Na motokrosové trati v obci na Žďársku se v minulosti jezdívalo i mistrovství světa, taková to byla bašta tohoto sportu. V poslední době se tam opět významně investuje a buduje se špičkový tuzemský areál.

Ten hostil třetí podnik domácího šampionátu, který přinesl všechno, co k motokrosu patří: plné rošty, dramatické bitvy, překvapení ve výsledcích i nadšené diváky.

Z litomyšlského Orion Racing Teamu bylo znovu nejvíce vidět Barbora Laňková mezi ženami. „Odvedla svůj stabilní výkon, tentokrát pozávodila svoji přemožitelku z minulého závodu v Pacově Mlýnkovou. Vítězná Vítková byla v Dalečíně nedostižná,“ komentoval manažer Petr Kovář. Laňková si v červenci zajede rovněž na mistrovství světa v Lokti nad Ohří. „Chce si to vyzkoušet a my ji v tom podpoříme. Ve své kariéře už světové body vybojovala, takže věřím, že se jí to povede znovu,“ dodal Kovář.

Čtvrtý závod letošního mezinárodního mistrovství České republiky se koná v neděli 23. června a jeho dějištěm bude motokrosový areál v Opatově u Svitav.

V kubatuře MX1 statečně bojoval Petr Bartoš, i díky výpadkům soupeřů se v celkovém pořadí MMČR posunul na páté místo. „Vydařila se hlavně druhá rozjížďka, s ní byl spokojen, na rozdíl od té první,“ poznamenal manažer na adresu svého matadora, která i na prahu čtyřicítky prohání špičku. Zajímavým zjevem dalečínského klání byl lotyšský motokrosař Matiss Karro, který startoval v českém šampionátu poprvé a hned triumfoval.

Jonáš Nedvěd neprožil na Vysočině ideální závodní odpoledne ve třídě MX2. Po výborných startech se propadal na pozice, kde se rozhodně pohybovat nechce. „Ve druhé rundě bral dokonce holeshot, ale potom zacouval dozadu. Jonáš má životní šanci bojovat o medaili v mistrovství republiky, ale takhle, jak jel v Dalečíně, by to nestačilo. Je hrozná škoda, že po perfektních startech nedokáže pozice udržet. Hodně jsme o tom spolu mluvili. Věřím, že nyní třetího Krče bude schopen na dalších závodech překonat. Uděláme pro to maximum,“ přemítá Petr Kovář. Zkušenosti bývalého skvělého motokrosaře jsou zárukou, že se Nedvědovi dostane té nejlepší možné podpory…

MMČR v motokrosu, 3. závod v Dalečíně:

MX1: 1. Karro (Lot., KRTZ Motorsport, Husqvarna) 47 bodů, 2. Szvoboda (Maď., Buksa ADOS KTM Team, KTM) 45, 3. Neugebauer (Osička MX Team, KTM) 42, 7. Bartoš (Orion Racing Team, KTM) 28.

Seriál: 1. Szvoboda 137, 2. Neugebauer 119, 3. Neurauter (Rak., Osička MX Team) 108, 5. Bartoš 85.

MX2: 1. Hugyecz (Maď., Horváth Motocross , KTM) 50, 2. Terešák (HT Group Racing Team, KTM) 42, 3. Jošt (Slov., Osička MX Team, KTM) 40, 8. Nedvěd 27, 17. Rathouský (oba Orion Racing Team) 7.

Seriál: 1. Jošt 120, 2. Terešák 107, 3. Krč (Buksa ADOS KTM Team, KTM) 96, 4. Nedvěd 89, 20. Rathouský 25.

Ženy: 1. Vítková (Yamaha Čepelák Racing Team, Yamaha) 50, 2. Laňková (Orion Racing Team, Suzuki) 44, 3. Mlýnková (SMS Morava, KTM) 40.

Seriál: 1. Vítková 150, 2. Laňková 128, 3. Mlýnková 120.

Veterán: 1. Žerava (KRTZ Motorsport, Suzuki) 50, 2. Pučálka (KRTZ Motorsport, Yamaha) 44, 3. Pach (Motosport Chýnov, KTM) 38, 13. Suchánek (Orion Racing Team) 14. Seriál: 1. Žerava 150, 2. Pučálka 132, 3. Kraus (Motosport Chýnov, Yamaha) 92, 17. Suchánek 25.

Veterán 50+: 1. Nesejt (SMS Pardubice, Kawasaki) 47. Seriál: 1. Nesejt 131.