Titul Petra Bartoše ve veteránské kategorii je prakticky jistý, v podstatě mu stačí dojet na bodovaných pozicích jednu rozjížďku, ale není pochyb o tom, že, nestane-li se nic nepředvídaného, měl byl i závěrečné klání šampionátu opanovat.

V kubatuře MX1 je suverénem seriálu Španěl Jose Butron (JD Gunnex KTM Team), kterému k jistotě celkového prvenství stačí získat devět bodů z padesáti, o které se v Přerově pojede. Což lze pokládat za hotovou věc. Také zbylé obsazení stupňů vítězů ve složení Dušan Drdaj (PP Racing) a Martin Krč (Osička MX Team) je pevné. Pro zástupce Orion Racing Teamu Jonáše Nedvěda je prioritou uhájit čtvrté místo, které drží v celkové klasifikaci, to by byl výsledek, o jakém se mu na začátku sezony ani nezdálo. Což v nemenší míře platí pro aktuálně šestého Petra Bartoše.

Největší drama se chystá ve třídě MX2, kde mohou na titul pořád pomýšlet dva motokrosaři svádějící spolu tuhé boje od začátku mezinárodního mistrovství. Aktuální pořadí (1. Jošt 248, 2. Wagenknecht 240) ukazuje, že půjde o každou pozici a o každý bod. Petr Rathouský z Orionu bude bojovat o bronzovou medailí, což obnáší jediné: udržet za svými zády slovenského reprezentanta Tomáše Kohúta. V Opatově se mu to před třemi týdny povedlo, tak to zvládnout ještě v Přerově a životní úspěch bude na světě…

Souboj o titul v maratónském seriálu pětaosmdesátek (v tomto případě se po Přerovu pojede ještě jeden podnik) rozseklo s největší pravděpodobností zranění Dominika Kučeříka (Orion Racing Team) v Opatově, vinou kterého musel z minulého závodu odstoupit. Vedoucí Martin Závrský (New2 Project) mu tudíž odskočil na rozdíl, který se jeví jako nepřekonatelný. Ovšem i stříbrný post je pro Kučeříka lichotivý, navíc medailová radost zde pro litomyšlskou sestavu může být dvojnásobná, pokud finiš šampionátu nepokazí průběžně třetí týmový parťák Martin Červenka.

Ještě připomeňme, že o závěr tuzemského motokrosového roku se týden po závodu v Přerově postará mezinárodní mistrovství ČR družstev v Dalečíně, kam by měl Orion Racing Team vyslat trojlístek Bartoš, Nedvěd, Rathouský. V Dalečíně také vrcholí domácí šampionát žen, kde má na stříbro políčeno v litomyšlských barvách jedoucí Barbora Laňková.

O uplynulém víkendu se v italské Mantově uskutečnil 74. ročník Motokrosu národů. České barvy hájili Dušan Drdaj (MXGP), Jan Wagenknecht (MX2) a Petr Polák (Open). Sobotní kvalifikace se jim vydařila a z devatenáctého místa se kvalifikovali přímo do hlavního nedělního finále A. V těžkých podmínkách dlouho živili naději na TOP 15, po součtu bodů si z tohoto prestižního podniku výběr manažera Jiřího Jankovského odvezl pěknou sedmnáctou příčku.