Předposlední podnik světového šampionátu v motokrosu v kubatuře MX3 se konal v České republice, když ho poprvé v historii připravili zkušení pacovští pořadatelé.

Své úlohy se zhostili na výbornou. Kromě toho, že jim přálo počasí, tak nalákali krásnou návštěvu téměř sedmi tisícovek motoristických fanoušků a i startovní rošt byl slušně zaplněn 34 závodníky. To v této třídě letos nebylo pravidlem.

Sobotní tréninková a kvalifikační klání přesto nerozhodovala o postupu do hlavního závodu, ale jen o postavení na startu. Nejrychlejší čas zde zajel František Smola, jezdec litomyšlského Orion Teamu.

Nedělní finálový závod silně připomínal mezinárodní mistrovství České republiky. V cíli první jízdy byli na nejvyšších sedmi příčkách účastníci domácího seriálu a ve druhé to s výjimkou Rakušana Walknera bylo na špici podobné.

Celkovým vítězem se v Pacově stal Francouz Florent Richier, a to i navzdory týmové taktice, když se ve druhé rozjížďce snažil pomoci Martinu Michkovi stále bojujícímu o titul mistra světa (oba závodí za Buksa/ADOS KTM Team).

Povedlo se to zčásti, Michek byl druhý, ale náskok vedoucího jezdce seriálu Slovince Gerčara, který bral třetí pozici, stáhl jen o tři body a před vrcholem sezony na Slovensku má Slovinec k dobru velmi solidní třináctibodový náskok.

Neztratili se ani jezdci Orionu. František Smola dokončil úvodní jízdu jako druhý necelých pět vteřin za Richierem, ve druhé pak byl pátý a celkově čtvrtý se shodnými body jako Gerčar. I Petr Bartoš podal spolehlivý výkon, odměnou mu bylo šesté místo a posun mezi elitní desítku v klasifikaci MS.

Zatímco Smola se ze své aktuální páté příčky, jestliže se už nestane nic mimořádného, nikam neposune, tak Bartoš by na úplný závěr mohl umístění ještě o jeden stupínek vylepšit.

V boji o absolutní primát, jak už bylo zmíněno, zůstali reálně dva uchazeči: Gerčar a Michek. Ze hry vypadl rakouský obhájce titulu Walkner, kterému závod v České republice nepřinesl štěstí, pokazil první jízdu a tuto ztrátu těžko zlikviduje.

V Pacově se současně konal i podnik mistrovství světa žen, ve kterém zvítězila a ke svému prvnímu titulu v kariéře se přiblížila Italka Chiara Fontanesiová. Druhá skončila Němka Leierová a pro bronz si dojela Australanka Rutledgeová.

Poslední závod sezony je na programu o nadcházejícím víkendu ve slovenských Šenkvicích. Bude to nejenom derniéra letošního roku, ale také závěrečný podnik existence mistrovství světa kategorie MX3.

Mistrovství světa v motokrosu třídy MX3 – 8. závod v Pacově (ČR) – konečné pořadí: 1. Florent Richier (Fr., KTM) 45 bodů, 2. Martin Michek (ČR, KTM) 40, 3. Klemen Gerčar (Slovin., Honda) 38, 4. František Smola (ČR, Orion Litomyšl – RS Petrol Team, KTM) 38, 5. Matthias Walkner (Rak., KTM) 29, 6. Petr Bartoš (ČR, Orion Litomyšl – RS Petrol Team) 29, 7. Gert Krestinov (Est., Kawasaki) 28, 8. Jiří Čepelák (ČR, Yamaha) 26, 9. Marek Sukup (ČR, KTM) 21, 10. Petr Michalec (ČR, Honda) 18.

Klasifikace MS po 8. závodu: 1. Klemen Gerčar (324), 2. Martin Michek (311), 3. Matthias Walkner (283), 4. Gert Krestinov (257), 5. František Smola (204), 6. Petr Michalec (147), 7. Pier Filippo Bertuzzo (It., 144), 8. Christian Brockel (Něm., 144), 9. Ludwig Söderberg (Fin., 119), 10. Petr Bartoš (117).

Petr Kovář, manažer Orionu Litomyšl – RS Petrol Teamu: Z našeho pohledu to byl určitě povedený závod. František Smola překvapil vítězstvím v kvalifikaci, to bylo nad plán. Velmi dobře jel i v první jízdě, dlouho se pohyboval ve vedení, potom podlehl tlaku Richiera, ale zajel asi maximum, co mohl. Ve druhé rozjížďce poté trochu odešel na fyzičku, čtvrté místo je však slušné. Kdyby se pořadí hodnotilo jako v mistrovství republiky, byl by dokonce na bedně místo Gerčara, jenže ve světě rozhoduje lepší druhá jízda a tu měl Slovinec. Na dobrý výsledek dosáhl také Petr Bartoš, který vyjel stejné body jako loňský mistr světa a to je po zranění, které ho letos trápilo, rozhodně úspěch. Nyní se pokusí dostat se v pořadí seriálu ještě o něco výše, když Smola lepší ani horší nemůže být. V Šenkvicích ale přesto pojede o co nejlepší umístění.