Volejbal ve městě zůstává poněkud ve stínu v současnosti úspěšnějších oddílů ze Svitav a Litomyšle, ale i tady se sport pod vysokou sítí probírá k životu.

Moravská Třebová se v roce 2006 dočkala kvalitnějšího zázemí (dva kurty vedle tenisového areálu), od letoška mohou volejbalisté využívat také nově otevřenou víceúčelovou nafukovací halu. V tomto miléniu zůstala aktivní jen ženská složka. Moravskotřebovští chtějí dohnat zpoždění za dalšími okresními soupeři.

Ženy překvapily

„Dlouho jsme zvažovaly, zda do soutěže přihlásit i družstvo žen. V posledních letech jsme měly problémy s nedostatkem hráčského kádru. Nakonec bylo rozhodnutí kladné a kupodivu se přetavilo v nečekaně úspěšnou realitu,“ vysvětluje Dagmar Netolická, která také dnes náleží k oporám celku, stejně jako další zkušené hráčky tvořící jádro týmu Slovanu.

Třebovské ženy mají za sebou první polovinu KP II. třídy 09/10. A nutno podotknout, že si vedly nadmíru úspěšně. Po šesti vítězných zápasech začaly pomýšlet na přední tabulkové příčky. Za tým převzal odpovědnost trenér Petr Potyš, bývalý hráč s druholigovými zkušenostmi, a výkony volejbalistek jdou nahoru.

„Poděkování patří Dáše Netolické a Evě Šařecové, které se o družstvo žen výborně staraly a vzorně ho trénovaly. Já jenom nastoupil do rozjetého vlaku, mým cílem se stalo udržet tým v horních patrech. Zvládli jsme těžká utkání s předními celky se ctí, o čemž svědčí průběžné druhé místo v přeboru. Před námi je zimní příprava, poněkud komplikovaná tím, že v týdnu jsou mladší hráčky rozjeté po studiích. Mým cílem je doplnit kádr na dvanáct hráček. Přál bych děvčatům, aby hrála volejbal s radostí a naplnila svůj i můj cíl, jímž je postup do I. třídy,“ netají se plány trenér.

Nadějná mládež

Kredit úspěšného sportu má třebovský volejbal hlavně zásluhou mládežnických celků. Sezona 2009/2010 začala pro mládežnické kategorie Slovanu letním týdenním soustředěním v Horním Bradle, a to za účasti čtyř desítek dětí. „Hned první zářijový víkend začaly krajské soutěže. Ze šesti věkových kategorií obsazujeme po jednom týmu soutěž přehazované, přípravek, mladších žákyň, starších žákyň a kadetek. Dosavadní průběh sezony je potěšitelný a nadějný,“ říká trenérka Hana Vávrová.

Vytáhlo se například družstvo mladších žákyň, když ve své krajské soutěži obsadilo na podzim první místo, přičemž prohrálo pouze dva zápasy s hlavními rivaly z Poličky a z Lanškrouna. Téměř všechny mladší žákyně nastupují také mezi staršími děvčaty a velice úspěšně je doplňují.

Starší žákyně absolvovaly podzimní část bez ztráty jediného zápasu. Postoupily tedy do elitní skupiny, kde se ve čtyřech turnajích rozhodne o konečném umístění jednotlivých družstev. Soupeřky zatím nejsou zcela známy.

Kadetky vstoupily do letošního ročníku podobně úspěšně. Nejtěžším soupeřem je pro třebovská děvčata celek z Poličky. Na jeho půdě dokázala ztratit dvousetový náskok a prohrát 2:3. Ve druhém zápase již zlepšeným výkonem nedaly soupeřkám šanci (3:0).
Podzimní výsledky mladých volejbalistek jsou zatím velice slibné. „Především chceme udržet umístění starších žákyň a postoupit na přebor ČR. Zároveň rádi zveme do našich řad děti všech věkových kategorií, které mají zájem sportovat a zkusit hru zvanou volejbal,“ dodala Vávrová.

(mt)