Svitavskému celku patří poslední místo s pouhými třemi výhrami, ale opora družstva stále věří v obrat k lepšímu.

Minulá sezona byla nejlepší v historii první ligy ve Svitavách, o to více kontrastní je ta nynější. Co je v ní jinak?

To je pravda, na minulou sezonu jsem patřičně hrdý. Bohužel po ní přišlo brzké vystřízlivění. Stalo se to, že někteří rozdíloví hráči odešli do vyšší ligy, skončili, jsou dlouhodobě zranění nebo se začali věnovat trenéřině. Na tuhle situaci jsme bohužel nedokázali dostatečně zareagovat. Tým máme stále velmi kvalitní, ale musí se najít hráči, kteří převezmou vůdčí roli a dokážou strhnout všechny ostatní. Zatím na sebe tuhle odpovědnost nebyl schopen nikdo vzít.

Ke změně došlo i na trenérské pozici, kdy skončil Roman Kalhaus, který stál u loňského úspěchu. Co k tomu vedlo?

Roman Kalhaus skončil, protože cítil, že mužstvu už nemůže dát víc. Je jasné, že to pro něj bylo nesmírně těžké rozhodnutí, jelikož A týmu věnoval nemálo svého volného času. Na druhou stranu jsme mu přístupem moc nepomohli. Chtěl nám dát nový impulz a vyřešil to takto. Proto se nejprve „proti své vůli" musel do role trenéra vžít Lukáš Brýdl. Stáhl se tedy ze hřiště a veškerou energii věnoval trénování. Teď tým vede Martin Karlík.

Zmiňujete vašeho nového trenéra. Jste spokojený se způsobem, jakým váš tým vede? Shodující se jeho a vaše vize?

Každý trenér je svůj. Martin je tu chvíli, i když ho řada kluků zná z dob, kdy s nimi hrál nebo některé trénoval v žákovských kategoriích. Má trošku jiný pohled na hru než trenéři předešlí a věřím, že ta změna bude kluky více „bavit." Vždycky to může fungovat lépe, tak snad nad námi nezlomí brzy hůl. Každopádně cíl máme společný – začít vyhrávat a udržet pro Svitavy první ligu.

Množství utkání skončilo ve váš neprospěch těsně, často se rozhodovalo ve třetí třetině či v posledních okamžicích. Co byl rozhodující faktor, který scházel k úspěchu?

Spoustu zápasů jsme měli vyhrát, ale asi jsme neměli potřebné štěstí, které jsme si zřejmě vybrali minulou sezonu. Prohrávali jsme hlavně v hlavách, podle trenéra byla na vině i fyzická kondice, které jsme se poslední dobou dost věnovali. Když se ovšem podívám na tabulku, tak je odpověď jasná. Chybí nám střelec. S průměrem tří vstřelených branek na zápas nemůžeme chtít ve florbale vyhrávat.

V posledním utkání kalendářního roku jste porazili Ústí. Mohl by to být přesně ten zlomový okamžik, který vás posune dál?

Výhra nad Ústím byla důležitá, zjistili jsme, že můžeme vyhrát, když zápas odjezdíme od začátku do konce. Věřím, že nás to dostane jinam, než jsme byli doteď. Obrázek hry je úplně jinde než na začátku sezony, hrajeme zápas od zápasu lepší florbal.

S jakými pocity budete vstupovat do druhé části ligy?

S tím, že můžeme znovu vítězit, to je to hlavní. Musíme ke každému nadcházejícímu duelu přistoupit na sto procent, dostat do hlavy, že v tom nejsme sami a snažit se získat fanoušky zase zpátky na naši stranu. (pb)

V novém roce nové výkony?S cílem dát zapomenout na nevydařený podzim vstupují svitavští prvoligové florbalisté do dalších bojů. V sobotu 7. ledna od 19 hodin přivítají v hale Na Střelnici osmý celek pořadí 1. MVIL Ostrava. Do jejich sestavy se vrací kanonýr Aleš König. „Jeho příchod je impulsem nejen pro tým, ale i pro příznivce, kteří byli zvyklí na jeho pravidelný gólový přísun. Na podzim ho nedovedl nikdo nahradit," říká René Hnát, člen vedení FbK a klubová ikona. Nejedná se ale o jediný comeback. Svitavské řady se rozrostou také o Aleše Muselíka, který přichází na hostování z Hattricku Brno. Z Pardubic na střídavý start kývl Ondřej Kunt, definitivně se dotáhl přestup obranného pilíře Lukáše Zacha a klub se dohodl i na prodloužení hostování s Janem Horákem.