„Přišla nám zpráva, že Tomáš stojí a má problém s motorem. Říkal, že z toho teče olej a je prasklý karter,“ uvedů manažer týmu Ervín Krajčovič. Obavy se naplnily a Kubienova Yamaha byla odtažena zpět do bivaku. „V tuto chvíli se pokusíme sehnat náhradní motor a pak se uvidí. Pokud se nám to povede, využili bychom žolíka a Tomáše vrátili do závodu. I když bez šance na výsledek,“ dodal. Využití tzv. žolíka je nová možnost, jak se vrátit do závodu a alespoň ho dokončit mimo pořadí a najet potřebné kilometry.

Na opačné straně výsledkových listin se pohybují oba motorkáři českého týmu. Milan Engel zažívá nejlepší začátek slavné rallye v kariéře a od začátku bojuje o umístění mezi nejlepšími dvaceti motorkáři. Po třetí etapě se opět posunul o pár pozic výš a nyní je z toho 22. pozice v celkovém hodnocení. „Třetí etapa byla rozdělena na tři části. V té první jsme vyjeli do nějakých 1200 metr nad mořem, tam se mi jelo dobře, chvílemi to bylo i dost rychlé a chytil jsem se dobré skupinky, kterou jsem také chvíli vedl a navigoval. Vše mi navazovalo, dostával jsem se do tempa a měl z toho radost. Po tankovačce jsme se dostali do třetí části, která měřila asi 100 kilometrů. Organizátoři nejspíše udělali chybu a dali tam jeden bod, který byl nahoře na skále a nemohl jsem se tam dostat. Zabralo mi to spoustu času. Uvidíme, jestli ho nakonec nezruší.“

Aktuálně nejlepší český závodník narážel na místo, které pořadatelé později vyřadili z klasifikace etapy, jelikož tento problém měli v podstatě všichni závodnici. Engel tak zakončil etapu na výborném dvacátém místě.

V boji o nejlepšího nováčka letošního dakarského ročníku zatím září Martin Michek. Jihočeský rodák a závodník Orion Moto Racing Group se při své premiéře zlepšuje každou etapou. Od začátku do konce se stabilně pohyboval kolem 25. místa a sváděl přímý souboj se svým konkurentem Britem McCanneyem. Bitvu vyhrál o rovné dvě minuty a etapu dojel do 23. místě, v celkovém hodnocení se posunul na 26. pozici, což je obdivuhodný výsledek.

„Musím říci, že jsem si opravdu máknul. Pereme se o čelo v kategorii nováčků s jedním z továrních jezdců z Yamahy a několikrát jsme se na trati dokonce předjeli. Je to ale Dakar a já vím, že se nevyhrává v jedné etapě nebo jedním předjetím jako v motokrose. Ale každý z nás chce ukrojit alespoň vteřinu dolů. Jsme však teprve ve třetí etapě a já budu dělat maximum pro to, abych dojel a splatit důvěru všem lidem, co mi jí dali, týmu, partnerům a všem fanouškům.“

Oba závodníci Orion Moto Racing Group jsou nyní v elitní třicítce celkového hodnocení.