Druhý a poslední domácí přípravný duel před novou sezonou absolvovali svitavští basketbalisté. Pozvali si vicemistry z Opavy a odehráli s nimi pozoruhodný zápas s netušenými zvraty.

Po absolutně vyrovnané první čtvrtce Dekstone Tuři úplně vypadli z role na obou polovinách hřiště, ve druhém hracím období dali jen šest bodů (!) a nabrali dvacetibodové manko (37:57).

Do druhého poločasu však domácí vletěli úplně jinak, krok za krokem ztrátu stahovali a po famózním nástupu do čtvrté čtvrtiny ji šňůrou 10:0 smazali. Utkání došlo do napínavé koncovky, Tuři v ní vedli o bod, poslední útok a poslední střelu měli k dispozici Slezané, leč košem jim nepropadla.

Konečný a pro sebedůvěru družstva velmi cenný výsledek tedy zněl 72:71 (body: Svoboda 19, O‘Brien 14, Jelínek 11, Slezák 9, Woods 8, Kovář 5, Novák 4, Marko 2 resp. Klečka 16, Gniadek 13, Švandrlík 12, Dragoun 8, Zbránek 5, Jurečka 5, Slavík 5, Kvapil 4, Kouřil 3).

„V prvním poločase mi přišlo, že taháme nohy, že se nemůžeme rozběhnout, všude jsme o krok později, než bylo potřeba, byla vidět zátěž z osmidenního kempu v Polsku,“ hodnotil střetnutí kouč Lubomír Růžička.

„Po změně stran se však družstvo semklo a ukázalo charakter, předvedli jsme, jakým způsobem bychom chtěli hrát. To zase působila Opava unavenějším dojmem, ale to vše je dáno kumulací tréninků a zápasů rychle za sebou,“ dodal trenér, který nyní odváží tým ke generálce do Maďarska.

„Příliš si neodpočineme, zúčastníme se tam kvalitně obsazeného turnaje. V pátek hrajeme s ambiciózním týmem Pakse, v sobotu buď s Albou Fehervár, což je tým, který působil v Lize mistrů, nebo Kaposvárem. Poté se přesuneme zpět do Čech a po jednom dnu volna se budeme tři dny připravovat na Istanbul,“ vyhlíží Lubomír Růžička netrpělivě historickou evropskou pohárovou premiéru Turů.

FIBA Europe Cup:Dekstone Tuři
vs.
Istanbul BBSK
Čtvrtek 20. září
18 hodin

Svitavský kormidelník se také vrátil k tréninkovému pobytu v Polsku a odehraným zápasům. „Jednoznačně to pro nás byl velký přínos. Utkali jsme se s velmi kvalitními celky z polské nejvyšší soutěže, ať už to byl finalista tamní ligy Ostrów Wielkopolski, loňský účastník Ligy mistrů Rosa Radom nebo velmi ambiciózní tým Gliwic. K tomu přibyl ještě vložený zápas s druholigovou Wroclawí. Výsledkově to na papíře sice vypadá tak, že jsme vyhráli jednom jednou, ale naše výkonnost měla vzestupnou tendenci. Celý tento kemp byl dobře načasovaný. Teď bychom v tréninku měli trochu zvolnit, hráči jsou hodně unavení, všechno směřujeme ke čtvrtku 20. září,“ zdůraznil Růžička.

Až na jednu výjimku může být spokojen s tím, jak jeho hráči náročné přípravné období zvládají po zdravotní stránce. „Bohužel se nám z reprezentačního srazu vrátil Šimon Puršl se středně vážným zraněním prstu, ale od pondělí by měl jít do tréninku naplno. Ostatní hráči jsou až na nějaké drobné šrámy zdravotně v pořádku,“ kvituje Růžička.