Národní finále českého poháru bylo poslední významnou akcí tuzemské sálové kopané v ročníku 2009/10. Do Jilemnice se sjelo šest týmů, mezi nimi i zástupci východních Čech ze Sádku.

Desátý tým uplynulé sezony celostátní ligy musel nejprve úspěšně zvládnout dvě utkání v základní skupině, teprve pak mohl jít do vyřazovacích bojů.

FS Sádek – Střed klub Plzeň 1:1

Branka: Mička

Se čtvrtým týmem krajské plzeňské ligy sehrál Sádek pro něj tradiční zápas. V první půli měl herní převahu a spoustu šancí ke vstřelení gólu. Z této převahy vytěžil jen jeden zásah a do druhé půle šel s hubeným vedením. Jak to bývá u hráčů FS zvykem, v hlavách věděli, že na soupeře bez problémů mají a týmová hra se vytratila.

„Hráči se snažili prokličkovat celé hřiště sami, ztráceli míče, soupeř z toho chodil do brejků, navíc nám začal zatápět i v mezihře,“ uvedl vedoucí družstva Radek Češka a pokračoval: „Tento naivní styl hry jsme již nezměnili a přišel trest v podobě vyrovnání. Remíza je v tomto zápase zasloužená, přestože na nás soupeř kvalitativně neměl. Jeho podcenění a mnoho zahozených šancí byly důvodem zaváhání a komplikací s postupem.“

FS Sádek – Sico Jilemnice 0:0

S Jilemnicí, o které se dá říci, že je pro Sádek oblíbeným soupeřem, bylo k vidění o poznání kvalitnější utkání jak po stránce taktické, tak herní.

„Bohužel nás znovu zradila naše největší bolest, kterou je koncovka. Kdyby utkání skončilo 5:2 pro nás, nikdo by se nedivil. Na kdyby se však nehraje a gól v tomto utkání nepadl,“ litoval Češka.

Jeho celek musel po šťastném postupu vyrukovat v semifinálovém klání proti rivalům z nejobávanějších, čerstvým mistrům České republiky z Prahy.

FS Sádek – Chemcomex Praha 0:2

Proti velkému favoritovi zvolil Sádek trochu překvapivou, ale účinnou taktiku. Dal se do celoplošného napadání všech protihráčů. „Již dlouho nikdo neviděl, aby Chemcomex nabitý reprezentanty kazil tolik přihrávek a dovolil protivníkovi tolik možností na vstřelení gólu jako právě nám. Nezlomila nás přitom ani inkasovaná branka po smolném odrazu míče,“ popisuje Češka.

Sádečtí hráli doslova v tranzu a maximálním nasazením přiváděli soupeře neustále do značných nesnází a v závěru mistra dokonce dostali pod veliký tlak. Ten skončil dvacet vteřin před koncem, kdy Pražané pojistili svoje vítězství na 2:0 z trestného kopu po šestém načítaném faulu Sádku.

„Zápas rozhodla naše střelecká nemohoucnost. Přestože jsme prohráli, sklidili jsme slova uznání od hráčů soupeře, diváků i funkcionářů svazu. Utkání byl označeno jako předčasné vyvrcholení turnaje,“ kvitoval sádecký vedoucí.

Sestava FS: Švanda – Jílek, Mička, Škoda, Stodola, Švec, Mužík, Petr, Navrátil, Stejskal.

Celkově tedy Sádek obsadil dělené třetí místo v letošním českém poháru. Všechno však mohlo být i jinak a nechybělo k tomu nijak moc. „Nebýt hůře sehrané skupiny, mohli jsme v semifinále narazit na přijatelnějšího soupeře a v případě finále s Chemcomexem si vybojovat druhým místem právo účasti v evropském poháru, protože Chemcomex jako šampión bude bojovat v poháru mistrů,“ dodal Radek Češka.

Pražský tým nakonec finálový turnaj vyhrál.

(rč, rh)

Český pohár

Skupina A

Chemcomex Praha – Děčín 6:0
Větřní – Chemcomex Praha 0:3
Děčín – Větřní 3:8

Skupina B

Sádek – Plzeň 1:1
Jilemnice – Sádek 0:0
Plzeň – Jilemnice 2:7

Semifinále

Chemcomex Praha – Sádek 2:0
Jilemnice – Větřní 4:1

Finále

Chemcomex Praha – Jilemnice 3:3 (pokutové kopy: 5:4)