O minulém víkendu se uskutečnily závody ve slalomovém skateboardingu zvané Polička Skate'n'Roll 2013.

Desítky závodníků všech věkových kategorií se utkaly ve třech disciplínách, kterými byly obří slalom, hybrid slalom a tight slalom. O vítězích rozhodoval nejen dosažený čas, ale i počet sražených kuželů a z toho plynoucí časová penalizace.

Účastníci nejprve využili kopec u poličské sjezdovky, kde vyrostla trasa na obří slalom. Ten charakterizují velké rozestupy mezi kužely a vyšší rychlost. Dvoukolový závod vyhrál v kategorii Open Stanislav Nožka. Z žen si na trať troufla jen zkušená učitelka začínajících slalomářů Renata Škrabalová. V juniorské kategorii kraloval mistr Evropy Petr Matouš, který opět potvrdil svoje kvality.

Na obří slalom navázal tzv. hybrid slalom, který vždy jeli paralelně dva závodníci vedle sebe a o vítězi duelů často rozhodly setiny sekundy. Hybrid slalom je o něco techničtější a závodníci museli sekat oblouky o poznání rychleji. Zvítězil německý reprezentant Robert Thiele, mezi ženami byla nejrychlejší Renata Škrabalová a roli jednoznačného favorita potvrdil také junior Petr Matouš.

Nedělní tight slalom se jel na rovině poličského nábřeží, kdy rychlost závodníkům dodávaly jen rozjezdové rampy a vlastní schopnost zrychlovat jízdu pomocí oblouků. Tight slalom je nejtechničtější disciplínou v tomto odvětví, kužely jsou za sebou postavené v rozestupech 1,5 – 2,5 metru a srazit je není tak nic těžkého. Nejčistší a nejrychlejší jízdy nakonec předvedl Jaroslav Knettig, který si odnesl první místo. V ženách a juniorech opět zvítězili Renata Škrabalová a Petr Matouš.

Ve startovním poli dominovali především čeští závodníci, kteří mají silnou základnu zrovna v Poličce, kde se skate slalom jezdí již od osmdesátých let. Ze zahraničních borců přijeli dva zkušení veteráni – Robert Thiele a Brit Paul Price, který má na kontě již přes dvě stě soutěžních startů. V Poličce se představili také závodníci v dětských a mládežnických kategoriích, kde si trojité prvenství, tedy triumf ve všech třech disciplínách víkendu, připsali Matěj Štefka a Max Thiele.

Kromě samotného slalomu byli vyhlášeni i vítězové kategorie Over All, tedy ti, kteří v průměru dosáhli nejlepších výsledků. Za muže si titul nejlepšího jezdce odnesl Zdeněk Mach a za ženy Renata Škrabalová.

Polička Skate'n'Roll 2013 byl povedenou generálkou na příští rok, kdy bude město hostit mistrovství světa ve slalomovém skateboardingu, na které se sjede více než stovka elitních závodníků z celého světa.

(vit, re)