Více než dva týdny trvá reprezentační přestávka v nejvyšší basketbalové soutěži mužů. Což ale určitě neznamená, že by snad její účastníci „spali“. Naopak, věnovali se pilné tréninkové práci, což v případě svitavských basketbalistů platí beze zbytku. Ti jsou po jedenácti sehraných zápasech v pohodě, mají na kontě sedm vítězství a to je možná více, než sami čekali.

DODALI SI ENERGII

„Do sezony jsme vstupovali s určitými obavami. Jednak jsme pořádně neznali sílu konkurence a navíc jsme nevěděli, jakým způsobem se popasují naši mladíci se svými novými rolemi,“ připomíná trenér Turů LUBOMÍR RŮŽIČKA, že tým, jenž hájí svitavské barvy, je oproti tomu jarnímu semifinálovému pozměněný a hlavně omlazený. „Nyní s odstupem času mohu říci, že bilance 7 – 4 je dobrá a dodává energii do další práce,“ může být spokojen po vstupu do sezony, který ukázal, že jeho svěřenci by měli znovu nahlas promlouvat do dění v horní polovině Kooperativa NBL.

Ne všechno se pochopitelně Turům povedlo ideálně podle představ, nicméně celkové dojem je bez jakýchkoli pochybností pozitivní. „Jsou tam určitě pasáže některých utkání, které mě mrzí, ať to byl domácí zápas s Ústím nad Labem, druhá čtvrtina proti Pardubicím a třetí čtvrtina v Opavě, což nás stálo další výhry. Jinak jsme ale v ostatních duelech dokázali diktovat tempo hry a těch sedm vítězství je podle mě zasloužených,“ potvrzuje Růžička.

PRÁCE O PŘESTÁVCE

Rozjeté Tury přibrzdila nezvykle dlouhá reprezentační přestávka. „Je to fakt, který byl dán rozpisem soutěže, což musíme přijmout. Samozřejmě, že každá pauza může něco zastavit. Hráči dostali několik dnů volna. Ale kluci, kteří byli v reprezentacích, ať Šimon Puršl v áčku, nebo Matěj Svoboda, Luboš Kovář a Eduard Kotásek ve výběru do 24 let, moc pauzy neměli,“ připomíná Růžička, že Tuři byli vydatnými dodavateli hráčů do českých národních výběrů.

Do odvet základní části Kooperativa NBL vstoupí Svitavy v neděli 9. prosince, kdy od 19 hodin nastoupí na palubovce egoé Basket Brno.

Pro svitavské trenéry bylo období po vítězném utkání s Olomouckem příležitostí, jak pilovat herní projev mužstva a potřebnou souhru. „Přestávku jsme využili k zapracování C.J. Aikena do týmu, protože bylo vidět, že jakmile soupeř změnil styl obrany, tak pro něho byly některé systémy složitější,“ upozornil trenér na čerstvou akvizici. Podkošový hráč nahradil v průběhu listopadu Russella Woodse, s nímž vedení klubu nebylo spokojeno a ukončilo s ním předčasně spolupráci. „Dále jsme potřebovali rozehrát Jirku Jelínka, který se vracel po nemoci, nebo Tomáše Teplého. Ten dobře pracuje v tréninku, ale v zápasech neměl tolik prostoru. Dlouhou pauzu jsme tedy využili pracovně,“ říká Růžička.

ZŮSTAT NAHOŘE

Turům se pochopitelně ve vysokých patrech ligové tabulky líbí a nebudou je chtít opouštět ani ve druhé polovině základní části. Před rozdělením na dvě skupiny si chtějí vydobýt co nejlepší pozici. „Musíme zůstat pokorní, protože v odvetách hrajeme vícekrát venku než na domácí palubovce, což je vždycky těžší. Budeme se snažit jít zápas od zápasu, přestože vím, že to zní jako sportovní klišé. Stěžejní pro nás bude prosinec. „Čekají nás náročná venkovní utkání v Brně a Děčíně, potom máme doma USK Praha, což je soupeř, který udělal v poslední době velký progres. Hned tyto duely dost napoví,“ vyhlíží Lubomír Růžička netrpělivě start odvetných bojů.

Že Dekstone Tuři hodlají nadále čeřit vody v horní polovině pořadí, o tom nemůže být nejmenšího sporu. „Byl bych rád, abychom se po základní části umístili do šesté pozice. Nechci, aby to vypadalo jako alibismus, je však potřeba mít na paměti, jak je liga vyrovnaná. My musíme nadále poctivě pracovat na tréninku, musí nám držet zdraví a potom věřím, že se dostaví další dobré výsledky,“ uzavřel Lubomír Růžička.