„Pro zpestření programu je vložen závod SMS Pardubice veteránů. I ten bude divácky atraktivní, protože v něm startuje několik motokrosařů z Litomyšle a okolí,“ sdělil za pořádající Autoklub v AČR Horní Újezd Václav Severa.

Pro sajdkárkrosaře je hornoújezdské klání šesté v sezoně a poslední před tříměsíční pauzou v seriálu. Pátý díl se jel o minulém víkendu v Mohelnici a pořadí na prvních pěti místech bylo totožné, jaká je i aktuální klasifikace MMČR (viz. rámeček). „Trať v Mohelnici byla vždycky problematická, hodně kamenitá, rozbitá, pořadatelé ji nebyli schopni či ochotni aspoň částečně upravit. Letos to bylo daleko lepší a závody byly dobře připravené,“ vrací se k minulému klání březovský Jaroslav Kříž, třetí muž v cíli. Ani zde se však startovnímu poli nevyhnulo letošní prokletí v podobě těžkých pádů, vinou kterých startovní pole prořídlo (Čermákovi či vážný úraz spolujezdce u dvojice Válek – Švácha). „V tréninku došlo k pádu mladé dvojice Musil – Krotil. Je toho už nějak moc, Švácha na tom není stále dobře, teď je zase o posádku méně,“ lituje Kříž.

Mohelnický závod je velmi náročný na fyzičku, plný zatáček a skoků, přes nejtěžší skoky šly vzduchem jenom čtyři posádky. „Kvalifikace přinesla obvyklé pořadí Rozehnal – Černý, my jsme bojovali s Wangerem, což je teď asi největší bitva. Dojeli jsme v obou rozjíždkách na třetím místa za Rozehnalem a Černým. Nám vypadli protivníci Válek se Šváchou, s nimiž jsme věčně bojovali, Rozehnalům rival Čermák, takže jízdy nejsou tak dramatické.“ Přes povedený start se Kříž s Gažíkem drželi v čele pár kol, pak se dvojice rozmístily podle výkonnosti a kroužily do cíle.

Vyhnout se chybě

Na zítřejší závody do Cikova se Jaroslav Kříž samozřejmě těší. Pro něj i pro jeho fanoušky je to po domácí trati v Březové nejblíže. „Jsem vyznavač technických tratí, kopcovitých, Újezd se mi až tak nelíbí. Je to trať, kde pokud uděláte chybu nebo špatně odstartujete, není moc šancí někoho předjet nebo něco vymyslet. Došlo tam však k nějakým úpravám, já jsem vloni kvůli zranění nejel, tak jsem zvědavý,“ řekl Jaroslav Kříž, který jinak areál v Horním Újezdu hodnotí vysoko. „Diváci dobře vidí, jezdci vidí, k tomu obětaví pořadatelé v čele s panem Severou, je tam perfektní zázemí, těšíme se.“
Cílem pro posádku Condor Tranzit TIR Teamu pochopitelně znovu bude třetí místo, hlavními soupeři by jim měli být týmoví kolegové Wanger s Gáborem. „Chtěli bychom konečně zkusit i druhou příčku, aby byla nějaká změna. V kvalifikaci v Mohelnici jsme na Černého ztratili dvě vteřiny, ale já kvalifikaci moc zajet neumím. V závodu si sice udělal odstup, ale jeli jsme s ním stejně. Újezd je takový, že pokud dobře odstartujeme, tak ostatní budou mít potíže nás předjet,“ míní závodník.

Stoprocentní Tušl

Kromě třídy side se diváci v Cikově moho těšit i na závody čtyřkolek. Podle počtu účastníků rozhodne jury, zda pojedou obě třídy společně nebo každá zvlášť. Mezi silnějšími „openy“ bude o prodloužení svojí unikátní série bojovat David Tušl. Teprve patnáctiletý jezdec vyhrál všech šest dosavadních podniků a 12 rozjížděk (quadisté odjeli o jeden závod navíc proti sajdkárám) a s maximálním možným ziskem 300 bodů směřuje k mistrovskému titulu s velikým náskokem. Totéž samozřejmě platí pro bratry Rozehnalovy, jejichž kvality jsou při absenci bratrů Čermákových mimo dosah jakékoli posádky. Asi největší drama se tak dá čekat mezi čtyřkolkami do 450 ccm v podání dua Liška – Klinko.

Tréninkové jízdy a kvalifikace jsou v Horním Újezdu na programuv sobotuod 8 hodin, ostré rozjížďky od 13.00.