Skóre třetího semifinále otevřel trojkou Marko a to se jevilo jako dobrá zpráva, zdálo se, že Turům trojková „slina“ zůstala.

Jenže následně se objevily další zprávy a ty byly o poznání méně dobré.

Ukázalo se, že slabší trojkařská forma Nymburka z předešlých dvou duelů byla skutečně ojedinělá. Hosté se začali zpoza oblouku trefovat, což nevěštilo nic pozitivního. Však to také po necelých pěti minutách bylo 8:17 a kouč Růžička byl nucen svolat svůj tým k time outu, neboť mu bylo jasné, že takhle by to dál nešlo.

Nezdálo se však, že by jeho slova padla na úrodnou půdu, Tuři nedokázali zastavit nymburskou ofenzivní lavinu, obrana jim nefungovala ani zdaleka podle představ, hosté se snadno prosazovali do lehkých pozic pod soupeřovým košem, stříleli s vysokou úspěšností a bodový rozdíl narůstal.

Čtyřiatřicet obdržených bodů za deset minut, to ze svitavského pohledu věru nebyl příjemný výhled do dalšího průběhu utkání.

Ani druhá čtvrtka nevypadala pro domácí o mnoho lépe. Nymburk se lehce získaným vedením dostal do obvyklé pohody, nepolevoval v nasazeném tempu a v 18. minutě pro trojce Kříže se dostal přes padesátibodovou hranici (32:52).

Poločasové svitavské manko zvící třiadvaceti bodů naznačovalo, že se po přestávce publikum těžko dočká dramatu.

Druhý poločas se hrál za rozhodnutého stavu a všichni si toho byli vědomi. Ke konci třetího hracího období ztráceli Tuři třicet bodů (40:70) a pokračovali v sestupném trendu nastřílených bodů v jednotlivých čtvrtinách (17 – 15 – 12).

Čtvrtá čtvrtina nabídla rozháraný a málo pohledný basket. Tuři nechtěli připustit trojciferný debakl, stejně jako ve druhém semifinále prokázali bojovného ducha a zápas dohráli se ctí, i té stovce se nakonec vyhnuli. Naděje na vítězství ovšem v tomto duelu neexistovala.

Svitavští odehráli podstatnou část utkání bez zdravotně indisponovaných Marka a Petwaye.

Čtvrté semifinále, které už může rozhodnout o postupu favorita do finále, se hraje opět ve Svitavách v sobotu 5. května od 18 hodin.

Dekstone Tuři Svitavy – ČEZ Basketball Nymburk 68:94 (17:34, 32:55, 44:75)

Body: Roseboro 14, Teplý 10, Stria 8, Smithson 8, Puršl 7, Petway 7, Kotásek 6, Marko 3, Jelínek 3, Kerr 2 – Berisha 19, Kříž 18, Barač 16, Hruban 13, Bohačík 8, Peterka 6, Ray 6, Vyoral 5, Lawrence 3. Rozhodčí: Hošek, Hruša, Blahout. Fauly: 22:21. Pět chyb: 34. Smithson (Svitavy). Trestné hody: 18/13 – 31/22. Trojky: 9:10. Doskoky: 33:45. Diváci: 427. Nejlepší hráč utkání: Berisha (Nymburk).

Stav série: 0:3.

Lubomír Růžička, trenér Dekstone Tuři Svitavy: Nám se trochu rozpadly plány po nuceném odstoupení Romana Marka, doufám, že to nebude nic vážného a bude moci pokračovat po zbytek sezony. Bohužel za chvíli přišlo druhé zranění Brenta Petwaye, ale to není nic proti zlepšujícímu se výkonu Nymburka. Jejich hra neustále roste na útočné polovině, kde mají mnohem lepší rytmus. Je velmi těžké hrát proti atleticky lépe disponovaným guardům, jakými jsou Ray či Berisha. Nymburk prostě ukázal svůj level z evropských pohárů, proč v nich hrál tak úspěšně. Čeká nás ale čtvrté utkání, byl bych rád, kdybychom v sobě našli co nejvíce odvahy, nepřecházeli volné střelecké pozice a snažili se hrát na hranici sebeobětování tak, abychom si mohli s čistou hlavou říci, že jsme se postavili gigantovi.

Oren Amiel, trenér ČEZ Basketball Nymburk: Zlepšujeme se zápas od zápasu. Bylo pro nás povzbuzující vidět tento progres po pauze, kterou jsme měli. Za to jsem velmi rád. Našli jsme se v útoku, ve kterém jsme se zlepšili. I když každý play off zápas je nakonec o obraně, jsem rád, že se nám podařilo hrát agresivně tak, jak jsme chtěli. Využili jsme i toho, že Svitavy hrají s užší lavičkou. Musíme ale soupeře porazit ještě v jednom zápase.