O tom, že se Poličští do bojů o medaile nezapojí, rozhodl už jejich první zápas ve tříčlenné skupině proti domácí Refordeně, pozdějšímu finalistovi. „Dá se říci, že jsme zápas měli v rukou, jenže jsme neproměňovali šance, góly nám tam nepadaly ani z brankové čáry.

Za stavu 1:2 jsme v poslední minutě byli třikrát sami před gólmanem, ale nic z toho,“ lituje Švec. Další dva vítězné zápasy proti Mont Roigu a Badajozu byly podobné. „Soupeři byli lepší v individuální práci s míčem, hráli technickou sálovku, my jsme praktikovali důraznější, běhavější a zodpovědnější hru. Zde mají Španělé trochu rezervy, pokud ztratí balon, začnou se spíše dohadovat, než aby se vrátili,“ popisuje poličský trenér a hráč.

Nikdo nezklamal

Přemožitelé Poličky z Refordeny došli až do finále, kde však doplatili na únavu a jasně podlehli ruskému celku z Mirného. O třetí příčku se podělili Rusové z Nerjungri a druhý český zástupce Jestřabí. „Pokud si uvědomíme, že startovaly špičkové týmy z Ruska, Španělska a Katalánska, pak můžeme říci, že české kluby naší sálovce určitě neudělaly ostudu,“ řekl Švec.

VPS Novabrik hrál v sestavě O. Dittrich – L. Král, Švec, Šmeral, Červený – Zvěřina, V. Král, Kovář, Kučera, na palubovku se dostal i Zaal. „Organizace turnaje byla na slušné úrovni, počasí přálo až moc, v hale bylo velké vedro,“ doplnil František Švec. V dobrém světle se ve Španělsku představili rovněž čeští rozhodčí, mezi nimi pardubický Jan Pavlas. „Myslím, že patřil k nejlepším, je to vyspělý zkušený rozhodčí a na to, že se jednalo o jeho premiéru na evropské scéně, si počínal velice dobře. Byl vidět rozdíl mezi pojetím našich a ruských sudích, které bylo více ovlivněno velkým fotbalem, a Španělů, jež pískali hodně úzkostlivě a téměř každý kontakt,“ říká sálový fotbalista.

Nejbližším vrcholem sálové kopané bude mistrovství světa, které bude na podzim hostit Argentina. Z poličského kolektivu má velkou šanci podívat se do jižní Ameriky Petr Šmeral. „Je stabilním členem kádru, reprezentoval na loňském mistrovství Evropy a neměl by v týmu chybět,“ věří Švec. V hledáčku trenérů české reprezentace je také gólman Ondřej Dittrich, jenž na sebe ve Španělsku opětovně upozornil výbornými výkony, především vychytal duel o páté místo s Badajozem. „Velkou perspektivu mají i bratři Královi, jejich fyzické přepoklady jsou na vysoké úrovni,“ dodal Švec.

V celkovém hodnocení druhého evropského „výletu“ týmu VPS Novabrik převládá spokojenost. „Všichni kluci odvedli velice dobré výkony, nikdo nezklamal, každý si zaslouží ocenění. Rád bych také poděkoval partnerům, kteří nám s účastí na poháru pomohli, zejména sponzorsky,“ uzavřel František Švec.