Jako velmi dobrý prognostik se ukázal trenér svitavských basketbalistů Stanislav Petr. Před úvodním utkáním Turů v novém ročníku Kooperativa NBL na palubovce Jindřichova Hradce prohlásil: „Máme mužstvo na to, abychom nastříleli okolo těch osmdesáti bodů. Záleží na tom, na jakých číslech budeme schopni ubránit soupeře."

Ofenzivní schopnosti svého týmu odhadl naprosto dokonale a protože Lions se na tuto hranici nedostali, vzešlo z toho velice příjemné vítězství na úvod sezony. Největší měrou se pod něho podepsalo zámořské trio Barker, Jones, Doaks, které se postaralo téměř o dvě třetiny svitavských bodů.

Lions Jindřichův Hradec – Bohemilk Tuři Svitavy 76:80 (24:18, 39:39, 53:56)

Body: Nofflet 19, Young 16, Šoula 12, Lamar 10, Zuzák 9, Novák 8, Fait 2 – Barker 18, Doaks 18, Jones 17, Špaček 9, Bašta 9, Vaňák 7, Teplý 2. Rozhodčí: Lukeš, Baloun, Salvetr. Fauly: 24:22. Trestné hody: 23/19 – 19/12. Trojky: 4:5. Doskoky: 45:38. Diváci: 1050. Hráč zápasu: Jones (Svitavy).

Hostům se náramně povedl nástup do utkání, když po chvíli vedli 12:2 a naznačili více než tisícovce diváků, že rozhodně nepřijeli na výlet. „Dlouho to nevydrželo, ale zápas pak nabral obrátky, jaké jsem si představoval," uvedl svitavský kormidelník.

Hráli spolu vyrovnaní soupeři a tomu odpovídal i další průběh hry. Domácí se poměrně rychle „docvakli" a potom se už ani jeden z týmů nedostal k výraznějšímu trháku. V poločase to bylo úplně „fifty – fifty (39:39) a ani po změně stran se na obrazu utkání mnoho nezměnilo, byť lehounce navrch měli přece jen hosté.

„Tušil jsem, že to utkání bude vyrovnané a že může rozhodnout koncovka, což se také stalo," řekl Stanislav Petr. Jeho svěřenci vytáhli v rozhodujících fázích vyšší trumfy, a to především zásluhou zámořských posil, když se k výbornému Jonesovi na rozehrávce přidali pod košem Doaks s Barkerem a postarali se o klíčový náskok. Těsně před závěrečnou sirénou proměnil Jones dva trestné hody a definitivně tím podtrhl výsledek.

„Zápas se asi nedá hodnotit jinak, než že byl velmi vyrovnaný a my byli v závěru šťastnějším týmem. Přijeli jsme do Jindřichova Hradce s tím, že prostě chceme zvítězit. V přípravě jsme sice s Lions prohráli, ale na to jsme zapomněli," cenil si spokojený trenér Petr.

„Výhru jsme doslova vybojovali a je pro nás na úvod důležitá. I když jsme se trápili na obranném doskoku, tak jsme to dokázali zvládnout a dotáhli zápas do úspěšného konce," poznamenal autor devíti bodů Martin Bašta.

Na opačné straně barikády panovala pochopitelně horší nálada. „Myslím, že Svitavy si vítězství zasloužily, protože za ním šly více než my. Naprosto jsme neubránili rozehrávače Jonese, výborně zahráli i oba svitavští pivoti, zatímco naší hráči si asi řekli, že se soupeř porazí sám," láteřil kouč Lions Karel Forejt.

Premiéra Turům vyšla náramně a teď už myslí na další těžký mač ve středu v Opavě.

Další výsledky – 1. kolo: Kolín – Děčín 83:82, Ostrava – Prostějov 67:60, Ústí nad Labem – USK Praha 71:70 po prodl., Pardubice – Opava (hraje se v pondělí v 18.00).