Reprezentanti našeho okresu nedopadli na přeborech vůbec špatně. Na Svitavsko díky nim zamířila solidní kolekce medailí ze všech kategorií, stejně tak jako další hodnotná umístění.

Pořádání přeborů, které byly společné pro Pardubický a Královéhradecký kraj, se ujal oddíl SK Nové Město nad Metují. Organizátoři dovolili mimo soutěž start i závodníkům z jiných krajů ČR a tak se v hale objevilo 300 závodníků ze 45 oddílů. To se projevilo na protažení časového programu běhů, jinak se přebory odbyly ke spokojenosti účastníků.
Výborné sprinty

Na běžecké rovince a oválu se dařilo trojici žákovských zástupců Svitavska. Dva přebornické tituly a jedno druhé místo navrch vybojovala Lenka Adamská z Jiskry Litomyšl. Nejrychlejší byla na šedesátce (8,24) a na trati 150 metrů (20,16), třístovka jí pak za výkon 46,26 přinesla stříbro.

V téže věkové kategorii se o nejcennější pozice přetahovali litomyšlský David Lašek a Milan Le Viet (Atletika Polička). Jejich jediným vážným konkurentem byl pardubický Vojtěch Netymach, který zvítězil na 60 metrů (2. Lašek 7,72 a 3. Le Viet) a také na 150 metrů (rovněž 2. Lašek 18,89 a 3. Le Viet 19,41). Na třístovce to hoši z okresu svému soupeři odvedli, přeborníkem se stal Lašek (40,89) před Le Vietem (41,69). Devět medailí ze žákovských sprintů, to byla parádní vizitka talentů z regionu.

Na středních tratích se vytáhl Vít Kalvoda z Atletiky Polička, jehož čas 55,01 stačil na prvenství na 400 metrů dorostenců. Na osmistovce si v téže kategorii doběhl pro druhé místo v rámci Pardubického kraje David Bartůněk z Jiskry Litomyšl, cílovou pásku proťal v čase 2:08,23. Další umístění na stupních vítězů se zrodila na 1500 metrů. Ondřej Klička z TJ Svitavy vybojoval druhou pozici mezi muži (4:10,91) a jeho klubová kolegyně Kateřina Švecová doběhla druhá v závodu žen (5:28,23).

Nad překážkami se medailová sbírka pro Svitavsko rozrostla zásluhou kvalitní šedesátky v podání Markéty Quaiserové z Litomyšle, čas 11,29 stačil na krajské třetí místo. Stejný výsledek si mezi svoje úspěchy může zapsat Ondřej Klimeš z Poličky (60 m, 10,13).

Velká síla v kouli

V technikách nebylo zastoupení okresu tak početné, ale i zde se narodily medailové pozice. Ve výšce mužů se Petr Doseděl (Jiskra Litomyšl) doskočil po druhé místo výkonem 192 cm. Nejúspěšnějším sektorem pro atlety ze Svitavska pak byl ten koulařský. Tituly si odtud odnesli dorostenka Veronika Dlouhá z Atletiky Polička (11,68), dorostenec David Bartůněk z Jiskry Litomyšl (14,55) a v mužích jeho oddílový parťák Tomáš Kozák (14,35). Váha náčiní byla samozřejmě odlišná podle kategorií. Připočítat je ještě třeba i druhé místo Štěpána Kozáka (Litomyšl, 11,23) a třetí Ondřeje Klimeše z Poličky (8,20) mezi žáky a třetí nejlepší výkon juniora Vojtěcha Kozáka z Litomyšle (10,87).

Ve výčtu medailových výsledků zbývá ještě ten, kterého dosáhl poličský matador Miloslav Červ, jenž se postavil na startovní čáru chodeckého závodu na tři kilometry na dráze. V cíli našel jen jediného přemožitele a pro druhé místo si došel v čase 17:33,5.

Další halovou akcí s účastí atletů ze Svitavska bude mistrovství ČR ve vícebojích od 12. do 14. února v Praze.

(rh, zr)