Domácí motokrosová sezona vypukne v neděli 14. dubna v Dlouhé Loučce u Uničova. Na trati, kde vrcholil loňský seriál, začne ten letošní a úvod to má být dle představ pořadatelů jako hrom.

Na první závod mistrovství, které zastřešuje Autoklub ČR, se chystá kvalitní jezdecké obsazení. Během zimy došlo k zajímavým obměnám ve složení týmů a ve třídě MX1 je několik žhavých adeptů na titul.

Favorité se rekrutují hlavně z řad Buksa/ADOS KTM Teamu, protože jména jako Martin Michek a Florent Richier, to neznamená nic jiného než frontální útok na nejvyšší pozice.

Velkou konkurencí by jim měl být Osička Pfeil Team v čele s medailistou z nedávného úvodního podniku mistrovství světa třídy MX3 Filipem Neugebauerem i kvalitními zahraničními motokrosaři z Francie, Německa nebo Nizozemska.

Jak na tento atak odpověděl Orion Litomyšl – RS Petrol Team? Po zimním odchodu Martina Michka, jak známo, angažoval Františka Smolu, který společně s matadorem Petrem Bartošem vytvořil tandem, od něhož se čekají velké věci.

„Na Smolu budeme v této sezoně hodně spoléhat," potvrdil manažer Orion Teamu Petr Kovář. „Je důležité, že má natrénováno, zimu strávil v Americe a měl by tak být dobře připraven. Očekáváme od něho, že bude bojovat o stupně vítězů a objeví se mezi nejlepšími," netají se manažer, že od nové týmové posily by rád viděl odpovídající výsledky.

Jeho kolega Petr Bartoš obhajuje stříbro z minulého ročníku a přípravu vzal také vážně, byl v Mexiku i na jihu Evropy. „Najezdil toho také dost. Je to zkušený harcovník a z toho by měl vytěžit. V Holandsku na mistrovství světa to sice nebylo úplně ono, ale hlavní je, že závody na písku přežil," uvedl Petr Kovář.

Teprve vlastní nedělní závody v Dlouhé Loučce porovnají konkurenci a naznačí, jak vysoko bude moci který z motokrosařů myslet. Pro každého bude podstatné vyvarovat se výpadků, které by hned zkraje přinesly výraznou bodovou ztrátu.

„Jedeme na první mistrák s cílem porvat se o co nejvíce bodů do klasifikace a dobře odstartovat do nové sezony. Budeme bojovat," slibuje za sebe i za svoje jezdce manažer.

V Dlouhé Loučce půjde nejen o první podnik roku 2013, ale i o premiéru nového systému závodu a bodovaní rozjížděk, který promotér seriálu připravil. Zejména diváci z něho možná budou mít zpočátku zamotanou hlavu.

Po vzoru světového šampionát tříd MX1 a MX2 bude mít každá kubatura jednu kvalifikační a pak jednu finálovou jízdu. Osmnáct nejlepších z každé kategorie postoupí do společného superfinále A a zbývající jezdci půjdou do finále B. V něm se pojede o čtyři místa na startovním roštu superfinále, přičemž v každé jednotlivé jízdě se bude rozdělovat předem určená porce bodů.

Ještě dodejme, že kromě mistrovství v motokrosu zahajuje v neděli v Kramolíně rovněž šampionát sajdkárkrosařů. Na startu nebude scházet ani nestárnoucí jezdec AMK Březová Jaroslav Kříž se spolujezdcem Édouardem Chéreauem.