelnice, obchody s potravinami. Tahle místa budou pro skeetaře Dukly Hradec Králové styčnými body blížícího se soustředění v Malaze. Za teplem vyrazí na deset dní (4. - 14. února) ještě s dalšími reprezentanty. Děkovat mohou ve složité době záslužné práci střeleckého svazu. ,,Standardně jsme létali na Kypr. Jenže tam je pobyt podmíněný týdenní karanténou. Byla by to hrozná ztráta času. Tu si nemůžeme dovolit. Hledali jsme proto jinou destinaci. Vyšlo Španělsko, kam se dá cestovat s negativním PCR testem. Mělo by tam být kolem dvaceti stupňů Celsia, tedy ideální klimatické podmínky,“ objasňuje volbu reprezentační kouč Petr Luštický.

Trénink i vaření

Vycestovat v covidové době do zahraničí není jen tak. Střelci navíc potřebují svoje nádobíčko. ,,Měli jsme kliku. Společnost, s níž letíme, zbraně naštěstí přepravuje. Největší problém byl ale v zajištění ubytování. Hotely jsou zavřené, nikde se není možné stravovat. Svaz naštěstí vykomunikoval apartmány, kde budeme odkázáni sami na sebe,“ prozrazuje Luštický.

Kromě vydatných tréninkových jednotek tak přijde na řadu i kulinářské umění. ,,Snídaně budou bez problémů. Každý si udělá, na co je zvyklý. Čaj, vajíčka, vločky a podobně. To snad zvládneme,“ směje se. ,,K obědu bychom měli sehnat něco teplého u výdejních okének a potraviny k večeři nakoupíme. Třeba Tomáš Nýdrle je zdatný kuchař, tak nám určitě pomůže. V přípravě masa je skvělý,“ chválí Luštický svého svěřence za neobyčejné schopnosti.

Všechno pro Tokio

Právě Nýdrle, mistr světa z roku 2019, bude mít na jaře poslední šanci na zisk účastnického místa pro olympijské hry v Tokiu. ,,Je moc důležité, aby se na vrcholy sezony mohl kvalitně připravit,“ podotýká Luštický. První prověrkou by měl být závod Světového poháru v Egyptě na konci února. ,,Vše je směřováno k mistrovství Evropy, které se uskuteční v květnu v Chorvatsku. Jenom tam se dá ještě kvalifikovat na olympiádu,“ říká reprezentační kouč. V disciplíně skeet má Česká republika pro Tokio zatím dvě účastnická místa. Vystříleli je brněnští Jakub Tomeček a Barbora Šumová. V každé kategirii je volné ještě jedno. ,,Nikdo moc netuší, jak budou první mezinárodní závody vypadat. Jaká bude výkonnost soupeřů, protože pauza byla veliká. Na druhou stranu je to pro všechny stejné. Tomáš je psychicky hodně silný a zkušený. Snad mu to při evropském šampionátu sedne,“ přeje si.

2500
Tolik nábojů vystřílí jeden střelec za deset dní na soustředění v Malaze v rámci objemových tréninků na nadcházející sezonu.

Kromě Nýdrleho poletí do Španělska také jeho oddíloví kolegové - Miloš Slavíček, Jaroslav Lang a Martina Skalická. I oni umí dosáhnout výsledků světové extratřídy. ,,To je pravda. Nikde není psáno, že nemůžou zazářit,“ předesílá Luštický.

Celý leden se skeetaři Dukly Hradec Králové připravovali na střelnici v Malšovicích. Teploty kolem nuly však měly k ideálu daleko. ,,Jednalo se spíše o udržovací tréninky. Ale i za to můžeme být v této nelehké době rádi.“

Strašák covid

Sám Luštický už koronavirus prodělal, i s rodinou. ,,V mém případě se jednalo spíše o lehčí chřipku. Únava, teploty kolem osmatřiceti stupňů, bolest hlavy. Chytli jsme to na Vánoce s manželkou a dětmi. Patnáct dní jsme byli doma a nikam nemohli. Naštěstí jsme to zvládli bez větší újmy na zdraví. Situace je složitá, chápeme to.“

Koronavirus si se sportovci pohrává. V Austrálii to na vlastní kůži poznali v přísné karanténě tenisté. V Egyptě při Světovém poháru se to může stát i střelcům. ,,Pravidla jsou takhle nastavená. Pokud bude mít někdo pozitivní test, půjdou do karantény všichni z týmu. Ke všemu na vlastní náklady. Rizika spojená s účastí na větších akcích jsou velká, ale kdybychom seděli jen doma, těžko bychom byli konkurenceschopní,“ má jasno Luštický.