Mají zdejší basketbalisté reálnou naději obstát v Mattoni NBL? Tuhle otázku teď řeší celý region, vlastně už od chvíle, kdy senzační novinka vyšla na světlo. Hlavní manažer projektu PAVEL ŠPAČEK věří, že ano. Naznačil to již ve včerejším rozhovoru pro Deník. Dnes přinášíme čtenářům druhou část jeho odpovědí.

Hektické dny před konečnou dohodou s Poděbrady a přihláškou do Mattoni NBL 10/11 pro vás znamenaly nutnost vytvořit silný realizační tým. Jak bude přesně vypadat?

Podařilo se nám do něj získat velké posily. Hodně si slibujeme od Pavla Strništěho, jenž bude pracovat jako marketingový manažer. Hlavním trenérem týmu bude Jindřich Svojanovský, který splňuje trenérské podmínky pro tuto soutěž díky studiu licence A na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze. Další výraznou posilou je dlouholetý reprezentační lékař žen Vladimír Žák, muž, který má obrovské zkušenosti s vrcholových sportem. Dohodli jsme se s Ivo Hejdukem, který má výborné organizační schopnosti, že převezme funkci vedoucího družstva. Důležité jsou i další pozice. Organizačním pracovníkem zůstane Petr Vyskočil, za technické zápisy bude odpovídat Tomáš Hejduk, na výrobě a distribuci DVD ze zápasů bude pracovat Tomáš Hartman, rehabilitační a masérskou činnost zajistí Iveta Špačková. Já budu dělat asistenta trenérovi, zajišťuji styk s médii a působím jako manažer projektu.

Cítíte jako handicap, že vám s vrcholovým basketem chybí zkušenosti?

My chceme navazovat na velice dobré vztahy, které máme s Pardubicemi či s Prostějovem. Určitě už v současné době využíváme znalostí jejich ostřílených manažerů. Měli jsme několik sezení, kdy si jsme si zkušenosti předávali. Vzhledem k tomu, že jsme v minulosti pořádali republikové akce i utkání Mattoni NBL, máme určitou výhodu. Víme, o co se jedná, máme zpracovaný i podrobný manuál o utkáních Mattoni NBL.

Někteří účastníci Mattoni NBL, a mnohdy i ti renomovaní, mají nemalé ekonomické potíže. Neobáváte se v našem nevelkém regionu téhož?

My neuvažujeme o tom, že bychom první sezonu začínali s nějakým generálním sponzorem, který by byl v názvu klubu. To je totiž potom příčinou problémů některých klubů, které dnes vidíme. Ten, kdo si vzal příliš velké sousto a byl závislý na jediném sponzorovi, skončil tak, že když sponzor odešel, tak se celý klub destabilizoval. Naše cesta je jiná. Chceme vytvořit silnou skupinu partnerů, aby se v případě odchodu jednoho nic dramatického nedělo.

Kromě čtyř avizovaných posil bude základem extraligového celku stávající kolektiv, který vybojoval postup do první ligy. Věříte, že s ním můžete hrát důstojnou úlohu?

Myslím si, že je vlastně jedno, jakou soutěž hrajete, je jen otázka, kolik jste tomu ochotni dát. Pokud máte předpoklady, je to jenom o tvrdé práci a odříkání. Žádný výsledek se nerodí zadarmo. Dneska máme složený tým velice vyrovnaně, dva nejstarší hráči mají 30 let, většina se pohybuje mezi 20 a 23 lety. Budeme patřit k nejmladším týmům Mattoni NBL, ale na druhou stranu můžeme náležet k nejrychlejším, protože s mládím je většinou spojena rychlost a dravost. Záleží na nás, jak dokážeme tento tým doplnit o zkušené hráče, kteří by nám pomohli udržet nejvyšší soutěž pro Svitavy na další roky.

Jak bude vypadat příprava klubu a týmu na premiéru v této soutěži?

Dnes se losuje nová sezona, takže se dozvíme svého historicky prvního soupeře v Mattoni NBL. První zápas by se měl hrát 9. října. Přípravu máme s hlavním trenérem nachystanou. Začínáme kondičním soustředěním v Jizerských horách, pak bude následovat příprava ve Svitavách a postupně začneme hrát přátelské zápasy. Chceme jich sehrát minimálně dvanáct, jak s mužstvy Mattoni NBL, tak se zahraničními.

Jsou to dva roky, kdy jste měli z posledního místa sestupovat z druhé ligy. Teď vstupujete mezi tuzemskou basketbalovou elitu. Nepřipadá vám to neuvěřitelné?

Už ta sezona, kdy jsme sestupovali z druhé ligy, byla sezonou hledání vhodných typů hráčů. Vystřídalo se tu nějakých dvacet mladých osmnáctiletých basketbalistů. Někteří se prosadili, jiní ne, ale téměř všichni byli reprezentanty České republiky staršího dorostu. Mezi nimi vykrystalizovalo několik jmen, která se začala už ke konci sezony uplatňovat a bylo jasné, že mají před sebou velkou budoucnost. Díky tomu, že projevili zájem u nás pokračovat, byl zde impuls, abychom druhou ligu pro Svitavy koupili. Hned v následujícím ročníku jsme bojovali do poslední kola o postup.

Takže družstvo jste budovali skutečně dlouhodobě a systematicky?

Určitě. Tvoření týmu v kolektivních sportech nějakou dobu trvá a je velice komplikované. Rok až dva je nezbytná doba, aby se utvořil opravdu dobrý tým, potřebovali jsme čas. Podařilo se vytvořit skvělou partu kluků, kteří vědí, co chtějí, jdou si za tím a jejich cílovou stanicí je Mattoni NBL.Tu mají před sebou a věřím, že se o šanci poperou.

Myslíte, že vrcholový basketbal najde ve Svitavách svůj domov také z pohledu diváckého zázemí?

Atmosféra na zápasech u nás bude určitě lepší než v obrovské aréně. Pokud se sejde pět set fanoušků, už to bude zajímavé. Mají k hráčům z celého prostoru blízko, nejsou tam žádná místa na dalekohled. V naší krásné hale bude sportovní divadlo té nejvyšší kvality. Pro svitavské fanoušky chystáme permanentky, které budou platit na celou sezonu, včetně přípravných a pohárových zápasů, tak aby každý, kdo si ji koupí, měl jistotu, že celé toto divadlo uvidí.