Po deseti letech se na naše území vrací mistrovství Evropy v akrobatickém létání, jehož pořádání získal Aeroklub České republiky. Dějištěm vrcholné akce bude v srpnu letiště ve Starém Městě u Moravské Třebové.

ZA ÚČASTI ŠPIČKY

Jedná se o každoroční vrchol evropské letecké sezony, kterého se pravidelně účastní přes pět desítek pilotů, V loňském roce se šampionát konal ve Francii, kde je letecká akrobacie na vrcholu popularity a slavnostního zahájení se zúčastnilo přes sto tisíc lidí.

Česká republika se v letecké akrobacii dlouhodobě řadí mezi absolutní světovou špičku, i to je důvod proč zdejší Aeroklub získal privilegium pořádat jubilejní dvacáté mistrovství Evropy. „Jde nejenom o poctu české reprezentaci, která pravidelně sbírá úspěchy na světové scéně, ale stejně tak i o ocenění špičkových českých rozhodčích, funkcionářů a kvality leteckých soutěží v Čechách i na Moravě," uvedl prezident Aeroklubu ČR Vladimír Machula.

Do Moravské Třebové se chystá absolutní elita, kterou představují týmy z Francie, Ruska, Španělska, Německa, Portugalska, Rumunska, Ukrajiny, Anglie či Švýcarska. Přijedou i piloti z Austrálie, Hong Kongu či Jihoafrické republiky. České barvy bude hájit dvojice Martin Šonka a Marek Hyka, jméno třetího pilota do týmu ještě není známo. (rh, re)

Program ME

Týden od 15. do 19. srpna
oficiální tréninky

Týden od 21. do 26. srpna
denně od 9.00 a od 14.00: závodní lety

Sobota 27. srpna
9.00 – 13.00: závodní lety
13.00 – 14.00: polední přestávka
14.00 – 15.30: air show
16.00: vyhlášení vítězů
a závěrečný ceremoniál
19.00: autogramiáda, akce pro veřejnost i piloty