Až v samotném závěru strhl vítězství na svoji stranu litomyšlský jezdec Jiří Skřivan. Od zbývajících tří soupeřů měl odstup jediné chyby a o jejich umístění rozhodl rozdíl v součtu časů ze všech čtyř kol této soutěže, v níž si finalisté mezi sebou vystřídali své koně.

Čtveřice Skřivan, Opatrný, Jandourek a Hruška si vybojovala v dlouhodobém seriálu Velkých cen právo účasti ve finále, jehož dějištěm se stalo kolbiště v Hořovicích.

V prvním kole, které jezdci absolvovali v sedlech vlastních koňských svěřenců, chyboval Jiří Hruška s Radkem a Ludvík Jandourek s Vigem 1. Po druhém kole již bez penalizace zůstal pouze Jiří Skřivan a jím sedlaný Help byl jediným doposud nechybujícím koněm.

Bezchybnou sérii ovšem Skřivan záhy přerušil vlastní chybou v sedle Radka: „Bohužel jsem si najel příliš blízko stojanu a v podstatě jsem překážku pobořil svojí pravou nohou,“ uvedl reprezentant Stáje Manon Litomyšl. Po třech kolech měl na svém kontě čtyři trestné body nejen Skřivan, ale rovněž Jiří Hruška.

Ten mohl mít před poslední částí soutěže důvody k optimismu, jelikož do ní nastupoval s Helpem, který do té doby ani jednou nezaváhal. Napočtvrté to však již nevyšlo a po jedné chybě ve dvojskoku se vyrovnal Ludvíkovi Jandourkovi, jenž naopak s Hruškovým Radkem dokončil bez chyby. Zatížení osmi trestnými body si nesl z předešlých jízd s Vigem a Skřivanovou Kallisto.

Precizní jízdu předvedl ve čtvrtém kole také Aleš Opatrný s Kallisto. S Radkem a Vigem ale chyboval na druhém skoku dvojkombinace a také nasbíral osm trestných bodů. Bylo tedy jasné, že o umístění uvedených tří jezdců rozhodnou časy ze všech čtyř kol.

Jako poslední nastupoval do závěrečné fáze Jiří Skřivan s Vigem 1. I když měl poměrně blízko k chybě na čtvrté překážce, žádná z bariér nakonec nespadla a Skřivan se mohl již potřetí radovat z prvenství ve finále skokového poháru. Vybojoval je znovu po pěti letech (předtím 2004, 2006 a nyní 2011).

„Musím říci, že letošní primát byl pro mě nejtěžší, jelikož všichni jezdci i koně podávali velmi vyrovnané výkony. Přiznám se, že jsem původně nevěděl, co mám očekávat od Viga, jelikož to vypadalo, že mu po každém parkuru výrazně ubývají síly. Opak byl však pravdou a již před poslední překážkou jsem věřil v dobrý konec,“ uvedl Jiří Skřivan.

Druhý skončil Aleš Opatrný, třetí Jiří Hruška a čtvrtý Ludvík Jandourek.

(mal, rh, red)